Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

NIO ET: Elektrický mimozemšťan z Číny

Ambiciózny start-up ukázal ochutnávku sedanu, ktorého hlavným súperom môže byť Tesla Model 3. Do predaja má prísť v roku 2021.
4 26.04.2019 / Marek Pokrývka

V rámci plejády mladých čínskych spoločností založených s víziou výroby elektromobilov sa značke NIO podarilo preraziť na prvý pokus, jej pilotným projektom bol totiž hyperšport s výkonom jeden megawatt. Kupé limitované na zopár kusov neskôr doplnil futuristický koncept Eve a dva naozaj sériové modely, príbuzné SUV líšiace sa rozmermi. K veľkému sedemmiestnemu typu ES8 pribudol pred Vianocami menší brat ES6. Ďalším členom portfólia bude sedan a automobilka ho teraz načrtla.

Dizajnom prednej časti ide sedan v stopách SUV 4 fotografií v galérii Dizajnom prednej časti ide sedan v stopách SUV Zdroj: NIO

Na tohtoročnom šanghajskom autosalóne debutovala v stánku ambicióznej firmy štúdia nesúca označenie ET. Meno evokujúce známy výraz pre mimozemské bytosti pravdepodobne vo finálnej forme doplní číslo prezrádzajúce pozíciu v hierarchii, ktoré by malo odrážať zaradenie do strednej triedy. Vozidlo by malo byť priamym konkurentom amerického produktu Tesla Model 3.

Konceptu označenie sedí, jeho predná časť obsahuje natiahnuté LED oči pripomínajúce hmyz a ostro rezaný nárazník vyvolávajúci dojem hladnej papule. Motív nahrádzajúci tradičnú masku chladiča prevzal koncept od starších súrodencov. Oproti nim má podstatne dynamickejšie proporcie a jeho strecha plynulo prechádza do tvarovo jednoduchej zadnej časti. Moderný štýl vozidla podčiarkujú zapustené kľučky dverí či turbínové disky kolies prispôsobené zákonom aerodynamiky.

Dojazd na jedno nabitie má dosahovať 510 km 4 fotografií v galérii Dojazd na jedno nabitie má dosahovať 510 km Zdroj: NIO

NIO ET disponuje pohonom oboch náprav, vpredu sú efektívne ladené elektromotory s permanentnými magnetmi a vzadu indukčné exempláre nastavené v prospech výkonu. Technika dokáže vyprodukovať maximálne 220 kW (299 k). Energia má byť skladovaná v akumulátore typu nikel-kobalt-mangán. Jeho kapacitu sme sa nedozvedeli, no mala by vystačiť na prejdenie 510 kilometrov.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

Ďalšie parametre nepoznáme. Elektrický mimozemšťan z Číny však iste nebude pomalý, aj keď necelých tristo koní asi nebude stačiť na dosiahnutie dynamiky súpera z dielne Tesla Motors. Práve kalifornský Model 3 môže byť pre ázijský start-up hlavným problémom. Je však viac než pravdepodobné, že na domácom trhu bude novinka výrazne lacnejšia než americká alternatíva. Uvedenie čínskeho sedanu do predaja je momentálne naplánované na rok 2021.


Video
Najnovšie články
Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport

Úsporné opatrenia Fordu pokračujú vysokým tempom. Automobilka plánuje v priebehu dvoch mesiacov zrušiť tisíce pracovných miest, z čoho zhruba tretinu v USA...

Ford do augusta zruší tisíce pracovných miest

Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F

Hyundai i20 pred rokom prešiel faceliftom, ktorý ho vylepšil najmä z technologickej stránky. Okrem bezpečnostných systémov však pokrok dorazil aj inam. Mestské...

Test Hyundai i20 DCT7: Konečne s automatom
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×