Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hrozba pre deti v aute: Jedna sedačka zlyháva

Detské sedačky sú povinné pre deti do výšky 150 cm resp. do veku 12 rokov. Nemecká redakcia AUTO BILD otestovala osem sedačiek. No nie všetky sú bezpečné, ako dokazuje aj varovanie autoklubu ADAC.
10 14.05.2019 / Redakcia AUTO BILD

Každoročne zverejňujú viaceré organizácia testy autosedačiek, najmä však autokluby ADAC a ÖAMTC. Ešte pred zverejnením výsledkov však ADAC zverejnil varovanie pred sedačkou, ktorá môže byť pre deti extrémne nebezpečná.

Ilustračná snímka 10 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: redakcia AUTO BILD

ADAC upozornil, že detská škrupina Chicco Oasys i-Size v spojení so základňou i-Size nedokázala odolať enormným silám pri prednom nárazovom teste. Zámok bezpečného pásu sa doslova vytrhol zo škrupiny a figurína dieťaťa plnou rýchlosťou vyletela zo sedačky. V realite by to znamenalo ťažké zranenie dieťaťa. Problém spočíva v tom, že bezpečnostný pás je odspodu pripevnený plastovou sponou. Tá pri náraze praskla a bezpečnostný pás sa uvoľnil. Podľa ADAC stredná výstuha sedačky zjavne nevydrží spätné zaťaženie pri náraze.

Chicco pre autoklub uviedol, že okamžite začína distribuovať prepracovanú verziu, i keď niektorí predajcovia ešte môžu mať na sklade nebezpečné modely. ADAC radí, aby sa všetci, ktorí si už kúpili sedačku Oasys i-Size určenú pre deti s výškou 40 až 78 cm, obrátili priamo na výrobcu. Chicco ponúka podporu cez svoj zákaznícky servisy a bezplatnú výmenu.

Detská škrupina Chicco Oasys i-Size v crash teste katastrofálne zlyhala 10 fotografií v galérii Detská škrupina Chicco Oasys i-Size v crash teste katastrofálne zlyhala Zdroj: ADAC

Na čo dávať pozor pri kúpe sedačky

Sedačky skupiny 2/3 sú určené pre deti s hmotnosťou od 15 do 36 kg, vo veku zhruba od 2,5 roka a môžu sa používať až do konca povinnosti používať autosedačky, čiže do veku 12 rokov resp. do telesnej výšky 150 cm. AUTO BILD otestoval v tejto kategórii osem sedačiek s ukotvením Isofix. Prečo Isofix? Upevňovanie body Isofix totiž zabezpečujú stabilitu sedačky vo vozidle. Naši kolegovia odporúčajú, aby motoristi, ktorí majú v aute Isofix, vždy kupovali tieto sedačky.

Fámy o autosedačkách: Aká je skutočná pravda?

Bezpečnosť dieťaťa v aute je prvoradá pre každého rodiča bez ohľadu na to, či zákon použitie sedačiek prikazuje alebo nie. Ako však vybrať správnu a podľa čoho? Ponúkame niekoľko užitočných rád...

Vždy dávajte pozor na správne upevnenie bezpečnostného pásu. Najmä v oblasti panvy musí pás sedieť dokonalo, čiže sa nesmie posunúť, keď sa dieťa pohne. V opačnom prípade hrozia pri náraze zranenia v oblasti brucha. Víťaz testu Britax Römer Kidfix III M je práve z tohto hľadiska výborný, nakoľko je vybavený dodatočným pútkom medzi nohami dieťaťa a zabezpečuje tak správnu pozíciu pásu.

Detská škrupina Chicco Oasys i-Size v crash teste katastrofálne zlyhala 10 fotografií v galérii Detská škrupina Chicco Oasys i-Size v crash teste katastrofálne zlyhala Zdroj: ADAC

Ďalšia rada sa týka hlavovej opierky. Pri optimálnom nastavení sa nachádza zhruba dva prsty nad ramenami dieťaťa. S každým centimetrom, o ktoré dieťa narastie, je potrebné upraviť sedačku. Rodičia by pri nastavovaní sedačky mali dávať pozor na to, aby hlava dieťaťa počas spánku nepadla dopredu, nakoľko vtedy sa dostane mimo chránenej oblasti sedačky.


» Podrobné výsledky testu nájdete v galérii «


Zlaté pravidlo však znie: dieťa sa musí cítiť pohodlne. Nespokojný a plačúci potomok totiž výrazne ovplyvní pozornosť vodiča, čo sa môže vypomstiť. Pred kúpou sedačky je preto vhodné najprv si ju vyskúšať a až potom položiť peniaze na drevo. Zároveň si tak odskúšate spôsob montáže a upevnenia do auta, ktoré by tiež rodiča nemalo znervózňovať. Presne na to sa zamerali aj naši nemeckí kolegovia pri teste, ktorého súčasťou boli rodičia a ich deti. Následne sa sedačky rozobrali a odborníci preskúmali spracovanie.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×