Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.
2 21.05.2019 / Marek Pokrývka

V severnej časti Apeninského polostrova sa nachádza územie prezývané Terra di Motori. Blízko seba tu sídli viacero významných výrobcov športových áut, konkrétne ide o Ferrari, Lamborghini, Maserati a Pagani. Čoby kameňom dohodil je tiež producent motoriek Ducati. Kedysi medzi tieto mená patrilo aj De Tomaso a momentálne sa chystá jeho návrat.

Najslávnejším nositeľom mena De Tomaso je bezpochyby Pantera 2 fotografie v galérii Najslávnejším nositeľom mena De Tomaso je bezpochyby Pantera Zdroj: De Tomaso

Táto spoločnosť vznikla v roku 1959. Po neveľmi úspešných začiatkoch v šampionáte F1 zamerala pozornosť na cesty, no svojím prvým modelom Vallelunga dieru do sveta neurobila. Vzniklo z neho necelých 60 kusov. Zhruba štyri stovky kupé Mangusta už si svet štyroch kolies všimol a jej nástupca menom Pantera opustil fabriku v počtoch rátaných v tisíckach. Práve tento superšport s charakteristickými ostrými tvarmi a vyklápacími svetlometmi je dodnes najväčšou hviezdou výrobcu.

Zakladateľ automobilky Alejandro de Tomaso mal v istých dobách pod palcom aj mnohé ďalšie podniky. Do jeho impéria spadali firmy Benelli, Ghia, Innocenti, Moto Guzzi či Vignale, v roku 1975 dokonca odkúpil skrachované Maserati a fakticky ho zachránil. No automobilka nesúca jeho priezvisko dlhé roky ledva prežívala. K tisícovej výrobe sa nikdy nevrátila a nakoniec tiež vyhlásila bankrot. Viaceré pokusy o jej vzkriesenie sa nepodarili.

Jedna moderná reinkarnácia ikony talianskej značky už existuje 2 fotografie v galérii Jedna moderná reinkarnácia ikony talianskej značky už existuje Zdroj: Ares Design

Talianska značka onedlho opäť ožije. Pred piatimi rokmi odkúpil práva na ňu holding Ideal Team Ventures s čínskym pozadím, ktorý okrem iného odkúpil pozostatky spoločnosti Gumpert a postavil mimozemské kupé Apollo Intenza Emozione. Obdobný proces asi absolvuje De Tomaso. Znovuzrodenie tohto mena má oficiálne prebehnúť 4. júla na Festivale rýchlosti v anglickom Goodwoode, kde automobilka oslávi okrúhle 60. výročie svojho založenia.

Ares Panther: De Tomaso pre 21. storočie

Kupé mixujúce retro rysy s modernými riešeniami technicky vychádza z Lamborghini, oproti nemu však stojí takmer trojnásobok.

Počas svetoznámeho podujatia má firma odhaliť nové vozidlo. Jeho identitu zatiaľ nespresnila, volá ho iba Project P. S veľkou pravdepodobnosťou pôjde o modernú verziu typu Pantera. Jedna taká už pritom existuje, postaral sa o to nezávislý úpravca Ares Design sídliaci taktiež v Modene. Z dôvodu chránenej registračnej známky však svoje kupé musel pomenovať Panther. Reálne šlo len o prepracované Lamborghini Huracán, kým novinka by mala byť postavená od podlahy.


Video
Najnovšie články
Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×