Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prekvapivý cieľ zlodejov: Neuhádnete, čo ich láka

Rozvoj technológií a postupné modernizovanie automobilov ovplyvňuje nielen samotných motoristov, ale i zlodejov, ktorí sa priživujú na ich vozidlách. Teraz americké úrady zistili, že v New Yorku sa začína rozmáhať úplne nový trend.
3 15.05.2019 / Filip Kadlečík

Pred pár rokmi sme naivne dúfali, že s rozvojom technológií budú automobily čoraz lepšie zabezpečené a zlodeji postupne prídu o svoju obživu. Dlhoprstí však ukazujú, že sa, bohužiaľ, vedia prispôsobiť novým podmienkam a darí sa im i dnes. Naučili sa elegantne obchádzať systém keyless, vďaka ktorému sú schopní auto nenápadne odcudziť v priebehu sekúnd aj za bieleho dňa. Aj na tento trend však už výrobcovia reagujú, pozornosť mu venuje napríklad Ford.

Zlodeji majú opäť nový cieľ, nemusia sa kvôli nemu ani dostať do vnútra vášho auta 3 fotografie v galérii Zlodeji majú opäť nový cieľ, nemusia sa kvôli nemu ani dostať do vnútra vášho auta Zdroj: Dreamstime

Ani v dobe, keď budú vozidla s bezkľúčovým otváraním a štartovaním zabezpečené lepšie, však nebudeme úplne bez problémov. Nový trend zlodejov sa začal ukazovať v New Yorku, priamo v uliciach Manhattanu. Policajti sa tam v období od 1. marca do 26. apríla 2019 stretli s 19-timi prípadmi krádeží spätných zrkadiel automobilov.

Na prvý pohľad to tak nemusí vyzerať, no spätné zrkadlá sú dnes vybavené modernou technikou, nie sú obzvlášť dobre zabezpečené a tak pre zlodejov môžu predstavovať výhodný zdroj príjmov. Podľa serveru New York Post sa zlodeji zameriavajú predovšetkým na luxusné kúsy značiek ako Audi, Porsche, Mercedes-Benz, Lexus či BMW. Tie totiž často majú integrovanú nielen diódovú smerovku, ale aj kameru. Spätné zrkadlá sú dnes vybavené množstvom techniky a z auta sa dajú relatívne jednoducho odstrániť 3 fotografie v galérii Spätné zrkadlá sú dnes vybavené množstvom techniky a z auta sa dajú relatívne jednoducho odstrániť Zdroj: Filip Kadlečík

Pri krádežiach spravidla zmizli obidve vonkajšie spätné zrkadlá. Polícia predpokladá, že sa potom ďalej predávajú na čiernom trhu, kde sa ich cena môže pohybovať v rozmedzí 1 300 až 1 800 eur. Vyšetrovatelia však zatiaľ nezistili, kto high tech späťáky od dlhoprstých vykupuje. Podľa skúseností z minulosti však môžu pokojne putovať aj na druhú stranu sveta.

Geniálny kľúč Fordu: Konečne stop zlodejom

V posledných rokoch automobily prešli nenápadnou vlnou automatizácie. Systém keyless sa však v mnohých prípadoch ukázal ako veľmi náchylný na krádeže. Teraz sa môže všetko zmeniť.

Pred krádežou spätných zrkadiel vás ochráni snáď len garáž. Muži zákona v New Yorku v súvislosti s novým trendom prosia vodičov o zvýšenú pozornosť a dávajú radu, ktorá je platná aj u nás na Slovensku. Dnes už, najmä vo väčších mestách, aktivovaný alarm vozidla rozruší málokoho. Aj tak by sme však, najmä v noci, zvukovú či svetelnú signalizáciu zabezpečovacích systémov nemali ignorovať a v prípade, že zbadáme niečo podozrivé, treba okamžite privolať políciu.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×