Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto medzeru vyplní.
15.06.2019 / Soňa Zverková

Elektrifikované kolobežky sú čoraz obľúbenejšie a rozšírenejšie v celej Európe a Slovensko nie je výnimkou. Na tento vývoj musí zareagovať aj naša legislatíva. Podľa platnej legislatívy sú ľudia na týchto kolobežkách zaradení medzi chodcov, teda môžu chodiť po chodníkoch. Pri akejkoľvek kolízii teda nemožno hovoriť o dopravnej nehode.

Veľké zmeny v zákone: Toto čaká vodičov v SR

Zákon o premávke sa mení minimálne raz ročne, tento rok nie je výnimkou. Až na to, že od prvého avíza trvalo takmer presne rok, kým sme sa dozvedeli, čo si ministerstvo vnútra na nás pripravilo...

Ministerstvo vnútra chce kolobežky s pomocným motorčekom (e-kolobežky) zaradiť na jednu úroveň s bicyklami a samovyvažovacími prostriedkami, napríklad typu Segway, ktoré sú v zákone upravené od 2016. To znamená, že ľudia na elektrických kolobežkách sa stanú vodičmi nemotorových vozidiel ako cyklisti. Po chodníkoch budú môcť jazdiť aj naďalej, avšak pomaly. Ich kolízie sa budú brať ako dopravné nehody a ak porušia pravidlá, môžu dostať blokovú pokutu do 50 eur.

Rovnako sa sprísni aj požívanie alkoholu. Osoby na akýchkoľvek kolobežkách sú dnes zaradené medzi chodcov, t. j. nemajú vo vzťahu k požívaniu alkoholu žiadne obmedzenia. Podľa pripravovaného návrhu sa osoby na e-kolobežkách budú riadiť rovnakými pravidlami ako cyklisti. V praxi to znamená, že v obci a na cyklotrasách budú smieť jazdiť najviac s 0,5 promile alkoholu v krvi, mimo obce platí nulová tolerancia.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Carlos Ghosn žaluje Nissan, požaduje milióny eur

Kým ešte donedávna všetko nasvedčovalo tomu, že ceny ropy a palív pôjdu nahor, minulý týždeň sa situácia obrátila. Aspoň dočasne to naznačuje určitú úľavu...

Ceny palív: Oplatí sa teraz brať plnú nádrž?

Švédske Volvo zápasí s dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou a vysokými nákladmi. Napriek snahe o úspory prišlo v druhom štvrťroku o viac než tretinu...

Volvo má za sebou veľmi ťažký kvartál

Novým šéfom BMW sa stane Oliver Zipse, ktorý vo funkcii nahradí Haralda Krüger. Ten ohlásil odchod pre nespokojnosť akcionárov s výsledkami koncernu.

Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×