Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Svet sa mení, slovenské firmy stavili na elektromobily

Dieselgate sa aspoň nepriamo prejavuje aj na našom trhu, najviac vo firemných vozových parkoch. Spoločnosti totiž stavili na elektromobily, hoci infraštruktúra u nás je stále nedostatočná.
08.06.2019 / TASR

Firmy menia flotily svojich vozidiel. Za posledný rok cítiť presun od dieselového na benzínový pohon. V najbližších mesiacoch sa dá očakávať výrazný nástup elektromobilov ako služobných vozidiel. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedala výkonná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Čišková.

„Firmy v poslednom období reagovali na aféru dieselgate. Dieselové autá menia na benzínové, ktoré navyše nákladovo vychádzajú výhodnejšie. Firmy sú v porovnaní s minulosťou zodpovednejšie a hľadajú spôsoby, ako ochrániť životné prostredie. Posun k elektrickým autám bude nasledovať v ďalšom kroku. Vyčkáva sa len na nové dotačné schémy,“ uviedla Čišková.

Elektroautá: Budú lacné a baterky ich vraj prežijú

S nástupom elektromobilov súvisí množstvo pesimistických správ, objavujú sa však aj tie z opačného súdka. Tento týždeň sa na stránkach svetových webov ukázali hneď dve. Aké sú najnovšie pozitívne...

Rozmachu elektromobility bránili na Slovensku viaceré faktory. „Nabíjacia infraštruktúra nebola dosť početná a dojazd týchto vozidiel, ktorý bol pomerne nízky. To sa už v súčasnosti zmenilo. Tým, že sa odstránili, expanzii elektromobilov to nebráni. Pre firmy sú dôležité náklady a pri elektromobiloch sa šetrí na spotrebe pohonných látok a na servise,“ upozornila Čišková, ktorá víta aj novelu zákona o energetickej hospodárnosti budov, zavádzajúcu povinnosť pre vlastníka novej alebo významne obnovovanej budovy, ktorá má viac ako 10 parkovacích miest, respektíve nebytovej budovy s viac ako 20 parkovacími miestami, vybaviť ju nabíjacími stanicami elektrických vozidiel a infraštruktúrou vedenia. „Bude to ďalšia motivácia, aby sa firmy z hľadiska vozového parku stali zelenšie,“ dodala Čišková.

Podpora nákupu elektromobilov sa na Slovensku zintenzívni. "Štát má záujem dotovať nákup elektromobilov. Celá schéma bude dotovaná z prostriedkov ministerstva hospodárstva, teda zo štátneho rozpočtu, a to vrátane infraštruktúry - nabíjacích staníc," priblížil minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD).

Doterajšiu dotačnú schému v celkovej výške 5 miliónov eur podľa neho rezort hospodárstva chce zatraktívniť. "Sme pripravení aj na inú výšku dotácie, ako bola nedávno vo výške 3 000, respektíve 5 000 eur na vozidlo. Sme pripravení byť veľmi flexibilní, nedáme dotáciu vo výške 3 000 alebo 5 000 eur, ale bude možno vyššia," doplnil šéf rezortu hospodárstva.

Hoci sa elektromobilita ukazuje ako smer budúceho rozvoja automobilizmu, nemeckí vedci spochybnili ekologickosť elektromobilov. Podľa novej štúdie pomáhajú životnému prostrediu len na papieri a v skutočnosti sú škodlivejšie než autá so spaľovacími motormi.

Správu zverejnenú 17. apríla vypracoval profesor fyziky na Kolínskej univerzite Christoph Buchal a jeho kolegovia z ekonomického inštitútu Ifo Hans-Dieter Karl a Hans-Werner Sinn. Pokiaľ sa zoberú do úvahy emisie oxidu uhličitého (CO2) vyprodukované pri výrobe batérií a pri výrobe elektriny v Nemecku, elektromobily zaťažujú ovzdušie o 11 až 28 percent viac ako autá so spaľovacími motormi. Veľa energie sa totiž spotrebuje pri ťažbe a spracovaní lítia, kobaltu a mangánu používaných pri výrobe batérií do áut.

(TASR)


Video
Najnovšie články
7 veľkých zmien zákona: Dovoz áut, STK, servisy

Projekt bratislavského obchvatu D4/R7 nedá poslancom parlamentu spať a opäť prišli na poslanecký prieskum. Podľa zúčastnených sa plán napojenia na D1 určite...

Poslanci: D4 sa na D1 určite nenapojí v roku 2020

Pokrok nemožno zastaviť a reaguje naň aj štát. Pochopiteľne, veď vozidlá s alternatívnymi pohonmi sú oveľa drahšie než porovnateľné modely s tradičným...

Návrat šrotovného: Kedy a ako s ním ušetríte?

Švédsko sa chce do roka 2045 uhlíkovo neutrálnym a výrazne podporuje predaj elektromobilov. Naráža na výrazný problém, a tým je kapacita rozvodných sietí...

Achillovou pätou e-mobility môžu byť rozvodné siete

Možno si myslíte, že konflikty kdesi vo svete sa nás netýkajú. Omyl, ktorý sa prejaví najmä pri tankovaní. Nateraz nám obchodná vojna USA s Čínou a Mexikom...

Lacné leto? Ceny nafty a benzínu prekvapia

Najpredávanejšími triedami u nás sú SUV a kompaktné modely, či už ide o nové vozidlá alebo jazdenky. Ich spoľahlivosť a najmä slabé stránky ojazdených...

Obľúbené kompakty: Toto sú ich slabiny

Americký úpravca predstavil unikátne Porsche 356 RSR. Zaujme najmä excentrickým zovňajškom a sľubným výkonom na úrovni takmer 400 koní.

Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×