Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zabudnuté dieťa v aute? Pomôže slovenská idea

Opäť nastupujú horúčavy a s nimi stúpa aj riziko pre deti v rozpálenom aute. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že rodič na dieťa zabudne. Naši stredoškoláci prišli s geniálnym nápadom.
9 07.06.2019 / Soňa Zverková

Z kožuchu rovno do plaviek. Tak možno charakterizovať máj a začiatok júna. Takéto výkyvy teplôt a horúčavy dávajú zabrať každému človeku. Preto je skrátka nepochopiteľné a neodpustiteľné, ak niekto nechá dieťa v aute na parkovisku. Niektorí rodičia v zhone zabudnú, iní si skrátka povedia, že je to na pár minút. Bez ohľadu na príčinu môže mať pobyt v aute pre dieťa smrteľné následky.

Ilustračná snímka 9 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Tejto téme sa každý rok a opakovane venujú médiá po celom svete, my nie sme výnimkou. Na túto tému sme napísali celý rad článkov, v ktorých sme riešili okrem iného aj postup, ak uvidíte dieťa v aute. Napriek tomu sa tragédie, keď dieťa neprežije horúčavu v rozpálenom aute, opakujú priam so železnou pravidelnosťou.

Práve na ochranu dieťaťa sa zameriavajú rôzne projekty a aj Slovensko môže byť hrdé. Skupina žiakov z popradskej Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu totiž v národnom finále súťaže Social Innovation Relay (SIR) zvíťazili s projektom, ktorý sa zaoberal práve problémom zabudnutých detí v aute. Popradskí študenti sa so svojím riešením dostanú na globálne finále, kde sa zúčastnia tímy z ďalších 11 krajín, napríklad Česka, Grécka, Španielska či Singapuru a Japonska.

O čo ide? Podtatranskí stredoškoláci vyvinuli pohybový senzor, ktorý možno zabudovať do ľubovoľnej autosedačky, i tej už kúpenej. V momente, keď vodič otvorí dvere, začne nový čip v podobe zvukového alarmu upozorňovať na dieťa v sedačke. Pokiaľ rodič nezareaguje, do siedmich minút príde na mobilný telefón textová správa s informáciou, že v sedačke stále sedí dieťa. Čip sa dá umiestniť do sedačky tak, aby dieťaťu nijako neprekážal, no jeho potenciál pre záchranu života je nedoceniteľný. Za nás v redakcii držíme stredoškolákom palce, aby uspeli v tvrdej zahraničnej konkurencii alebo aspoň našli investora a čip dostali do sériovej výroby.

Jednoduchá krabička má potenciál zachraňovať životy detí 9 fotografií v galérii Jednoduchá krabička má potenciál zachraňovať životy detí Zdroj: Stredná priemyselná škola techniky a dizajnu

Nepodceňujte horúčavu v aute

Horúčavy môžu mať smrteľné následky a nepomôže ani pootvorené okienko. Neveríte? Sadnite si vedľa svojho dieťaťa, pootvorte okienko a stopujte, ako dlho to vydržíte. A uvedomte si, že organizmus dieťaťa je oveľa citlivejší a zraniteľnejší. Dokázala to aj štúdia Kalifornskej univerzity v San Diegu.

Podľa nej postačí hodina, aby sa auto zaparkované na priamom slnku stalo pre dvojročné dieťa smrteľnou pascou. To znamená, že 60 minút spôsobí potenciálne smrtiacu hypertermiu, inými slovami prehriatie, na ktoré dieťa zomrie. Ak vozidlo stojí v tieni, smrtiaca hranica sa presúva o hodinu. To však neznamená, že dieťa je v bezpečí, nakoľko do hry vstupuje celý rad individuálnych faktorov. Dôsledkom možno nie je úmrtie, no dieťa môže utrpieť vážnu ujmu alebo trvalé následky na zdraví.

Test ukázal, čo sa deje v rozpálenom vozidle

VAŠA TÉMA    Pobyt v rozpálenom aute na ostrom slnku môže vážne ohroziť nielen život dieťaťa ale aj dospelého človeka v dobrej telesnej kondícii. Test ukázal, ako rýchlo narastá teplota vnútri takto...

Výskumníci merali vývoj teploty v kabíne šiestich vozidlách v arizonskej Tempe po tri dni. Išlo o dva sedany strednej triedy, dva minivany a dve malé autá, pričom boli zaparkované na priamom slnku aj v tieni. Vonkajšia teplota dosahovala takmer 38°C. V autách na priamom slnku po hodine stúpla teplota na 47°C, no palubná doska sa rozpálila takmer na 70°C! Vo vozidle v tieni sa priemerná teplota v kabíne vyšplhala zhruba na 38°C, pričom na palubnej doske dosiahla 48°C.

