Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Blíži sa svetlo na konci tunela?

Ceny ropy v súčasnosti ovplyvňuje viacero rozporuplných faktorov a ich ďalší vývoj bude závisieť od rozhodnutí hlavných hráčov na poli geopolitiky. Odhadnúť, kam sa ceny pohnú, je momentálne takmer nemožné.
2 13.05.2019 / Soňa Zverková

Ropné trhy zažili zmiešaný týždeň, i keď napokon ho ukončili s miernym poklesom. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 70,62 dolára za barel (62,89 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 70,93 dolára za barel (63,59 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, kolísanie ropy spôsobili rozporuplné faktory. Na jednej stáli tie, ktoré tlačia ceny nahor, keďže prinášajú možnosť nedostatku ropy na trhu. V prvom rade je to narastajúce napätie medzi Iránom a USA, keďže Washington nepredĺžil výnimku niektorým krajinám na dovoz iránskej ropy. Tlak na rast cien podporujú obavy z ďalšieho poklesu produkcie vo Venezuele, ako aj riziko poklesu ponuky ropy z Ruska pre súčasné problémy so znečistením ropovodu Družba.

Na druhej strane, ktorá tlačí ceny nadol, je politika Donalda Trumpa, v dôsledku ktorej USA zvýšili clá na dovoz čínskeho tovaru z 10 na 25 percent. To totiž zvyšuje riziko spomalenia globálneho hospodárskeho rastu, čo by viedlo k nižšiemu dopytu po rope a vykompenzovalo prípadný nedostatok ponuky ropy na trhu.

Medzi obidvoma stranami mince stojí vývoj zásob ropy v USA. Tie totiž minulý týždeň klesli takmer o štyri milióny barelov a rovnako sa znížili aj zásoby benzínu, destilátov a kerozínu. Aj ťažba v USA klesla o 100-tisíc barelov, dovoz o 722-tisíc barelov a export o 289-tisíc. Hoci tieto údaje sú podľa Lipovského pre ceny ropy pozitívne, pokles dovozu a využitia rafinérií môžu pôsobiť presne opačným smerom.

Ceny palív: Ropa klesá, benzín a nafta zatiaľ nie

Ropa síce minulý týždeň klesla, úľavu pre naše peňaženky to zatiaľ neprinesie. Vyhliadky na drahé leto pretrvávajú.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej EÚ sa vyvíjajú odlišne, no v niektorých krajinách už poklesli. Priemerné ceny na našich čerpačkách v týždni do 6. mája stúpli. Benzín zdražel o 2,2 centu a diesel o 1,3 centu. Kým ropa sa drží v podstate na stabilnej úrovni, eurové ceny palív v Rotterdame sa vybrali nadol. Tona benzínu zlacnela o vyše 19 eur, dieslu o viac ako šesť eur za tonu. Na základe toho Lipovský predpokladá kozmetický pokles aj u nás. Benzín by mohol zlacnieť o jeden až dva centy, diesel do jedného centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

V medziročnom porovnaní tankujeme za väčší peniaz ako v rovnakom čase minulého roka. Kým v týždni do 29. apríla sme tankovali benzín o 3,1 centu drahšie než vlani, o týždeň neskôr je drahší o 4,4 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel kozmeticky zmenšil z 3,6 na 3,5 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×