Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nitriansky kraj si požičia na cesty 15 miliónov eur

Nitriansky kraj získa zo štátneho rozpočtu bezúročnú pôžičku 15 miliónov eur. Peniaze poslúžia na rekonštrukciu a modernizáciu niekoľkých stoviek mostov.
13.05.2019 / TASR

Nitriansky samosprávny kraj (NSK) prijme bezúročnú pôžičku z ministerstva financií určenú na rekonštrukciu a modernizáciu mostných objektov a ciest II. a III. triedy. O prijatí úveru vo výške 15 miliónov eur rozhodli krajskí poslanci na svojom májovom rokovaní.

Podľa slov predsedu NSK Milana Belicu ide o lacné peniaze, ktoré by si kraj aj napriek dobrému ratingu nemohol bez úrokov požičať v žiadnej banke. „Keď máme šancu získať takúto masu peňazí, tak by bol hriech, keby sme sa o to neuchádzali,“ skonštatoval. Ako pripomenul, úver nie je možné využiť na bežnú údržbu ciest. „Tie peniaze sú použiteľné na cesty a mosty, ale ako kapitálové výdavky, teda na projektovú prípravu, inžiniersku činnosť, modernizáciu a rekonštrukciu ciest a mostných konštrukcií,“ vysvetlil Belica.

Kraj má vo vlastníctve viac ako 2 000 kilometrov ciest II. a III. triedy, na ktorých je 525 mostov. „Podľa analýzy z Úradu NSK dokážeme tieto peniaze určite efektívne využiť, hlavne na mosty, ktorých máme viac ako 500. Musíme si uvedomiť, že sme kraj dolných tokov všetkých hlavných riek a tie mosty sú, samozrejme, o čosi dlhšie ako premostenia na horných tokoch. To znamená, že náklady na rekonštrukciu a modernizáciu mostov sú obrovské. Tie, ktoré sú v najhoršom stave, by sa mali opravovať ako prvé,“ povedal Belica.

NSK v rokoch 2011 až 2018 zrekonštruoval cesty II. a III. triedy za viac ako 24,8 milióna eur z vlastných zdrojov. „Za rovnaké obdobie bolo zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu investovaných do modernizácie ciest 28,5 milióna eur a z vlastných zdrojov ďalších šesť miliónov eur,“ informoval Úrad NSK.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×