Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto medzeru vyplní.
15.06.2019 / Soňa Zverková

Elektrifikované kolobežky sú čoraz obľúbenejšie a rozšírenejšie v celej Európe a Slovensko nie je výnimkou. Na tento vývoj musí zareagovať aj naša legislatíva. Podľa platnej legislatívy sú ľudia na týchto kolobežkách zaradení medzi chodcov, teda môžu chodiť po chodníkoch. Pri akejkoľvek kolízii teda nemožno hovoriť o dopravnej nehode.

Veľké zmeny v zákone: Toto čaká vodičov v SR

Zákon o premávke sa mení minimálne raz ročne, tento rok nie je výnimkou. Až na to, že od prvého avíza trvalo takmer presne rok, kým sme sa dozvedeli, čo si ministerstvo vnútra na nás pripravilo...

Ministerstvo vnútra chce kolobežky s pomocným motorčekom (e-kolobežky) zaradiť na jednu úroveň s bicyklami a samovyvažovacími prostriedkami, napríklad typu Segway, ktoré sú v zákone upravené od 2016. To znamená, že ľudia na elektrických kolobežkách sa stanú vodičmi nemotorových vozidiel ako cyklisti. Po chodníkoch budú môcť jazdiť aj naďalej, avšak pomaly. Ich kolízie sa budú brať ako dopravné nehody a ak porušia pravidlá, môžu dostať blokovú pokutu do 50 eur.

Rovnako sa sprísni aj požívanie alkoholu. Osoby na akýchkoľvek kolobežkách sú dnes zaradené medzi chodcov, t. j. nemajú vo vzťahu k požívaniu alkoholu žiadne obmedzenia. Podľa pripravovaného návrhu sa osoby na e-kolobežkách budú riadiť rovnakými pravidlami ako cyklisti. V praxi to znamená, že v obci a na cyklotrasách budú smieť jazdiť najviac s 0,5 promile alkoholu v krvi, mimo obce platí nulová tolerancia.

Focus Media

Video
Najnovšie články
V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Hannover je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľký ako Bratislava a rovnako ako ostatné nemecké mestá stavil na elektrickú mobilitu. Už čoskoro bude...

Hannover bude mať najviac verejných nabíjacích staníc

Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Spomedzi piatich vozidiel hodnotených v ostatnom čase dostal päť hviezdičiek opäť iba elektromobil, čistotou výfukových plynov však zaujal Mercedes-Benz triedy...

Green NCAP: Diesel si sčasti napráva meno

Slovenský Volkswagen má kadoročne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku, keď sa na dva týždne zastavia výrobné linky. Tento rok sa začína už dnes.

Slovenský Volkswagen začína celozávodnú dovolenku

Nemecký elektrický hatchback bude mať digitálny prístrojový panel rozdelený na tri segmenty a netradičný ovládač prevodovky.

Volkswagen ID.3: Prvý pohľad do interiéru
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×