Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Ich ceny nás budú opäť trápiť

Kým vývoj v predchádzajúcich týždňoch naznačoval aspoň nejakú úľavu, išlo len o klamlivý pokoj pred búrkou. Ropné trhy sa opäť prebrali k životu a tlačia ceny nahor.
2 20.05.2019 / Soňa Zverková

Po miernom a iba dočasnom oddychu sa ceny ropy opäť vybrali nahor. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 72,21 dolára za barel (64,63 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 70,62 dolára za barel (62,89 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, trhy naďalej ovplyvňujú faktory, ktoré tlačia ceny ropy nahor. V prvom rade ide o konflikt v Líbyi, ktorej ťažba síce rastie, no podľa predstaviteľov krajiny by pretrvávajúce boje mohli skresať produkciu až o 95 percent. Dopyt po rope môže výrazne obmedziť zvyšujúce sa napätie medzi USA a Čínou, nakoľko krajiny sa nedohodli na vyriešení obchodných sporov. To by mohlo viesť k obojstrannému uvaleniu 25-percentných dovozných ciel a keďže ide o dva najväčšie trhy sveta, odskákať si to môže práve ropa.

A do tretice sú tu údaje o vývoji zásob a ťažby ropy v USA. Zásoby minulý týždeň stúpli o 5,4 milióna barelov. Produkcia klesla o 100-tisíc barelov, dovoz vzrástol o 920-tisíc barelov a export o vyše milión barelov ropy denne. Stúpla aj miera využitia rafinérií o 1,6 percenta. Podľa Lipovského sa tieto dáta považujú za negatívne pre cenu ropy, hoci neistota ohľadom ponuky ropy na trhu ich zatiaľ vyvážila

Benzín a nafta: Blíži sa svetlo na konci tunela?

Ceny ropy v súčasnosti ovplyvňuje viacero rozporuplných faktorov a ich ďalší vývoj bude závisieť od rozhodnutí hlavných hráčov na poli geopolitiky. Odhadnúť, kam sa ceny pohnú, je momentálne takmer...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej EÚ sa vyvíjajú odlišne, no v niektorých krajinách klesajú. Priemerné ceny na našich čerpačkách v týždni do 13. mája klesli. Benzín zlacnel o 0,7 centu a cena dieslu zostala nezmenená. Analytik na základe aktuálneho vývoja v Rotterdame očakáva u nás zdražovanie. Benzín by mal v priebehu dvoch až troch týždňov zdražieť do štyroch centov, diesel od jedného do dvoch centov.

V medziročnom porovnaní tankujeme za väčší peniaz ako v rovnakom čase minulého roka, i keď rozdiel sa mierne znížil. Kým v týždni do 6. mája sme tankovali benzín o 4,4 centu drahšie než vlani, o týždeň neskôr je drahší o 3,5 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel kozmeticky zmenšil z 3,5 na 3,3 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu

Čakanie na kombi verziu BMW radu 3 sa skončilo. Praktický Bavor bude väčší, športovejší a neskôr dokonca ponúkne aj hybridný pohon.

Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×