Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lacné leto? Ceny nafty a benzínu prekvapia

Možno si myslíte, že konflikty kdesi vo svete sa nás netýkajú. Omyl, ktorý sa prejaví najmä pri tankovaní. Nateraz nám obchodná vojna USA s Čínou a Mexikom nahráva do karát.
2 17.06.2019 / Soňa Zverková

Trenice medzi USA a Mexikom, USA a Čínou pokračujú, čo nahráva peňaženkám našich motoristov. Severomorská ropná zmes Brent v piatok podvečer stála 62,13 dolára za barel (55,15 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 63,29 dolára za barel (56,14 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, obchodná vojna medzi USA a Čínou pokračuje a napätie sa po dočasnom uvoľnení vystupňovalo. Americké clá totiž spomaľujú ekonomiku Číny, ktorá je najväčším dovozcom ropy. A práve pre ne dovoz čierneho zlata klesol o štyri milióny barelov denne. Dodatočný impulz bolo oznámenie Washingtonu o zavedení ciel na mexický tovar, i keď opatrenie zatiaľ nevstúpilo do platnosti.

Na druhe strane, pre ktorú ropa v závere týždňa časť strát vymazala, je napätie na Blízkom východe. V Perzskom zálive boli zničené dva tankery a podľa niektorých teórií išlo o úmyselný čin. Špekuluje sa, že sa mohlo jednať o útok zo strany Iránu. To len prehlbuje napätie medzi USA a Iránom, keďže minulý týždeň uvalili USA sankcie na najväčšiu iránsku energetickú spoločnosť. Taktiež rastie pravdepodobnosť, že konflikt medzi USA a Iránom sa nezaobíde bez vojenskej konfrontácie, čo by znamenalo prerušenie alebo obmedzenie dodávok ropy na trhy.

Ostatné smerodajné faktory sa nemenia. V prvom rade ide o vystupňovanie obchodného napätia medzi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump totiž pridal spoločnosť Huawei a ďalšie čínske spoločnosti na tzv. čierny zoznam. To znamená, že americké koncerny majú zakázané spolupracovať s firmami na zozname. Obchodná vojna USA s Čínou a Mexikom spomaľuje globálnu ekonomiku, čo stlačí dopyt po rope a teda aj ceny.

Na strane faktorov, ktoré obvykle tlačia ceny nahor, pribudol nový, a to práve konflikt USA a Iránu. Ostatné sa nemenia, napríklad riziká na Blízkom východe týkajúce sa ponuky ropy na trhu, zhoršujúca sa situácia vo Venezuele a prerušenie produkcie v Rusku a v Nigérii. Ďalšie riziká súvisia so situáciou v Líbyi, kde by mohlo vystupňovanie ozbrojeného konfliktu zredukovať ťažbu až o 95 percent. Pokles cien dáva priestor významným producentom ropy rozšíriť dohodu o znížení produkcie do konca roka 2019.

Ceny palív: Konečne pri tankovaní ušetríme?

Minulý týždeň opäť dokázal, že lokálne konflikty a spory, ktoré sa Slovenska priamo nedotýkajú, dokážu ovplyvniť naše peňaženky. V prípade ropy a palív to platí dvojnásobne.

Dodatočne tu máme nepriaznivé vyhliadky hospodárskeho rastu, ktoré priamo ovplyvňujú dopyt po rope a teda aj ceny. Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných desať rokov a EIA z rovnakého dôvodu znížila výhľad dopytu po rope.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v drvivej väčšine krajín EÚ až na niekoľko výnimiek klesli, rovnako aj u nás. Priemerné ceny benzínu na našich čerpačkách v týždni do 10. júna klesli o 4,7 centu a dieslu o 4,2 centu. V Rotterdame nastal zmiešaný vývoj, i keď zmeny v cenách boli minimálne: tona benzínu zdražela o šesť eur, tona dieselu zlacnela o dve eurá. Na základe doterajšieho vývoja Lipovský v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva u nás zlacnenie benzínu o tri až štyri centy a dieslu o jeden až dva centy.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

V medziročnom porovnaní stále tankujeme lacnejšie než než v rovnakom období minulého roka. Kým v týždni do 3. júna sme tankovali benzín o 2,3 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je lacnejší už o 4,9 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel v prospech tohto roka v priebehu týždňa zväčšil zo 4,9 na 6,8 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Focus Media

Video
Najnovšie články
V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Hannover je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľký ako Bratislava a rovnako ako ostatné nemecké mestá stavil na elektrickú mobilitu. Už čoskoro bude...

Hannover bude mať najviac verejných nabíjacích staníc

Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Spomedzi piatich vozidiel hodnotených v ostatnom čase dostal päť hviezdičiek opäť iba elektromobil, čistotou výfukových plynov však zaujal Mercedes-Benz triedy...

Green NCAP: Diesel si sčasti napráva meno

Slovenský Volkswagen má kadoročne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku, keď sa na dva týždne zastavia výrobné linky. Tento rok sa začína už dnes.

Slovenský Volkswagen začína celozávodnú dovolenku

Nemecký elektrický hatchback bude mať digitálny prístrojový panel rozdelený na tri segmenty a netradičný ovládač prevodovky.

Volkswagen ID.3: Prvý pohľad do interiéru
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×