Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dostanú odškodné? V ČR za chybné VW až 8 500 €

Prelomový verdikt súdu môže v Českej Republike pomôcť tisícom majiteľov Volkswagenov, ktorých sa dotkla aféra dieselgate. Nemecký koncern však ešte nepovedal posledné slovo.
2 21.06.2019 / Filip Kadlečík

Aféra Dieselgate bola bez pochýb najväčším automobilovým škandálom za posledné roky. Rozsahom prekonala dokonca i blamáž s airbagmi firmy Takata, ktorá sa v minulosti tešila menu renomovanej spoločnosti. Gigantické finančné následky škandálu Volkswagenu vo výške presahujúcej 27 miliárd eur ešte možno taktiež nie sú finálne. O spravodlivosť sa bijú i českí spotrebitelia.

TDI motor 2 fotografie v galérii TDI motor Zdroj: Volkswagen

Postredníctvom spoločnosti Safe Diesel, ktorá zastupuje 2 435 poškodených majiteľov VW, sme sa dozvedeli, že Volkswagen prehral spor s majiteľmi áut preto, že sa stanovenej dobe nevyjadril ku ich žalobe. Súd preto tisíckam majiteľov vozidiel s podvodným softvérom vyhovel a každý z nich by mohol mať nárok na odškodné vo výške približne 8 500 eur (220 000 CZK).

František Honsa, zástupca Safe Diesel, uviedol, že ide o prelom v európskej časti tejto aféry, je to totiž prvý úspech poškodených spotrebiteľov združených v hromadnej žalobe v Európe. Odškodnenie korešponduje s tým, ktoré VW dobrovoľne vyplácal v USA. Okrem čiastky približne na úrovni 8 500 eur tam ešte navyše ponúkol možnosť opravy či spätného odkupu automobilov s upravenými agregátmi.

Revolučný motor Mazdy: Spotreba pod 5 litrov?

Japonská automobilka už dlho hovorí o príchode pohonných jednotiek, ktoré by mali kombinovať to najlepšie zo sveta zážihových a vznetových agregátov. Teraz sme sa konečne dozvedeli detailné technické...

Spotrebitelia nateraz nemajú vyhraté. Koncern Volkswagen totiž deklaroval, že sa voči zatiaľ neprávoplatnému rozhodnutiu pražského súdu odvolá. Spoločnosť Safe Diesel už okrem prvých 2 435 žalobcov združuje i ďalších, dokopy by malo ísť o viac než 7 000 poškodených spotrebiteľov. Škody sa tento problém zatiaľ netýka, o odškodnení v jej prípade budú súdy rokovať počas jesene.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Test Citroën C3 Origins: Oslava jubilea

Výber mýta rastie a do štátneho rozpočtu plynú desiatky miliónov eur. Najväčší podiel majú aj naďalej vodiči nákladných vozidiel zo zahraničia.

Kamionisti zaplatili na mýte vyše 100 miliónov eur

Mladé oddelenie španielskej automobilky zverejnilo spot, ktorý pravdepodobne zachytáva štúdiu nového hot-hatchu.

Cupra čosi chystá: Je to budúci Leon?

Národná diaľničná spoločnosť a polícia si počas leta posvietia na povinnosť vodičov jazdiť s platnou elektronickou diaľničnou známkou. Kontroly sa sprísnia...

Polícia bude kontrolovať e-známky na hraniciach

Pri kúpe novej pneumatiky sa môže stať, že motorista dostane kusy staršieho dátumu výroby. Vek je veľmi dôležitý z hľadiska vlastností, preto je potrebné dbať...

Sú vaše pneu bezpečné? Takto si to viete overiť

Podľa nemeckých médií plánuje Volkswagen vybudovať v Turecku novú fabriku, ktorá má vyrábať modely viacerých koncernových značiek.

Volkswagen plánuje vybudovať v Turecku nový závod

Milovníci automobilov značky Volkswagen by si mali nachystať približne 100 eur. Nemecký gigant do ponuky uvádza novinku, ktorá je vystrihnutá zo sveta...

Novinka VW: Nečakaná vychytávka z Bentley
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×