Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto medzeru vyplní.
15.06.2019 / Soňa Zverková

Elektrifikované kolobežky sú čoraz obľúbenejšie a rozšírenejšie v celej Európe a Slovensko nie je výnimkou. Na tento vývoj musí zareagovať aj naša legislatíva. Podľa platnej legislatívy sú ľudia na týchto kolobežkách zaradení medzi chodcov, teda môžu chodiť po chodníkoch. Pri akejkoľvek kolízii teda nemožno hovoriť o dopravnej nehode.

Veľké zmeny v zákone: Toto čaká vodičov v SR

Zákon o premávke sa mení minimálne raz ročne, tento rok nie je výnimkou. Až na to, že od prvého avíza trvalo takmer presne rok, kým sme sa dozvedeli, čo si ministerstvo vnútra na nás pripravilo...

Ministerstvo vnútra chce kolobežky s pomocným motorčekom (e-kolobežky) zaradiť na jednu úroveň s bicyklami a samovyvažovacími prostriedkami, napríklad typu Segway, ktoré sú v zákone upravené od 2016. To znamená, že ľudia na elektrických kolobežkách sa stanú vodičmi nemotorových vozidiel ako cyklisti. Po chodníkoch budú môcť jazdiť aj naďalej, avšak pomaly. Ich kolízie sa budú brať ako dopravné nehody a ak porušia pravidlá, môžu dostať blokovú pokutu do 50 eur.

Rovnako sa sprísni aj požívanie alkoholu. Osoby na akýchkoľvek kolobežkách sú dnes zaradené medzi chodcov, t. j. nemajú vo vzťahu k požívaniu alkoholu žiadne obmedzenia. Podľa pripravovaného návrhu sa osoby na e-kolobežkách budú riadiť rovnakými pravidlami ako cyklisti. V praxi to znamená, že v obci a na cyklotrasách budú smieť jazdiť najviac s 0,5 promile alkoholu v krvi, mimo obce platí nulová tolerancia.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport

Americká firma komplexne upravila pick-up Silverado, okrem extra nápravy mu dala väčšiu svetlú výšku, modifikované nárazníky a silnejší osemvalec.

Hennessey Goliath 6x6: Obluda je na svete

Affalterbach predstavil štipľavé kompaktné kombi, ktoré má vo veľkej miere rovnaký dizajn i techniku ako príbuzný kupé-sedan.

Dve karosérie ponúkne i vrchol triedy CLA

V inzercii Slovákov dominujú relatívne nové jazdenky s nízkym počtom kilometrov na odometri. Najčastejšie boli v ponuke benzínové verzie a vozidlá s vyššou...

Slováci inzerujú najviac 5-ročné autá s nízkym počtom km
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×