Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa málo známa technika orientuje?
2 13.06.2019 / Filip Kadlečík

Britská polícia začína s testovaním úplne nového zariadenia. Pôjde o radar, ktorý však nebude merať rýchlosť, ale hluk konkrétnych automobilov. Všetko bude spárované s kamerovým systémom schopným rozoznávať EČV, prípadný priestupok by teda mal byť riadne zdokumentovaný.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Auto Bild

Faktom je, že nové automobily vyrobené a predávané v Európe podľa normy z roku 2016 nemôžu hlasitosťou výfukového systému prekročiť hranicu 74 decibelov. Toto nariadenie však často nerešpektujú rôzni úpravcovia, ktorí aj za relatívne nízky balík peňazí vedia i inak akusticky nenápadné autá zmeniť na hlučné športiaky.

Táto iniciatíva však nemieri len na vodičov, častým zdrojom hluku sú najmä motocykle. Podľa slov Tonyho Campbella, šéfa Asociácie motocyklového priemyslu v Británii, takéto ilegálne zásahy do techniky motorky len zbytočne dráždia okolie a tým v očiach verejnosti motocykel diskriminujú z pozície ideálneho dopravného prostriedku na pohyb v meste.

Nový trik polície: Radary už nemerajú len rýchlosť

Radarové pasce sú bežným javom v každej krajine bez výnimky. Niektoré merajú rýchlosť, iné sledujú jazdu na červenú. A Švajčiari teraz chcú zaviesť novinku, ktorá sa zameria na nepovolený tuning.

Podľa servera Sky News budú tieto zariadenia nainštalované na viacerých miestach naprieč Britániou, celkovo ich v testovacej prevádzke má byť až sedem. Ak sa osvedčia, prejdú do ostrého režimu užívania a rozšíria sa naprieč celým Spojeným kráľovstvom. Obdobnú techniku už polícia testuje napríklad i vo Švajčiarsku.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Carlos Ghosn žaluje Nissan, požaduje milióny eur

Kým ešte donedávna všetko nasvedčovalo tomu, že ceny ropy a palív pôjdu nahor, minulý týždeň sa situácia obrátila. Aspoň dočasne to naznačuje určitú úľavu...

Ceny palív: Oplatí sa teraz brať plnú nádrž?

Švédske Volvo zápasí s dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou a vysokými nákladmi. Napriek snahe o úspory prišlo v druhom štvrťroku o viac než tretinu...

Volvo má za sebou veľmi ťažký kvartál

Novým šéfom BMW sa stane Oliver Zipse, ktorý vo funkcii nahradí Haralda Krüger. Ten ohlásil odchod pre nespokojnosť akcionárov s výsledkami koncernu.

Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×