Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nový trik polície: Radary už nemerajú len rýchlosť

Radarové pasce sú bežným javom v každej krajine bez výnimky. Niektoré merajú rýchlosť, iné sledujú jazdu na červenú. A Švajčiari teraz chcú zaviesť novinku, ktorá sa zameria na nepovolený tuning.
37 30.04.2019 / Redakcia AUTO BILD

Pridané spojlery, chrapľavý rev výfuku, polepené svetlomety, neschválené fólie či extrémne široké pneumatiky. To sú najčastejšie úpravy, s ktorými sa niektorí vodiči snažia získať pozornosť. Predpisy? O tie sa mnohí z týchto pozérov nestarajú.

Ilustračná snímka 37 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: redakcia AUTO BILD

Napríklad v Nemecku rozhodne nie sú tieto úpravy považované za džentlmenský delikt. Už vlani tam vo viacerých mestách vznikli špeciálne policajné jednotky, ktoré si berú na mušku práve nelegálne upravené vozidlá. A zjavne sa nevôľa neobmedzuje len na Nemecko, nakoľko proti nelegálnym úpravám začína intenzívnejšie postupovať aj Švajčiarsko.

Parlament ženevského kantónu totiž už v januári tohto roka poveril tamojšiu vládu, aby sa postarala o vývoj prístroja, ktorý bude na cestách merať hlučnosť vozidiel. V podstate ide o obdobu radaru. Prístroj bude merať hlučnosť prechádzajúcich áut a pokiaľ presiahne určitú hodnotu, vozidlo odfotografuje a majiteľ bude musieť načrieť hlboko do peňaženky.

Aj toto namerali? TOP fotky z radarov polície

Policajné radary nepatria k obľúbeným prístrojom vodičov, niekedy však vedia pobaviť. Technike mužov zákona nemusí vyjsť každý záber podľa predstáv, niekedy sa na ňom vyskytnú poriadne prakvapivé...

Zatiaľ ide len o prvé plány, podrobnosti zatiaľ nie sú známe. Napríklad stále je potrebné určiť limit pre hlučnosť. Prvé návrhy hovoria o 80 decibeloch pre automobily aj motocykle. Ženeva má čas ešte šesť mesiacov na to, aby sa návrhom zaoberala. V meste je práve hluk z dopravy po znečistení ovzdušia druhou najvážnejšou formou záťaže životného prostredia. Parlament zdôvodnil, že obyvatelia tohto kantónu majú podľa ústavy právo na zdravé životné prostredie.


» Detailné informácie o radaroch a spôsoboch merania nájdete v galérii «


Podľa švajčiarskych politikov je výroba prístroja na meranie hlučnosti technicky možná a určite nebude drahšia než v prípade bežného rýchlostného radaru. Problémy môže spôsobiť rozpoznávanie vozidiel, nakoľko prístroj musí presne určiť, ktoré auto produkuje nadmerný hluk. Práve tento aspekt bude pri vývoji najväčšou výzvou. Ak sa Švajčiarom podarí prístroj vyvinúť a pri lapaní pozérov bude aj úspešný, jedným z ďalších možných záujemcov o „hlukový radar“ bude určite Nemecko.


Video
Najnovšie články
Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×