Tým sa však pokusy neskončili, nakoľko okrem merania teploty výskumníci simulovali telesné funkcie dvojročného dieťaťa. Prišli k záveru, že dieťa je ohrozené na zdraví a dokonca aj na živote, ak jeho telesná teplota stúpne na 40°C, k čomu dochádza po hodine na priamom slnku a do dvoch hodín v tieni. Štúdia upozorňuje, že dve hodiny sú typická dĺžka nákupov v obchodnom centre.

Prečo zostane dieťa v aute?

Dôvody, pre ktoré dieťa zostane v auta, sú rôzne, najčastejšie ide o zabudnuté dieťa alebo pohodlnosť rodiča, ktorý si chce „na minútku kamsi odskočiť“ a nechce sa mu prekladať dieťa zo sedačky do kočíka a naopak. Sme ľudia a robíme chyby, žiaľ, neraz s tragickým koncom. Pýtate sa, ako možno zabudnúť dieťa v aute? Jednoducho: pracovný stres, zmena rutiny alebo oboje.

Dieťa v aute nikdy nenechávajte

VAŠA TÉMA Teploty stúpajú a zdravotné riziká pre deti a zvieratá v rozpálenom vozidle prudko narastajú. Poradíme vám, ako reagovať, ak uvidíte v zatvorenom automobile dieťa.

Napríklad, s dieťaťom obvykle jazdí matka, no z nejakého dôvodu musí túto úlohu prevziať otec. To znamená výraznú zmenu v bežnej rutine a pokiaľ dieťa počas jazdy zaspí, otec skrátka zabudne, že ho tam má. Problémom je aj fakt, že detské sedačky sa väčšinou upevňujú na zadné sedadlo. Ak je dieťa ticho a spí, skrátka zíde z očí, zíde z mysle.


» Rady a tipy, ktoré vám pomôžu nezabudnúť dieťa v aute, nájdete v galérii «


Nikdy nenechávajte dieťa v aute bez ohľadu na to, že parkujete v tieni alebo si „odskočíte“ do obchodu či na poštu. Nemáte šancu odhadnúť, ako dlho sa tam naozaj zdržíte. V obchode si môžete spomenúť, že potrebujete to či ono, môžete stretnúť priateľku či kolegu a z piatich minút sa razom stane polhodina alebo hodina. Pri pokladni či na pošte môžu byť dlhé rady a opäť sa čas naťahuje a s ním rastie riziko pre dieťa.

Pokiaľ neveríte, odporúčame nasledovný pokus: Požiadajte priateľov, nech vám pevne spútajú ruky, aby ste boli bezbranní a nedočiahli na zámok bezpečnostného pásu ani na dvere. Zapnú vám bezpečnostný pás a zamknú auto. Môžu vám pootvoriť okno na pár centimetrov, trebárs aj v tieni, a niekam si „na minútku odskočiť“. Pochopiteľne, reálne musia byť nablízku, aby ste neskončili v nemocnici. No i tak na vlastnej koži pocítite, čo robíte svojmu dieťaťu. Ak tento pokus presvedčí aspoň jedného rodiča, aby dieťa nenechal v aute, účel splnil.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Sú vaše pneu bezpečné? Takto si to viete overiť

Podľa nemeckých médií plánuje Volkswagen vybudovať v Turecku novú fabriku, ktorá má vyrábať modely viacerých koncernových značiek.

Volkswagen plánuje vybudovať v Turecku nový závod

Milovníci automobilov značky Volkswagen by si mali nachystať približne 100 eur. Nemecký gigant do ponuky uvádza novinku, ktorá je vystrihnutá zo sveta...

Novinka VW: Nečakaná vychytávka z Bentley

Napriek revolučným zmenám v technológiách existuje staré pravidlo, ktoré stále platí: nové autá sa musia opatrne zajazdiť. Spôsob, akým sa to udeje, nemožno...

Nevedomé chyby: Ako správne zajazdiť auto?

Začiatkom septembra spoznáme nástupcu kontroverzného malého SUV. Ponechá si viaceré charakteristické rysy, no môže vyzerať príťažlivejšie.

Nissan avizuje Juke druhej generácie

Rakúsko prvýkrát prekonalo päťmiliónovú hranicu v počte registrácií nových vozidiel za jeden polrok.

V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×