Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Elektromobilita zmení autá: Čo možno čakať?

Pri rozhovoroch s expertmi automobiliek takmer vždy príde aj na tému elektrických vozidiel. Všetci predpovedajú, že autá sa radikálne zmenia. Čo môžeme očakávať?
3 20.06.2019 / Filip Kadlečík

Na medzinárodných prezentáciách často dostávame možnosť debatovať s poprednými automobilovými expertmi. Takmer vždy príde aj na tému elektromobilov. Systematicky, bez ohľadu na značku či oblasť expertízy, väčšina z nich hovorí, že elektrický pohon radikálne zmení autá, ako ich poznáme. Nejde pritom len o interiér či karosériu, ale aj služby, ktoré nám budú schopné poskytnúť. Za posledné dni sa objavili tri pekné príklady, ktoré podporujú toto tvrdenie.

Koncept coffee up! bratislavskej fabriky VW 3 fotografie v galérii Koncept coffee up! bratislavskej fabriky VW Zdroj: Volkswagen

Volkswagen Slovensko nedávno predstavil bezemisný e-up!, ktorý sa zmenil na pojazdnú profesionálnu kaviareň. Podľa Jozefa Kmeťa, konateľa spoločnosti Caffé Trieste, ktorá sa na projekte podieľala, pripravuje e-up! kvalitatívne a chuťovo identickú kávu ako vo veľkých kaviarňach. Prototyp vyvíjali aj študenti duálneho vzdelávania. Okrem dvojpákového kávovaru sa tu nachádza chladnička, mlynček na kávu, vodovodná batéria na teplú vodu, barely s vodou či ďalšie úložné priestory. Elektrický kábel a odtok sú integrované pod zadnou tabuľkou EČV.

Pri podobnom poskytovaní služieb by batérie vozidla v budúcnosti mohli byť veľkým benefitom. Dokazuje to projekt Ice Cream Concept od Nissanu. Úžitkový elektromobil Japonci prerobili na plne funkčný pojazdný zmrzlinový stánok.

Ice Cream Concept prezentovaný Nissanom 3 fotografie v galérii Ice Cream Concept prezentovaný Nissanom Zdroj: Nissan

O napájanie e-NV200 sa starajú už použité batérie z elektromobilu Leaf s kapacitou 1.4 kWh a možnosťou dobíjania buď cez 230-voltovú sieť alebo solárne panely na streche, ktoré to zvládnu za 2 až 4 hodiny. Ak by bolo zle, na pomoc môže priskočiť i 40 kWh akumulátor poháňajúci vozidlo, s ktorým e-NV200 podľa cyklu WLTP na jedno nabitie prejde 200 km.

Škoda Vision iV: Riadne ostrý elektromobil

Mladá Boleslav oficiálne odhalila predobraz svojho chystaného SUV-kupé poháňaného batériami, zaujal interiérom i paramerami.

Do tretice potenciál e-áut a nových technológií ilustruje najnovší počin známej americkej siete Domino´s. V Houstone začnú čoskoro pizzu klientom rozvážať autonómnym e-autíčkom od start-upu Nuro.

Nuro R1 by čoskoro mohol v Texase rozvážať pizzu 3 fotografie v galérii Nuro R1 by čoskoro mohol v Texase rozvážať pizzu Zdroj: Nuro

Robotické vozidlo s označením R1 má v porovnaní s autom polovičné rozmery a údajne sa do neho zmestí dvanásť plných nákupných tašiek. V prípade potreby by malo byť schopné na jeden výjazd transportovať až dvadsať krabíc s pizzou.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Asistenčné systémy: Viete, ako fungujú?

Európania sú veľmi opatrní a nekupujú nové autá. Dokazuje to júnová aj polročná štatistika, ktorá ukazuje nadol na všetkých dôležitých trhoch. Tabuľke výrobcov...

Predaj nových áut v EÚ opäť klesol na všetkých trhoch

Žilinská Kia v prvej polovici roka splnila plán výroby áut aj motorov a po závodnej dovolenke spustí výrobu nového XCeedu.

Kia naplnila plány, vyrobila vyše 180 000 vozidiel

Nekompromisný britský roadster dostal druhú generáciu, ktorá je ľahšia a výkonnejšia než doterajší model. Vzniknúť z nej má 30 exemplárov.

BAC Mono R: Chuťovka pre egoistov

Mladá Boleslav vykonala malé úpravy na dvoch SUV, v rámci ktorých dostávajú bezpečnejší systém Kessy či lepšie sledovanie mŕtveho uhla. V prípade menšieho...

Škoda zvyšuje odolnosť dvoch SUV voči krádeži

Renaultu sa v prvej polovici roka darilo horšie než vlani. Predaj áut klesol na všetkých dôležitých trhoch, pokles zbrzdili len značky Dacia a Lada.

Renault v 1. polroku predaj menej áut než vlani

Hybridné britské kupé s extrémnou aerodynamikou a atmosférickým dvanásťvalcom previedlo svoj zvuk na okruhu Silverstone.

Aston Martin Valkyrie konečne v pohybe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×