Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jaguar XK120: Špeciálna renovácia klasiky

Súčasťou reštaurovania roadsteru boli exteriérové úpravy evokujúce motoršport i zmeny v interiéri súvisiace s výškou jeho majiteľa.
34 15.05.2019 / Marek Pokrývka

Lídrom subjektívnych rebríčkov najkrajších áut histórie býva často Jaguar E-Type. Britská automobilka však vytvorila aj viaceré ďalšie nádherné modely a jedným z nich je Jaguar XK120. Toto dvojmeistne vozidlo vyrábané na prelome 40. a 50. rokov ako kupé alebo roadster má nesmrteľný dizajn. Jeden exemplár nedávno prešiel reštaurovaním, ktoré si zaslúži pozornosť.

Tento kus roadsteru XK120 sa inšpiroval verziou Lightweight 34 fotografií v galérii Tento kus roadsteru XK120 sa inšpiroval verziou Lightweight Zdroj: Jaguar Classic

Jedinečným projektom tejto šelmy sa pochválila špecializovaná divízia Jaguar Classic. Nešlo totiž len o bežné prinavrátenie bývalého lesku, ale zároveň úpravu inšpirovanú pretekárskymi verziami Lightweight. Tú vidieť najmä na výmene pôvodného čelného okna za dvojicu menších samostatných skiel doplnených spätným zrkadlom či prítomnosť chladiacich žiabier na prednej kapote.

Medzi prvky evokujúce motoršport možno zaradiť aj viečko palivovej nádrže alebo kožený remeň istiaci prednú časť kapoty. No inak zostali línie veterána originálne, aj keď karoséria prešla kompletným odstrojením a dostala nový lak. Štyri vrstvy čiernej s hlbokým leskom naniesli reštaurátori okrem tela roadsteru i na jeho plechové kolesá zdobené chrómom.

Objednávateľom úprav veterána bol známy britský model 34 fotografií v galérii Objednávateľom úprav veterána bol známy britský model Zdroj: Jaguar Classic

Popri lesklom kove kontrastuje s čiernym lakovaním aj oranžovohnedá koža pokrývajúca väčšinu interiéru. Ten prešiel okrem prečalúnenia niekoľkými ďalšími dotykmi súvisiacimi s výškou majiteľa. Je tu o niečo menší volant, presunutú batériu a dozadu posunuté vodičovo sedadlo. Obe sedačky majú na rozdiel od sériovej verzie chrbtovú stranu vyrobenú z hliníka.

Trabant v top forme: Ten interiér stojí za to

Bulharský tuner modifikoval vozidlo z roku 1990, ktoré malo štvortaktný motor Volkswagen, klasickú radiacu páku i vinuté pružiny.

Pohonnou jednotkou zostal 3,4-litrový benzínový šesťvalec s radovým usporiadaním, ktorý prešiel generálnou opravou. Zároveň absolvoval drobné zmeny. Na scénu prišlo nové výfukové potrubie zakončené dvomi koncovkami namiesto jednej či odolnejšie tesnenia, ktoré zvládnu zvýšenie výkonu z 132 kW (180 k) na 165 kW (225 k). Vozidlo dostalo okrem toho štvorpiestikové kotúčové predné brzdy, kratšiu prevodovku s upravenou radiacou pákou či nastaviteľné tlmiče.

David Gandy sa na priebehu renovácie osobne podieľal 34 fotografií v galérii David Gandy sa na priebehu renovácie osobne podieľal Zdroj: Jaguar Classic

Špeciálna renovácia klasiky zabrala 11 mesiacov, Jaguar na nej dovedna pracoval 2 700 hodín. Viaceré priamo pod dohľadom zákazníka. Autorom objednávky na výnimočný roadster bol britský model David Gandy, ktorý je veľkým nadšencom tejto značky. Modrooký fešák známy najmä z reklám módnej značky Dolce & Gabbana si pri svojom novom miláčikovi aj zapózoval.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×