Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tesla vylepšuje techniku modelov S a X

Vďaka upraveným elektromotorom a ďalším komponentom sú verzie Long Range rýchlejšie a spolu s modelmi Performance majú aj dlhší dojazd.
1 25.04.2019 / Marek Pokrývka

Uprostred marca predstavila spoločnosť Tesla Motors dlho očakávaný elektromobil Model Y. Do predaja príde až na budúci rok a zavŕši tým portfólio evokujúce slovo sexy. Okrem uvádzania noviniek však kalifornský výrobca pokračuje v ladení súčasných produktov. Aktuálne vylepšuje techniku modelov S a X, konkrétne verzii vybavených 100 kWh akumulátorom.

Zmeny zasiahli verzie vybavené najväčšou batériou

Technicky spriaznené elektrické duo predávané v USA v špecifikáciách Long Range a Performance dostáva vylepšený pohon. Zmeny zasiahli elektromotory, ale tiež elektroniku, prevodovku či chladiace systémy. Výsledkom je efektívnejšie využívanie energie i jej spätné dopĺňanie pri rekuperácii. Praktickým efektom zmien je nielen predĺženie dojazdu, ale tiež zlepšenie akcelerácie.

Tesla Model Y: Realitou až na budúci rok

SUV neskrýva príbuzenský vzťah so sedanom navonok ani v interiéri. Dostupné má byť v štyroch verziách, no na ostrý štart predaja si počkáme.

Tesla Model S Long Range zrýchli na 60 míľ za hodinu (96 km/h) v priebehu 3,7 sekundy a predchádzajúcu verziu prekonáva o štyri desatiny. Mohutnejší a ťažší Model X zvláda rovnakú disciplínu za 4,4 sekundy. Na jedno nabitie teraz SUV prejde najviac 523 kilometrov, čím staršie exempláre prekonáva o 48 km. Pri liftbacku je rozdiel ešte väčší. Akčný rádius rástol o 56 km, teraz má až 595 kilometrov.

V prípade vyhotovení Performance neuvádza americký výrobca žiadne zlepšenia dynamických parametrov. Už tak patria k najrýchlejšie akcelerujúcim strojom, aké možno na cestách stretnúť. Vylepšené elektromotory však aj tu priniesli väčší dojazd. Model S má v tomto variante teraz bez čerpania energie prejsť 555 kilometrov, kým Model X Performance zvládne maximálne 490 km. Všetky novo vyrobené exempláre dvojice elektromobilov budú navyše schopné čerpať energiu vyššou rýchlosťou. Podporujú tretiu generáciu staníc Supercharger, Tesla okrem toho spomína uvedenie nového adaptívneho podvozka pre oba produkty.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Carlos Ghosn žaluje Nissan, požaduje milióny eur

Kým ešte donedávna všetko nasvedčovalo tomu, že ceny ropy a palív pôjdu nahor, minulý týždeň sa situácia obrátila. Aspoň dočasne to naznačuje určitú úľavu...

Ceny palív: Oplatí sa teraz brať plnú nádrž?

Švédske Volvo zápasí s dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou a vysokými nákladmi. Napriek snahe o úspory prišlo v druhom štvrťroku o viac než tretinu...

Volvo má za sebou veľmi ťažký kvartál

Novým šéfom BMW sa stane Oliver Zipse, ktorý vo funkcii nahradí Haralda Krüger. Ten ohlásil odchod pre nespokojnosť akcionárov s výsledkami koncernu.

Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×