Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nový trik polície: Radary už nemerajú len rýchlosť

Radarové pasce sú bežným javom v každej krajine bez výnimky. Niektoré merajú rýchlosť, iné sledujú jazdu na červenú. A Švajčiari teraz chcú zaviesť novinku, ktorá sa zameria na nepovolený tuning.
37 30.04.2019 / Redakcia AUTO BILD

Pridané spojlery, chrapľavý rev výfuku, polepené svetlomety, neschválené fólie či extrémne široké pneumatiky. To sú najčastejšie úpravy, s ktorými sa niektorí vodiči snažia získať pozornosť. Predpisy? O tie sa mnohí z týchto pozérov nestarajú.

Ilustračná snímka 37 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: redakcia AUTO BILD

Napríklad v Nemecku rozhodne nie sú tieto úpravy považované za džentlmenský delikt. Už vlani tam vo viacerých mestách vznikli špeciálne policajné jednotky, ktoré si berú na mušku práve nelegálne upravené vozidlá. A zjavne sa nevôľa neobmedzuje len na Nemecko, nakoľko proti nelegálnym úpravám začína intenzívnejšie postupovať aj Švajčiarsko.

Parlament ženevského kantónu totiž už v januári tohto roka poveril tamojšiu vládu, aby sa postarala o vývoj prístroja, ktorý bude na cestách merať hlučnosť vozidiel. V podstate ide o obdobu radaru. Prístroj bude merať hlučnosť prechádzajúcich áut a pokiaľ presiahne určitú hodnotu, vozidlo odfotografuje a majiteľ bude musieť načrieť hlboko do peňaženky.

Aj toto namerali? TOP fotky z radarov polície

Policajné radary nepatria k obľúbeným prístrojom vodičov, niekedy však vedia pobaviť. Technike mužov zákona nemusí vyjsť každý záber podľa predstáv, niekedy sa na ňom vyskytnú poriadne prakvapivé...

Zatiaľ ide len o prvé plány, podrobnosti zatiaľ nie sú známe. Napríklad stále je potrebné určiť limit pre hlučnosť. Prvé návrhy hovoria o 80 decibeloch pre automobily aj motocykle. Ženeva má čas ešte šesť mesiacov na to, aby sa návrhom zaoberala. V meste je práve hluk z dopravy po znečistení ovzdušia druhou najvážnejšou formou záťaže životného prostredia. Parlament zdôvodnil, že obyvatelia tohto kantónu majú podľa ústavy právo na zdravé životné prostredie.


» Detailné informácie o radaroch a spôsoboch merania nájdete v galérii «


Podľa švajčiarskych politikov je výroba prístroja na meranie hlučnosti technicky možná a určite nebude drahšia než v prípade bežného rýchlostného radaru. Problémy môže spôsobiť rozpoznávanie vozidiel, nakoľko prístroj musí presne určiť, ktoré auto produkuje nadmerný hluk. Práve tento aspekt bude pri vývoji najväčšou výzvou. Ak sa Švajčiarom podarí prístroj vyvinúť a pri lapaní pozérov bude aj úspešný, jedným z ďalších možných záujemcov o „hlukový radar“ bude určite Nemecko.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×