Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Elektromobilita zmení autá: Čo možno čakať?

Pri rozhovoroch s expertmi automobiliek takmer vždy príde aj na tému elektrických vozidiel. Všetci predpovedajú, že autá sa radikálne zmenia. Čo môžeme očakávať?
3 20.06.2019 / Filip Kadlečík

Na medzinárodných prezentáciách často dostávame možnosť debatovať s poprednými automobilovými expertmi. Takmer vždy príde aj na tému elektromobilov. Systematicky, bez ohľadu na značku či oblasť expertízy, väčšina z nich hovorí, že elektrický pohon radikálne zmení autá, ako ich poznáme. Nejde pritom len o interiér či karosériu, ale aj služby, ktoré nám budú schopné poskytnúť. Za posledné dni sa objavili tri pekné príklady, ktoré podporujú toto tvrdenie.

Koncept coffee up! bratislavskej fabriky VW 3 fotografie v galérii Koncept coffee up! bratislavskej fabriky VW Zdroj: Volkswagen

Volkswagen Slovensko nedávno predstavil bezemisný e-up!, ktorý sa zmenil na pojazdnú profesionálnu kaviareň. Podľa Jozefa Kmeťa, konateľa spoločnosti Caffé Trieste, ktorá sa na projekte podieľala, pripravuje e-up! kvalitatívne a chuťovo identickú kávu ako vo veľkých kaviarňach. Prototyp vyvíjali aj študenti duálneho vzdelávania. Okrem dvojpákového kávovaru sa tu nachádza chladnička, mlynček na kávu, vodovodná batéria na teplú vodu, barely s vodou či ďalšie úložné priestory. Elektrický kábel a odtok sú integrované pod zadnou tabuľkou EČV.

Pri podobnom poskytovaní služieb by batérie vozidla v budúcnosti mohli byť veľkým benefitom. Dokazuje to projekt Ice Cream Concept od Nissanu. Úžitkový elektromobil Japonci prerobili na plne funkčný pojazdný zmrzlinový stánok.

Ice Cream Concept prezentovaný Nissanom 3 fotografie v galérii Ice Cream Concept prezentovaný Nissanom Zdroj: Nissan

O napájanie e-NV200 sa starajú už použité batérie z elektromobilu Leaf s kapacitou 1.4 kWh a možnosťou dobíjania buď cez 230-voltovú sieť alebo solárne panely na streche, ktoré to zvládnu za 2 až 4 hodiny. Ak by bolo zle, na pomoc môže priskočiť i 40 kWh akumulátor poháňajúci vozidlo, s ktorým e-NV200 podľa cyklu WLTP na jedno nabitie prejde 200 km.

Škoda Vision iV: Riadne ostrý elektromobil

Mladá Boleslav oficiálne odhalila predobraz svojho chystaného SUV-kupé poháňaného batériami, zaujal interiérom i paramerami.

Do tretice potenciál e-áut a nových technológií ilustruje najnovší počin známej americkej siete Domino´s. V Houstone začnú čoskoro pizzu klientom rozvážať autonómnym e-autíčkom od start-upu Nuro.

Nuro R1 by čoskoro mohol v Texase rozvážať pizzu 3 fotografie v galérii Nuro R1 by čoskoro mohol v Texase rozvážať pizzu Zdroj: Nuro

Robotické vozidlo s označením R1 má v porovnaní s autom polovičné rozmery a údajne sa do neho zmestí dvanásť plných nákupných tašiek. V prípade potreby by malo byť schopné na jeden výjazd transportovať až dvadsať krabíc s pizzou.

Focus Media

Video
Najnovšie články
V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Hannover je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľký ako Bratislava a rovnako ako ostatné nemecké mestá stavil na elektrickú mobilitu. Už čoskoro bude...

Hannover bude mať najviac verejných nabíjacích staníc

Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Spomedzi piatich vozidiel hodnotených v ostatnom čase dostal päť hviezdičiek opäť iba elektromobil, čistotou výfukových plynov však zaujal Mercedes-Benz triedy...

Green NCAP: Diesel si sčasti napráva meno

Slovenský Volkswagen má kadoročne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku, keď sa na dva týždne zastavia výrobné linky. Tento rok sa začína už dnes.

Slovenský Volkswagen začína celozávodnú dovolenku

Nemecký elektrický hatchback bude mať digitálny prístrojový panel rozdelený na tri segmenty a netradičný ovládač prevodovky.

Volkswagen ID.3: Prvý pohľad do interiéru
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×