Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kúpa auta: Trik vám pomôže odhaliť podvod

S kúpou ojazdeného vozidla vždy prichádza riziko, že dôverčivý motorista padne do osídiel podvodníka. Poradíme vám, kde nájdete dôveryhodné informácie o histórii auta.
12 07.05.2019 / Soňa Zverková

Kúpa ojazdeného auta sa neraz rovná stávke do lotérie. Aj seriózne pôsobiaci predávajúci totiž môže byť v skutočnosti prešibaný podvodník. Či už tomu veríte alebo nie, podvodníci veľmi dobre ovládajú psychológiu a majú v rukáve nejedno eso. Doklady môžu vyzerať ako pravé, no ani to nemusí automaticky znamenať, že auto nemá pozmenené identifikátory a odometer. A už vôbec to neznamená, že na kupujúceho nečíhajú nášľapné míny, napríklad vo forme exekúcie uvalenej na vozidlo či nezaplateného lízingu.

Ilustračná snímka 12 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Existuje však miesto alebo portál, ktorý z overených zdrojov poskytne dôveryhodné informácie o vozidle? Falšovanie dokladov, stáčanie odometrov, zmena identifikátorov, omladzovacia kúra, lízingové a poistné podvody, exekučná blokácia, či záložné právo. S tým všetkým sa motoristi môžu stretnúť pri kúpe jazdenky. Overovanie informácií z viacerých zdrojov je prácne a neraz stojí aj nejaké peniaze. A nikde nie je zaručené, že tieto údaje sú aj pravdivé. Naviac väčšina bežných kupcov ani nevie, čo všetko si má o vozidle zistiť.

Riešením by mohol byť Register prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV), ktorý zriadilo ministerstvo dopravy. Do neho musia od 20. mája minulého roka povinne zasielať informácie o autách všetci podnikatelia a živnostníci, ktorí obchodujú s vozidlami. Do registra sa priebežne zaznamenávajú najazdené kilometre v rôznych životných situáciách, napríklad technické a emisné kontroly či poistné udalosti, a to až do jeho vyradenia z evidencie. Údaje z RPZV sa poskytujú formou výpisu, tzv. ODO-Passu, ktorý dokumentuje práve túto históriu.

Keďže ani to nemusí stačiť, pribudla novinka. Ide o Prílohu k Výpisu z RPZV, ktorá obsahuje aktuálne údaje ku každému vozidlu registrovanému na Slovensku. V prílohe nájdete okrem iného informácie z pátrania, od leasingových spoločností, údaje z kontrol originality, o platnosti technickej a emisnej kontroly či o exekúcii majiteľa auta.

Ako sa vyhnete trestu za stočenie kilometrov?

Pôvodný zákon o podmienkach prevádzky vozidiel zavádzal tvrdé tresty za stáčanie kilometrov. Ten nový ich čiastočne ruší, ak predajca dodrží jednu dôležitú podmienku.

Veľmi dôležitá je práve informácia o exekučnej alebo inej blokácii vozidla, ktorá bráni jeho prepisu. Pre overenie blokácie totiž nepostačuje len overenie v registri exekúcií Slovenskej komory exekútorov. Vozidlo môže byť blokované aj z iného dôvodu, napríklad pre daňovú exekúciu od Finančnej správy alebo nezaplatený lízing.

Kde si jazdenku preveriť?

Ako teda rozpoznať seriózneho predávajúceho? Vcelku jednoducho. Príloha k ODO-Passu sa netlačí automaticky ku každému výpisu, ale predávajúci si ju môže vyžiadať a predložiť kupujúcemu. Ak záujemcovi o auto poskytne potrebné údaje z ODO-Passu, môže si to kupujúci bezplatne overiť na portáli RPZV.


 

» Príklady ODO-Passu a Prílohy ku konkrétnemu vozidlu v galérii «


Podmienkou je existencia platného ODO-Passu a údaje od majiteľa auta: číslo ODO-Passu, dátum posledného záznamu a posledný stav kilometrov uvedený v ODO-Passe. Každá vygenerovaná príloha sa zaznamená do registra a stáva sa súčasťou historických záznamov o vozidle.

Vygenerovať prílohu možno len k platnému ODO-Passu. Z hľadiska platnosti existujú tri stavy: platný aktuálny, platný neaktuálny alebo neplatný. Ak po jeho vygenerovaní pribudnú nové záznamy, ODO-Pass zostáva platným, ale stráca aktuálnosť. Neplatným sa stáva vtedy, ak bol medzičasom vygenerovaný nový ODO-Pass, od posledného zápisu kilometrov uplynulo viac ako 6 mesiacov alebo do RPZV pribudli nové historické záznamy. Príloha k Výpisu z RPZV je aktuálna v čase jej vygenerovania, preto príliš starú prílohu neakceptujte a požadujte najnovšiu.


Video
Najnovšie články
Slovenský Aeromobil má nových investorov

Jedno z vrcholných podujatí motoristickej sezóny na okruhu SLOVAKIA RING prichádza začiatkom júla: FIA Majstrovstvá Európy preteky ťahačov (FIA ETRC) ako OMV...

Majstrovstvá Európy preteky ťahačov na okruhu SLOVAKIA RING

Česká fabrika Hyundai v Nošoviciach má za sebou úspešný a ziskový rok. V najbližšom období však očakáva problémy na trhu a v predstihu znižuje výrobu.

Nošovický Hyundai prosperuje, očakáva však problémy

Dočkali sme sa. Z SUV-kupé je legitímny trend a teraz sa jedno z nich bude môcť vybrať aj do tvrdého off-roadu.

Extrémne SUV-kupé: GLE do ťažkého terénu?

Renault postupne omladzuje modelové portfólio. Po novej generácii Clia na rad prichádza modernizovaný elektromobil. Model Zoe si množstvo vychytávok požičal...

Facelift pre Renault Zoe: Dojazd sa blíži ku 400 km

Projekt bratislavského obchvatu D4/R7 nedá poslancom parlamentu spať a opäť prišli na poslanecký prieskum. Podľa zúčastnených sa plán napojenia na D1 určite...

Poslanci: D4 sa na D1 určite nenapojí v roku 2020

Pokrok nemožno zastaviť a reaguje naň aj štát. Pochopiteľne, veď vozidlá s alternatívnymi pohonmi sú oveľa drahšie než porovnateľné modely s tradičným...

Návrat šrotovného: Kedy a ako s ním ušetríte?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×