Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Návrat šrotovného: Kedy a ako s ním ušetríte?

Pokrok nemožno zastaviť a reaguje naň aj štát. Pochopiteľne, veď vozidlá s alternatívnymi pohonmi sú oveľa drahšie než porovnateľné modely s tradičným spaľovacím motorom. Riešením by mohla byť obdoba „šrotovného“.
2 17.06.2019 / Soňa Zverková

Celá Európa sa vezie na zelenej eko-vlne a hoci Slovensko zaostáva, už onedlho sa môže situácia zmeniť. Ministerstvo hospodárstva totiž pripravilo novelu zákona o dotáciách, ktorým pripravuje legislatívny rámec pre budúce programy podpory pre predaj ekologických vozidiel. To ale neznamená, že sa tak stane v momente, keď zákon vstúpi do platnosti. Ministerstvo len pripravilo legislatívnu pôdu tak, aby niekedy v budúcnosti bolo možné túto podporu poskytnúť.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Soňa Zverková

Dôvod možno nájsť v Ústave SR, ktorá umožňuje štátnym orgánom postupovať len a výlučne v zmysle zákona. Pokiaľ by v príslušnom zákone neexistovala možnosť poskytnúť dotáciu na ekologické vozidlo, štátne inštitúcie by tak nesmeli urobiť. Preto prišla táto novela, ktorá to v prípade potreby umožní kedykoľvek.

„Rezort už v minulosti informoval, že pripravuje novú vlnu podpory nákupu elektromobilov, ktorej podmienky majú byť podobné ako v roku 2016/2017. Vyhlási ju pravdepodobne v poslednom štvrťroku tohto roka,“ vysvetľuje ministerstvo. „Ustanovenie však znamená, že rezort si len zodpovedne otvára cestu v budúcnosti podporiť priemysel opatrením, ktoré má jasný environmentálny rozmer. MH SR aktuálne žiadnu novú vlnu tzv. šrotovného nepripravuje,“ zdôraznil rezort hospodárstva.

Ako bude vyzerať dotácia

Podľa návrhu zákona, ktorý schválila vláda a momentálne je už v parlamente, budú môcť záujemcovia o štátnu podporu dostať viac než tretinu z nákupnej ceny vozidla. Nárok na dotáciu budú mať súkromné osoby, podnikatelia, obce a vyššie územné celky a nimi vytvorené organizácie.

Reálny dojazd e-áut: Prekvapiví víťazi testu

Elektrická budúcnosť dnes hýbe automobilovým svetom. V súvislosti s ňou sa objavujú pozitívne, ale i negatívne hlasy - každá minca má dve strany. Aké schopné sú elektromobily predávané aj u nás...

Podpora má na základe zákona dve formy: dotáciu a obdobu bývalého „šrotovného“. Samotná dotácia bude 25 percent z celkovej obstarávacej ceny vozidla. Pokiaľ majiteľ súčasne odhlási z evidencie auto staršie ako 15 rokov, dostane až 35 percent. Nárok však bude mať iba v prípade, ak dotáciu predtým nedostal na iné vozidlo. Ministerstvo podmieňuje dotáciu tým, že majiteľ vozidla si ho musí nechať najmenej štyri roky.

Nové vozidlo s pohonom na alternatívne palivá je v zákone definované ako vozidlo, ktoré v osvedčení o evidencii časť II nemá uvedeného vlastníka vozidla ani držiteľa vozidla ani nebolo prihlásené do evidencie vozidiel. Podpora sa dotkne nielen čisto elektrického pohonu, ale aj hybridného, plynového (aj v spojení so spaľovacím), vodíkového alebo pohonu, ktorý má „najmenej jednu pohonnú jednotku využívajúcu pohonnú látku s obsahom minimálne 15 percent objemu biopalív“.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Asistenčné systémy: Viete, ako fungujú?

Európania sú veľmi opatrní a nekupujú nové autá. Dokazuje to júnová aj polročná štatistika, ktorá ukazuje nadol na všetkých dôležitých trhoch. Tabuľke výrobcov...

Predaj nových áut v EÚ opäť klesol na všetkých trhoch

Žilinská Kia v prvej polovici roka splnila plán výroby áut aj motorov a po závodnej dovolenke spustí výrobu nového XCeedu.

Kia naplnila plány, vyrobila vyše 180 000 vozidiel

Nekompromisný britský roadster dostal druhú generáciu, ktorá je ľahšia a výkonnejšia než doterajší model. Vzniknúť z nej má 30 exemplárov.

BAC Mono R: Chuťovka pre egoistov

Mladá Boleslav vykonala malé úpravy na dvoch SUV, v rámci ktorých dostávajú bezpečnejší systém Kessy či lepšie sledovanie mŕtveho uhla. V prípade menšieho...

Škoda zvyšuje odolnosť dvoch SUV voči krádeži

Renaultu sa v prvej polovici roka darilo horšie než vlani. Predaj áut klesol na všetkých dôležitých trhoch, pokles zbrzdili len značky Dacia a Lada.

Renault v 1. polroku predaj menej áut než vlani

Hybridné britské kupé s extrémnou aerodynamikou a atmosférickým dvanásťvalcom previedlo svoj zvuk na okruhu Silverstone.

Aston Martin Valkyrie konečne v pohybe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×