Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prekvapivý cieľ zlodejov: Neuhádnete, čo ich láka

Rozvoj technológií a postupné modernizovanie automobilov ovplyvňuje nielen samotných motoristov, ale i zlodejov, ktorí sa priživujú na ich vozidlách. Teraz americké úrady zistili, že v New Yorku sa začína rozmáhať úplne nový trend.
3 15.05.2019 / Filip Kadlečík

Pred pár rokmi sme naivne dúfali, že s rozvojom technológií budú automobily čoraz lepšie zabezpečené a zlodeji postupne prídu o svoju obživu. Dlhoprstí však ukazujú, že sa, bohužiaľ, vedia prispôsobiť novým podmienkam a darí sa im i dnes. Naučili sa elegantne obchádzať systém keyless, vďaka ktorému sú schopní auto nenápadne odcudziť v priebehu sekúnd aj za bieleho dňa. Aj na tento trend však už výrobcovia reagujú, pozornosť mu venuje napríklad Ford.

Zlodeji majú opäť nový cieľ, nemusia sa kvôli nemu ani dostať do vnútra vášho auta 3 fotografie v galérii Zlodeji majú opäť nový cieľ, nemusia sa kvôli nemu ani dostať do vnútra vášho auta Zdroj: Dreamstime

Ani v dobe, keď budú vozidla s bezkľúčovým otváraním a štartovaním zabezpečené lepšie, však nebudeme úplne bez problémov. Nový trend zlodejov sa začal ukazovať v New Yorku, priamo v uliciach Manhattanu. Policajti sa tam v období od 1. marca do 26. apríla 2019 stretli s 19-timi prípadmi krádeží spätných zrkadiel automobilov.

Na prvý pohľad to tak nemusí vyzerať, no spätné zrkadlá sú dnes vybavené modernou technikou, nie sú obzvlášť dobre zabezpečené a tak pre zlodejov môžu predstavovať výhodný zdroj príjmov. Podľa serveru New York Post sa zlodeji zameriavajú predovšetkým na luxusné kúsy značiek ako Audi, Porsche, Mercedes-Benz, Lexus či BMW. Tie totiž často majú integrovanú nielen diódovú smerovku, ale aj kameru. Spätné zrkadlá sú dnes vybavené množstvom techniky a z auta sa dajú relatívne jednoducho odstrániť 3 fotografie v galérii Spätné zrkadlá sú dnes vybavené množstvom techniky a z auta sa dajú relatívne jednoducho odstrániť Zdroj: Filip Kadlečík

Pri krádežiach spravidla zmizli obidve vonkajšie spätné zrkadlá. Polícia predpokladá, že sa potom ďalej predávajú na čiernom trhu, kde sa ich cena môže pohybovať v rozmedzí 1 300 až 1 800 eur. Vyšetrovatelia však zatiaľ nezistili, kto high tech späťáky od dlhoprstých vykupuje. Podľa skúseností z minulosti však môžu pokojne putovať aj na druhú stranu sveta.

Geniálny kľúč Fordu: Konečne stop zlodejom

V posledných rokoch automobily prešli nenápadnou vlnou automatizácie. Systém keyless sa však v mnohých prípadoch ukázal ako veľmi náchylný na krádeže. Teraz sa môže všetko zmeniť.

Pred krádežou spätných zrkadiel vás ochráni snáď len garáž. Muži zákona v New Yorku v súvislosti s novým trendom prosia vodičov o zvýšenú pozornosť a dávajú radu, ktorá je platná aj u nás na Slovensku. Dnes už, najmä vo väčších mestách, aktivovaný alarm vozidla rozruší málokoho. Aj tak by sme však, najmä v noci, zvukovú či svetelnú signalizáciu zabezpečovacích systémov nemali ignorovať a v prípade, že zbadáme niečo podozrivé, treba okamžite privolať políciu.


Video
Najnovšie články
Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu

Čakanie na kombi verziu BMW radu 3 sa skončilo. Praktický Bavor bude väčší, športovejší a neskôr dokonca ponúkne aj hybridný pohon.

Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×