Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tesla vylepšuje techniku modelov S a X

Vďaka upraveným elektromotorom a ďalším komponentom sú verzie Long Range rýchlejšie a spolu s modelmi Performance majú aj dlhší dojazd.
1 25.04.2019 / Marek Pokrývka

Uprostred marca predstavila spoločnosť Tesla Motors dlho očakávaný elektromobil Model Y. Do predaja príde až na budúci rok a zavŕši tým portfólio evokujúce slovo sexy. Okrem uvádzania noviniek však kalifornský výrobca pokračuje v ladení súčasných produktov. Aktuálne vylepšuje techniku modelov S a X, konkrétne verzii vybavených 100 kWh akumulátorom.

Zmeny zasiahli verzie vybavené najväčšou batériou

Technicky spriaznené elektrické duo predávané v USA v špecifikáciách Long Range a Performance dostáva vylepšený pohon. Zmeny zasiahli elektromotory, ale tiež elektroniku, prevodovku či chladiace systémy. Výsledkom je efektívnejšie využívanie energie i jej spätné dopĺňanie pri rekuperácii. Praktickým efektom zmien je nielen predĺženie dojazdu, ale tiež zlepšenie akcelerácie.

Tesla Model Y: Realitou až na budúci rok

SUV neskrýva príbuzenský vzťah so sedanom navonok ani v interiéri. Dostupné má byť v štyroch verziách, no na ostrý štart predaja si počkáme.

Tesla Model S Long Range zrýchli na 60 míľ za hodinu (96 km/h) v priebehu 3,7 sekundy a predchádzajúcu verziu prekonáva o štyri desatiny. Mohutnejší a ťažší Model X zvláda rovnakú disciplínu za 4,4 sekundy. Na jedno nabitie teraz SUV prejde najviac 523 kilometrov, čím staršie exempláre prekonáva o 48 km. Pri liftbacku je rozdiel ešte väčší. Akčný rádius rástol o 56 km, teraz má až 595 kilometrov.

V prípade vyhotovení Performance neuvádza americký výrobca žiadne zlepšenia dynamických parametrov. Už tak patria k najrýchlejšie akcelerujúcim strojom, aké možno na cestách stretnúť. Vylepšené elektromotory však aj tu priniesli väčší dojazd. Model S má v tomto variante teraz bez čerpania energie prejsť 555 kilometrov, kým Model X Performance zvládne maximálne 490 km. Všetky novo vyrobené exempláre dvojice elektromobilov budú navyše schopné čerpať energiu vyššou rýchlosťou. Podporujú tretiu generáciu staníc Supercharger, Tesla okrem toho spomína uvedenie nového adaptívneho podvozka pre oba produkty.


Video
Najnovšie články
Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu

Kým vývoj v predchádzajúcich týždňoch naznačoval aspoň nejakú úľavu, išlo len o klamlivý pokoj pred búrkou. Ropné trhy sa opäť prebrali k životu a tlačia ceny...

Benzín a nafta: Ich ceny nás budú opäť trápiť

KLEBETY TÝŽDŇA Citroën by mal v roku 2021 ukázať novú vlajkovú loď, Urus bude ešte silnejší a Mazda chystá radové šesťvalce.

Nový hybrid Ferrari a lacný elektromobil VW

Záujem obyvateľov EÚ o nové autá naďalej klesá, pravdepodobnými dôvodmi môže byť ekonomická neistota či obavy z dôsledkov brexitu. Predaj sa znížil nielen...

Európania aj v apríli nemali záujem o nové autá

Medzeru medzi dvomi doposiaľ ohlásenými motormi vypĺňa známy 2,9-litrový agregát naladený na maximálny výkon 440 konských síl.

Cayenne Coupé dostal silnejší šesťvalec

Americký prezident Donald Trump stále považuje zahraničné automobilky za škodnú a nevzdal sa nápadu zvýšiť clo. Ak by USA zvýšili clá na dovoz áut na 25...

Americké clá na autá by Nemecko vyšli miliardy

V našich testoch sa bežne zaoberáme tým, či sa oplatí investovať do extra výbavy s hodnotou okolo tisíc či dvetisíc eur. Niektorí ľudia premýšľajú v rádovo...

Neuveriteľný príplatok: Kufrík drahší než BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×