Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zmeny pre STK: Budete tam tráviť viac času

Vzhľadom na to, že pravidelné technické a emisné kontroly sa konajú každé dva roky, môžu si vodiči nastaviť príslušné notifikácie. Po novom ich budú dostávať viac a aj skôr.
1 22.05.2019 / Soňa Zverková

Sprísnenie dohľadu nad stanicami technickej a emisnej kontroly komplikuje život mnohým motoristom. Na staniciach totiž pribudli nové kamery, ktoré dôkladnejšie pokrývajú priebeh kontroly. Aj technici musia fotograficky zaznamenávať vozidlo na viacerých stanoviskách, nielen pri príchode či odchode, čo opäť predlžuje čas, ktorý motorista strávi na STK.

Motoristi, ktorí sa zaregistrovali na portáli Jednotného informačného systému v cestnej doprave (JISCD), aby dostávali notifikácie o končiacej sa technickej a emisnej kontrole, budú dostávať upozornenia oveľa skôr. Kým pôvodne dostávali majitelia vozidiel notifikáciu mesiac pred uplynutím lehoty platnosti kontroly, po novom budú dostávať hneď dve: 60 a 30 dní pred termínom.

Ministerstvo zároveň konštatuje, že jeho rozhodnutie o rozšírení siete staníc technickej a emisnej kontroly bolo správne. To však chvíľu potrvá, nakoľko stanice musia spĺňať prísne kritériá nielen na vybavenie, ale aj na kvalifikáciu technikov. Aj to je dôvod, pre ktorý zvýšilo počet notifikácií o končiacej sa platnosti kontroly.„Ukázalo sa, že zámer rozšíriť sieť staníc technickej a emisnej kontroly bol zmysluplný. Veríme, že čas na kontrolu sa po spustení nových staníc technickej a emisnej kontroly výrazne skráti. Chceme, aby na cestách jazdili bezpečné a ekologické autá, a aby kontrolné stanice boli dostupné pre každého prevádzkovateľa vozidla. Takisto odporúčam, aby využili systém bezplatných notifikácií, zaregistrovali sa na stránke JISCD a nechali si zadarmo posielať upozornenia na blížiaci sa koniec platnosti technickej a emisnej kontroly,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

7 veľkých zmien: Ako sa upravia pravidlá na STK?

Od nedele 20. mája definitívne vstúpila do platnosti väčšina zmien, ktoré priniesol nový zákon o prevádzke vozidiel. Ponúkame prehľadnú rekapituláciu.

Ministerstvo dopravy vydalo 48 rozhodnutí o povolení na zriadenie stacionárnej stanice technickej kontroly nad rámec existujúcej siete. Z uvedeného zoznamu vydaných povolení už má vydané oprávnenie na vykonávanie technickej kontroly jedna spoločnosť. Ostatné subjekty sú stále v rôznom štádiu rozpracovanosti. Kontrolné stanice budú musieť mať svoje materiálne a technické zabezpečenie, vrátane personálneho obsadenia ľudí, ktorí budú mať potrebné certifikáty a absolvovať potrebné školenia.

Zmena v zákone: Sprísni sa oprava chýb po STK

Nový zákon o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke prináša mnohé zmeny, nanešťastie čoraz viac sa javí, že viaceré ustanovenie sú nedotiahnuté. O jednom z nich je aj náš článok.

Ako sme už spomínali v našom staršom článku, zároveň s rozšírením siete musí aj ministerstvo plniť svoje domáce úlohy. A tými sú dôslednejšie kontroly. Otvorením siete síce väčší počet staníc môže priniesť viac konkurencie a s ňou nižšie ceny, no má to aj svoju odvrátenú stranu. Tvrdšia konkurencia totiž môže nejednu stanicu motivovať k tomu, aby púšťala na cesty aj vozidlá v nevyhovujúcom technickom stave. Problém je v tom, že mnohým motoristom ešte stále nezáleží ani tak na technickom stave auta, skôr chcú prejsť kontrolou a mať to čo najskôr za sebou.


Video
Najnovšie články
Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×