Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Skladovanie pneu: Táto chyba ich môže zničiť

Sezóna prezúvania pneumatík sa chýli ku koncu a nastupuje otázka: Kam so sezónnymi plášťami, kým budú zas potrebné? Ponúkame dôležité tipy a rady, ako si zbytočne nezničiť pneumatiky.
9 26.04.2019 / Soňa Zverková

Jar a jeseň sú tradičným obdobím, keď motoristi prezúvajú sezónne pneumatiky. Samozrejme s výnimkou tých, ktorí majú celoročné. Ak používate sezónne plášte, vždy nastupuje otázka, kam ich uskladniť. Niektoré servisy ponúkajú za poplatok uskladnenie, mnohí motoristi si však radšej pneumatiky uskladnia sami. Je pritom potrebné uvedomiť si, že nie je dôležité ani to „kam“, ako skôr „ako“.

Ilustračná snímka 9 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Nesprávne uloženie totiž môže pneumatiku zdeformovať. Už len preto, že ich skladujete niekoľko mesiacov. Dôsledkom chýb môžu byť deformácie. Tie sa počas jazdy obvykle prejavia nepríjemnými vibráciami, ktoré nadmerne zaťažia nápravy a zvýšia ich opotrebovanie.

Pneumatiky na diskoch odporúčame uložiť v tmavej a suchej miestnosti mimo dosahu tepelných zdrojov, napríklad, kotla či radiátora. Ideálnym riešením sú špeciálne stojany, no existujú aj jednoduchšie spôsoby. Je pritom rozdiel, či máte pneumatiky na ráfikoch alebo bez nich.

Plášte s ráfikmi môžete zavesiť tak, aby lano prechádzalo cez disk a gumovou plochou sa nedotýkali zeme. Pokiaľ túto možnosť nemáte, položte ich na seba „do komína“. V takom prípade ale odporúčame ich niekoľkokrát poprehadzovať, nakoľko spodná pneumatika aj ráfik nesú najvyššiu váhu.

Pneumatiky bez diskov jednoducho postavte do radu vedľa seba. Rovnako ako v prípade plášťov s ráfikmi ale dbajte na to, aby ste ich ale niekoľkokrát za sezónu pootočili. Ak pneumatika stojí niekoľko mesiacov bez pohybu, gumová plocha sa váhou „otlačí“, čím dochádza k deformácii. Dbajte na to najmä vtedy, ak máte nové pneumatiky. Bola by škoda o ne prísť po prvej sezóne.


» Ďalšie tipy pre správne uskladnenie pneumatík nájdete v galérii «


Uskladnenie vám umožní okrem iného pohľadať prípadné poškodenia a najmä možnosť skontrolovať vek pneumatiky. Ten je obzvlášť dôležitý, nakoľko gumové zmesi časom starnú a strácajú dôležité vlastnosti. Stará pneumatika vykazuje niekoľko symptómov. Okrem popraskanej bočnice je to, napríklad dlhšia brzdná dráha či plávanie v zákrute. V tejto súvislosti naša rada znie: všetka elektronika a s ňou aj vaša bezpečnosť spočíva na štyroch plochách veľkosti mužskej dlane. Neriskujte!


Video
Najnovšie články
Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport

Úsporné opatrenia Fordu pokračujú vysokým tempom. Automobilka plánuje v priebehu dvoch mesiacov zrušiť tisíce pracovných miest, z čoho zhruba tretinu v USA...

Ford do augusta zruší tisíce pracovných miest

Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×