Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jednoduchý trik: Toto odhalí búranú jazdenku

Pri kúpe ojazdeného vozidla azda neexistuje niečo horšie, ako kúpiť havarovanú mačku vo vreci. No existuje veľmi ľahká pomoc a verte či nie, pomocná ruka tentokrát prichádza od štátu. Rozpoznáte nielen poškodené auto, ale aj nepoctivého predávajúceho.
16 11.06.2019 / Soňa Zverková

Kúpa ojazdeného vozidla je pre mnohých našincov nevyhnutnosť, nakoľko za dobrú cenu môžu kúpiť auto, ktoré si ako nové nemôžu dovoliť. No jazdenky so sebou prinášajú mnohé riziká spojené s podvodníkmi, ktorí sa budú snažiť obohatiť na úkor dôverčivého či neznalého kupca.

Ilustračná snímka 16 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Našťastie možno pozorovať trend, že ľudia si čoraz viac uvedomujú potrebu preverovať pôvod vozidla. Jednou z možností je aj výpis z Registra prevádzkových záznamov vozidiel, tzv. ODO-Pass, o ktorom sme vás pred časom informovali. Existuje však ešte jedna alternatíva, no rovnako ako v prípade ODO-Passu vyžaduje spoluprácu majiteľa vozidla, čiže predávajúceho. Aj tu platí, že poctivý predávajúci nebude mať problém poskytnúť potrebný údaj.

Ak vozidlo absolvovalo kontrolu originality (KO), namerané hodnoty je možné bezplatne vyhľadať po prihlásení na stránke Technickej služby kontroly originality v sekcii Overenie vozidla. Pozor, najprv sa musíte zaregistrovať a až následne sa vám ukáže vyhľadávací filter. Registrácia je bezplatná a v podstate okamžitá. A tu prichádza to zaujímavé. Nepotrebujete totiž ODO-Pass, ale postačí aj číslo Odborného posudku o kontrole originality, ktoré je potrebné zapísať ako vyhľadávacieho parametra.

Prečo je to zaujímavé? Popri výsledkoch kontroly totiž dostanete aj údaje o stave odometra a hrúbke laku. Práve hrúbka laku jasne indikuje, či má vozidlo pôvodný lak alebo ho bolo potrebné po nejakej kolízii opravovať a prelakovať. Hrúbka továrenského laku sa zväčša pohybuje od 90 do 130 mikrometrov (μm). V praxi sa vyskytujú aj prípady s hornou hranicou do 180 μm. Namerané hodnoty blízke alebo vyššie ako 200 μm však vyvolávajú podozrenie, že daná časť vozidla bola opravovaná, tmelená a prelakovaná.

Kúpa auta: Trik vám pomôže odhaliť podvod

S kúpou ojazdeného vozidla vždy prichádza riziko, že dôverčivý motorista padne do osídiel podvodníka. Poradíme vám, kde nájdete dôveryhodné informácie o histórii auta.

Samotný údaj o hrúbke laku pritom nie je pre výsledok KO smerodajný, nakoľko kontrola overuje identitu vozidla a pravosť dokladov. Poškodenie karosérie teda do tejto oblasti nespadá. Meranie povlakovej vrstvy je len pomocným orientačným meraním. A keďže tieto údaje môžu byť zneužiteľné, zobrazujú sa až po registrácii konkrétneho používateľa a po zadaní čísla Odborného posudku o KO.


» Postup a údaje, ktoré môžete o jazdenke získať, nájdete v galérii «


Vzhľadom na možnosť zneužitia niektorých údajov sa tretím osobám neposkytuje graf priebehu najazdených kilometrov, ale iba stav odometra pri kontrole originality. Historické záznamy získate len prostredníctvom ODO-Passu. V každom prípade už toto jednoduché overenie pomôže kupujúcemu overiť tvrdenie majiteľa, že auto nebolo havarované. Už to je veľká pomoc, nakoľko práve havarované vozidlá môžu so sebou prinášať celý rad veľmi drahých nášľapných mín. Preto sa poctivému predávajúcemu aj obozretnému kupujúcemu oplatí investovať pár eur naviac a „prehnať“ auto kontrolou originality.


Video
Najnovšie články
7 veľkých zmien zákona: Dovoz áut, STK, servisy

Projekt bratislavského obchvatu D4/R7 nedá poslancom parlamentu spať a opäť prišli na poslanecký prieskum. Podľa zúčastnených sa plán napojenia na D1 určite...

Poslanci: D4 sa na D1 určite nenapojí v roku 2020

Pokrok nemožno zastaviť a reaguje naň aj štát. Pochopiteľne, veď vozidlá s alternatívnymi pohonmi sú oveľa drahšie než porovnateľné modely s tradičným...

Návrat šrotovného: Kedy a ako s ním ušetríte?

Švédsko sa chce do roka 2045 uhlíkovo neutrálnym a výrazne podporuje predaj elektromobilov. Naráža na výrazný problém, a tým je kapacita rozvodných sietí...

Achillovou pätou e-mobility môžu byť rozvodné siete

Možno si myslíte, že konflikty kdesi vo svete sa nás netýkajú. Omyl, ktorý sa prejaví najmä pri tankovaní. Nateraz nám obchodná vojna USA s Čínou a Mexikom...

Lacné leto? Ceny nafty a benzínu prekvapia

Najpredávanejšími triedami u nás sú SUV a kompaktné modely, či už ide o nové vozidlá alebo jazdenky. Ich spoľahlivosť a najmä slabé stránky ojazdených...

Obľúbené kompakty: Toto sú ich slabiny

Americký úpravca predstavil unikátne Porsche 356 RSR. Zaujme najmä excentrickým zovňajškom a sľubným výkonom na úrovni takmer 400 koní.

Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×