Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny palív: Konečne pri tankovaní ušetríme?

Minulý týždeň opäť dokázal, že lokálne konflikty a spory, ktoré sa Slovenska priamo nedotýkajú, dokážu ovplyvniť naše peňaženky. V prípade ropy a palív to platí dvojnásobne.
2 10.06.2019 / Soňa Zverková

Ropa má za sebou zmiešaný týždeň. V prvej polovici týždňa klesla, no napokon všetky straty vymazala a skončila v pluse. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 63,29 dolára za barel (56,14 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 61,99 dolára za barel (55,59 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, hlavným faktorom, ktorý minulý týždeň ovplyvnil rast aj pokles cien ropy, boli spory medzi USA a Mexikom. Tlak nadol vyvolal americký prezident Donald Trump, keď oznámil, že USA od 10. júna zavedú päťpercentné clá, ak Mexiko nezakročí proti rastúcej migrácii Mexičanov do USA. Pohrozil možnosťou zvýšiť clá až na 25 percent, ak sa Mexiku nepodarí problém vyriešiť. To by viedlo k ďalšiemu spomaleniu globálneho hospodárskeho rastu a následne aj k poklesu dopytu po rope.

V závere týždňa sa objavili správy, že USA a Mexiko dospeli k dohode, takže clá sa zatiaľ odkladajú. A presne to vytiahlo ceny ropy nahor. Pozitívny signál vyslal aj šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell, keď naznačil, že by mohli pristúpiť k zníženiu úrokových sadzieb. To by znížilo náklady na financovanie, čím by sa zvýšila hospodárska aktivita a teda aj dopyt po rope.

Ostatné smerodajné faktory sa nemenia. V prvom rade ide o vystupňovanie obchodného napätia medzi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump totiž pridal spoločnosť Huawei a ďalšie čínske spoločnosti na tzv. čierny zoznam. To znamená, že americké koncerny majú zakázané spolupracovať s firmami na zozname.

Negatívna nálada na trhoch ohľadom obchodnej vojny zatienila ostatné faktory, ktoré obvykle tlačia ceny nahor, napríklad riziká na strednom východe týkajúce sa ponuky ropy na trhu, zhoršujúca sa situácia vo Venezuele a prerušenie produkcie v Rusku a v Nigérii. Ďalšie riziká súvisia so situáciou v Líbyi, kde by mohlo vystupňovanie ozbrojeného konfliktu zredukovať ťažbu až o 95 percent. Pokles cien dáva priestor významným producentom ropy rozšíriť dohodu o znížení produkcie do konca roka 2019.

Benzín a nafta: Kedy už konečne budú lacnejšie?

Minulý týždeň bol pre ropu najhorší v tomto roku, no radosť by mohla byť predčasná. Predchádzajúci vývoj dokázal, že dlhodobé predpovede sú nemožné.

Dodatočne tu máme nepriaznivé vyhliadky hospodárskeho rastu, ktoré priamo ovplyvňujú dopyt po rope a teda aj ceny. Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných desať rokov a EIA z rovnakého dôvodu znížila výhľad dopytu po rope.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v takmer celej EÚ až na niekoľko výnimiek klesli. Medzi výnimky sa Slovensko nezaradilo. Priemerné ceny benzínu na našich čerpačkách v týždni do 3. júna klesli o 1,3 centu a dieslu o 1,8 centu. Vývoj v Rotterdame naznačuje pokračovanie tohto trendu. Lipovský očakáva u nás zlacnenie benzínu až o šesť centov a nafty o päť centov.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

V medziročnom porovnaní nastal posun a po dlhšom čase opäť tankujeme lacnejšie než vlani. Kým v týždni do 27. mája sme tankovali benzín o 1,1 centu drahšie než vlani, o týždeň neskôr je lacnejší o 2,3 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel zvýšil: kým koncom mája sme tankovali o jeden cent lacnejšie než vlani, minulý týždeň išlo už o 4,9 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
7 veľkých zmien zákona: Dovoz áut, STK, servisy

Projekt bratislavského obchvatu D4/R7 nedá poslancom parlamentu spať a opäť prišli na poslanecký prieskum. Podľa zúčastnených sa plán napojenia na D1 určite...

Poslanci: D4 sa na D1 určite nenapojí v roku 2020

Pokrok nemožno zastaviť a reaguje naň aj štát. Pochopiteľne, veď vozidlá s alternatívnymi pohonmi sú oveľa drahšie než porovnateľné modely s tradičným...

Návrat šrotovného: Kedy a ako s ním ušetríte?

Švédsko sa chce do roka 2045 uhlíkovo neutrálnym a výrazne podporuje predaj elektromobilov. Naráža na výrazný problém, a tým je kapacita rozvodných sietí...

Achillovou pätou e-mobility môžu byť rozvodné siete

Možno si myslíte, že konflikty kdesi vo svete sa nás netýkajú. Omyl, ktorý sa prejaví najmä pri tankovaní. Nateraz nám obchodná vojna USA s Čínou a Mexikom...

Lacné leto? Ceny nafty a benzínu prekvapia

Najpredávanejšími triedami u nás sú SUV a kompaktné modely, či už ide o nové vozidlá alebo jazdenky. Ich spoľahlivosť a najmä slabé stránky ojazdených...

Obľúbené kompakty: Toto sú ich slabiny

Americký úpravca predstavil unikátne Porsche 356 RSR. Zaujme najmä excentrickým zovňajškom a sľubným výkonom na úrovni takmer 400 koní.

Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×