Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jednostranné kvóty ani dovozné clá nevyriešia spory

Dovážané európske vozidlá a autodiely sú americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi stále tŕňom v oku a neustále chce zvýšiť clá. Hoci rozhodnutie o ich zavedení odložil, podľa ACEA to spory nevyrieši.
22.05.2019 / TASR

Jednostranné zavádzanie dovozných kvót alebo ciel na autá Spojenými štátmi nevyrieši aktuálny obchodný spor medzi Bruselom a Washingtonom, uviedla v pondelok Asociácia európskych výrobcov áut (ACEA).

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň odsunul rozhodnutie, či USA zvýšia clá na dovoz áut a autosúčiastok z EÚ a Japonska o 180 dní. Požaduje však, aby sa zatiaľ Brusel a Tokio dohodli s Washingtonom na dohode, ktorá by obmedzila ich export. Trumpov prístup je založený na analýze, že automobilový import do USA ohrozuje národnú bezpečnosť. ACEA rovnako ako Európska komisia tento argument odmietajú.

Šéf ACEA Erik Jonnaert podporil EK a jej "konštruktívne snahy o riešenie ciel a necolných bariér v transatlantickom obchode s automobilovými tovarmi". Dodal, že "na druhej strane jednostranné dodatočné clá alebo kvóty by jasne porušili pravidlá WTO. Preto sú neprijateľné ako riešenie súčasného sporu."

(TASR)


Video
Najnovšie články
Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×