Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dostanú odškodné? V ČR za chybné VW až 8 500 €

Prelomový verdikt súdu môže v Českej Republike pomôcť tisícom majiteľov Volkswagenov, ktorých sa dotkla aféra dieselgate. Nemecký koncern však ešte nepovedal posledné slovo.
2 21.06.2019 / Filip Kadlečík

Aféra Dieselgate bola bez pochýb najväčším automobilovým škandálom za posledné roky. Rozsahom prekonala dokonca i blamáž s airbagmi firmy Takata, ktorá sa v minulosti tešila menu renomovanej spoločnosti. Gigantické finančné následky škandálu Volkswagenu vo výške presahujúcej 27 miliárd eur ešte možno taktiež nie sú finálne. O spravodlivosť sa bijú i českí spotrebitelia.

TDI motor 2 fotografie v galérii TDI motor Zdroj: Volkswagen

Postredníctvom spoločnosti Safe Diesel, ktorá zastupuje 2 435 poškodených majiteľov VW, sme sa dozvedeli, že Volkswagen prehral spor s majiteľmi áut preto, že sa stanovenej dobe nevyjadril ku ich žalobe. Súd preto tisíckam majiteľov vozidiel s podvodným softvérom vyhovel a každý z nich by mohol mať nárok na odškodné vo výške približne 8 500 eur (220 000 CZK).

František Honsa, zástupca Safe Diesel, uviedol, že ide o prelom v európskej časti tejto aféry, je to totiž prvý úspech poškodených spotrebiteľov združených v hromadnej žalobe v Európe. Odškodnenie korešponduje s tým, ktoré VW dobrovoľne vyplácal v USA. Okrem čiastky približne na úrovni 8 500 eur tam ešte navyše ponúkol možnosť opravy či spätného odkupu automobilov s upravenými agregátmi.

Revolučný motor Mazdy: Spotreba pod 5 litrov?

Japonská automobilka už dlho hovorí o príchode pohonných jednotiek, ktoré by mali kombinovať to najlepšie zo sveta zážihových a vznetových agregátov. Teraz sme sa konečne dozvedeli detailné technické...

Spotrebitelia nateraz nemajú vyhraté. Koncern Volkswagen totiž deklaroval, že sa voči zatiaľ neprávoplatnému rozhodnutiu pražského súdu odvolá. Spoločnosť Safe Diesel už okrem prvých 2 435 žalobcov združuje i ďalších, dokopy by malo ísť o viac než 7 000 poškodených spotrebiteľov. Škody sa tento problém zatiaľ netýka, o odškodnení v jej prípade budú súdy rokovať počas jesene.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Carlos Ghosn žaluje Nissan, požaduje milióny eur

Kým ešte donedávna všetko nasvedčovalo tomu, že ceny ropy a palív pôjdu nahor, minulý týždeň sa situácia obrátila. Aspoň dočasne to naznačuje určitú úľavu...

Ceny palív: Oplatí sa teraz brať plnú nádrž?

Švédske Volvo zápasí s dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou a vysokými nákladmi. Napriek snahe o úspory prišlo v druhom štvrťroku o viac než tretinu...

Volvo má za sebou veľmi ťažký kvartál

Novým šéfom BMW sa stane Oliver Zipse, ktorý vo funkcii nahradí Haralda Krüger. Ten ohlásil odchod pre nespokojnosť akcionárov s výsledkami koncernu.

Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×