Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Návrat šrotovného: Kedy a ako s ním ušetríte?

Pokrok nemožno zastaviť a reaguje naň aj štát. Pochopiteľne, veď vozidlá s alternatívnymi pohonmi sú oveľa drahšie než porovnateľné modely s tradičným spaľovacím motorom. Riešením by mohla byť obdoba „šrotovného“.
2 17.06.2019 / Soňa Zverková

Celá Európa sa vezie na zelenej eko-vlne a hoci Slovensko zaostáva, už onedlho sa môže situácia zmeniť. Ministerstvo hospodárstva totiž pripravilo novelu zákona o dotáciách, ktorým pripravuje legislatívny rámec pre budúce programy podpory pre predaj ekologických vozidiel. To ale neznamená, že sa tak stane v momente, keď zákon vstúpi do platnosti. Ministerstvo len pripravilo legislatívnu pôdu tak, aby niekedy v budúcnosti bolo možné túto podporu poskytnúť.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Soňa Zverková

Dôvod možno nájsť v Ústave SR, ktorá umožňuje štátnym orgánom postupovať len a výlučne v zmysle zákona. Pokiaľ by v príslušnom zákone neexistovala možnosť poskytnúť dotáciu na ekologické vozidlo, štátne inštitúcie by tak nesmeli urobiť. Preto prišla táto novela, ktorá to v prípade potreby umožní kedykoľvek.

„Rezort už v minulosti informoval, že pripravuje novú vlnu podpory nákupu elektromobilov, ktorej podmienky majú byť podobné ako v roku 2016/2017. Vyhlási ju pravdepodobne v poslednom štvrťroku tohto roka,“ vysvetľuje ministerstvo. „Ustanovenie však znamená, že rezort si len zodpovedne otvára cestu v budúcnosti podporiť priemysel opatrením, ktoré má jasný environmentálny rozmer. MH SR aktuálne žiadnu novú vlnu tzv. šrotovného nepripravuje,“ zdôraznil rezort hospodárstva.

Ako bude vyzerať dotácia

Podľa návrhu zákona, ktorý schválila vláda a momentálne je už v parlamente, budú môcť záujemcovia o štátnu podporu dostať viac než tretinu z nákupnej ceny vozidla. Nárok na dotáciu budú mať súkromné osoby, podnikatelia, obce a vyššie územné celky a nimi vytvorené organizácie.

Reálny dojazd e-áut: Prekvapiví víťazi testu

Elektrická budúcnosť dnes hýbe automobilovým svetom. V súvislosti s ňou sa objavujú pozitívne, ale i negatívne hlasy - každá minca má dve strany. Aké schopné sú elektromobily predávané aj u nás...

Podpora má na základe zákona dve formy: dotáciu a obdobu bývalého „šrotovného“. Samotná dotácia bude 25 percent z celkovej obstarávacej ceny vozidla. Pokiaľ majiteľ súčasne odhlási z evidencie auto staršie ako 15 rokov, dostane až 35 percent. Nárok však bude mať iba v prípade, ak dotáciu predtým nedostal na iné vozidlo. Ministerstvo podmieňuje dotáciu tým, že majiteľ vozidla si ho musí nechať najmenej štyri roky.

Nové vozidlo s pohonom na alternatívne palivá je v zákone definované ako vozidlo, ktoré v osvedčení o evidencii časť II nemá uvedeného vlastníka vozidla ani držiteľa vozidla ani nebolo prihlásené do evidencie vozidiel. Podpora sa dotkne nielen čisto elektrického pohonu, ale aj hybridného, plynového (aj v spojení so spaľovacím), vodíkového alebo pohonu, ktorý má „najmenej jednu pohonnú jednotku využívajúcu pohonnú látku s obsahom minimálne 15 percent objemu biopalív“.

Focus Media

Video
Najnovšie články
V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Hannover je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľký ako Bratislava a rovnako ako ostatné nemecké mestá stavil na elektrickú mobilitu. Už čoskoro bude...

Hannover bude mať najviac verejných nabíjacích staníc

Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Spomedzi piatich vozidiel hodnotených v ostatnom čase dostal päť hviezdičiek opäť iba elektromobil, čistotou výfukových plynov však zaujal Mercedes-Benz triedy...

Green NCAP: Diesel si sčasti napráva meno

Slovenský Volkswagen má kadoročne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku, keď sa na dva týždne zastavia výrobné linky. Tento rok sa začína už dnes.

Slovenský Volkswagen začína celozávodnú dovolenku

Nemecký elektrický hatchback bude mať digitálny prístrojový panel rozdelený na tri segmenty a netradičný ovládač prevodovky.

Volkswagen ID.3: Prvý pohľad do interiéru
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×