Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

GreenWay napadol súťaž na výstavbu nabíjacích staníc

Spoločnosť GreenWay napadla spôsob, ktorým Národná diaľničná spoločnosť vyhodnotila súťaž na výstavbu a prevádzkovanie siete nabíjacích staníc pre elektromobily. Diaľničiari všetky obvinenia popierajú a trvajú na výsledkoch súťaže.
15.05.2019 / TASR

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) zotrváva na vyhlásených výsledkoch súťaže na vybudovanie a prevádzkovanie siete ultranabíjacích staníc na nabíjanie elektromobilov. Hovorkyňa NDS Michaela Michalová to uviedla pre TASR v súvislosti s vyjadrením spoločnosti GreenWay, podľa ktorej súťaž nebola transparentná.

Podľa spoločnosti by nájomná zmluva, ktorá má byť uzavretá s víťazom súťaže, mala byť odmietnutá. "NDS nie sú známe žiadne okolnosti, ktoré by spochybňovali objektívny výber najvhodnejšej ponuky na uzavretie zmluvy alebo odôvodňovali jej zrušenie, a preto NDS zotrváva na vyhlásených výsledkoch súťaže," reagovala Michalová.

Reálny dojazd e-áut: Prekvapiví víťazi testu

Elektrická budúcnosť dnes hýbe automobilovým svetom. V súvislosti s ňou sa objavujú pozitívne, ale i negatívne hlasy - každá minca má dve strany. Aké schopné sú elektromobily predávané aj u nás...

Víťazná ponuka od Západoslovenskej energetiky (ZSE) je podľa spoločnosti GreenWay, ktorá sa tiež na súťaži zúčastnila, nerealistická a môže spôsobiť zdržania a vyššie náklady. Diaľničiari však skonštatovali, že im nie sú známe žiadne skutočnosti, ktoré by takémuto scenáru nasvedčovali.

"NDS v predmetnej obchodnej verejnej súťaži stanovila len minimálnu výšku ročného nájomného za jeden štvorcový meter pre plochu elektrostanice na časti diaľničného odpočívadla, pričom výška nájomného ponúknutá zo strany účastníkov súťaže bola práve predmetom súťaže, a teda aj jedným z kritérií na vyhodnotenie predložených súťažných návrhov," podotkla Michalová. Jedným z cieľov NDS je dosahovanie finančného zisku, preto je podľa hovorkyne logické, že v ponúknutej výške nájomného nevidí problém.

GreenWay tiež tvrdí, že NDS postupovala diskriminačne. Diaľničiari to však odmietajú. "NDS pri komisionálnom vyhodnocovaní predložených súťažných návrhov postupovala v súlade so zadefinovanými súťažnými podmienkami i všeobecne záväznými právnymi predpismi, pričom počas celej obchodnej verejnej súťaže dodržiavala princíp rovnakého zaobchádzania, transparentnosti a hospodárskej súťaže," zdôraznila hovorkyňa NDS.

Diaľničiari nesúhlasia ani s námietkou týkajúcou sa možnej monopolizácie trhu s nabíjacími službami v SR. "Samotným cieľom obchodnej verejnej súťaže bolo nájsť strategického partnera, ktorý vybuduje a následne bude prevádzkovať sieť elektrostaníc podľa zaužívaných obchodných štandardov, v požadovanej kvalite a dĺžke," dodala Michalová.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne

Briti hlásia príchod svojej vlajkovej lode v najlepšej forme. Tretia generácia modelu Flying Spur má byť najlepším Bentley, ktoré kedy vzniklo. Zachová si...

Opulentný luxus: Bentley Flying Spur cieli na trón

Renault a Fiat Chrysler sa chceli zlúčiť, no rokovania sa skončili neúspechom, za ktorý obidve automobilky obvinili francúzsku vládu. Viacerí vládni činitelia...

Nádej na zlúčenie Renaultu a FCA ešte stále žije
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×