Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nejde vám parkovanie? Takto ho zvládne každý

Nájsť v mestách vhodné parkovacie miesto je čoraz ťažšie a vtesnať sa doň dupľom. Parkovacie kamery sú určite užitočným pomocníkom a dodatočná montáž nie je veľká veda. Poradíme vám, ako na to.
24 25.04.2019 / Redakcia AUTO BILD

V mestách je tesno. Autá sa zväčšujú, parkovacie miesta zmenšujú a naviac ich je zúfalý nedostatok. A k tomu ignoranti, ktorí nevedia zaparkovať v strede. Nedajbože by mali odstaviť auto rovnobežne s čiarami! No kto to kedy videl? Stačí jeden hlupák, ktorý to tam šupne, ako sa pritrafí, a všetci ostatní musia chtiac-nechtiac taktiež zaparkovať „na debila“. Vtedy hrá úlohu každý centimeter.

Ilustračná snímka 24 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Najväčšie problémy majú najmä veľké modely či športovejšie vozidlá s aerodynamicky tvarovaným zadkom. Vtedy nie je problém pri cúvaní stratiť prehľad o tom, čo je za autom a koľko miesta ešte zostáva. Riešením sú zadné parkovacie kamery, ktoré však stále možno získať len za tučný príplatok. Akú možnosť majú majitelia starších vozidiel či tí, ktorí si skrátka túto príplatkovú „vychytávku“ nemôžu dovoliť? Dobrá správa: riešenie existuje aj pre nich.

Hovoríme o dodatočnej montáži, ktorá je oveľa lacnejšia než továrenská ponuka a je vhodná aj pre staršie modely. Najlacnejšie prístroje sa začínajú už pod 100 eur. A hoci parkovacia kamera nevyčaruje parkovacie miesto, rozhodne uľahčí vtesnanie sa do voľného priestoru.

Parkovanie cez čiaru: Je to na mastnú pokutu?

Veľké parkoviská pred obchodnými centrami by mali vodičom uľahčiť situáciu. Opak však býva pravdou. Často vidno vodiča, ktorý prejde cez jedno parkovacie miesto a zaparkuje na inom. Je to povolené?

Nemusíte zúfať, že budete potrebovať rozmontovať polovicu auta, aby ste niekam nainštalovali kameru. Existujú totiž hneď dva spôsoby, akým si môžete zabezpečiť krásny výhľad dozadu.

Riešenie č. 1

Naši nemeckí kolegovia si zobrali starý van VW Bus a kúpili lacnú kameru Navgear zhruba za 70 eur. Tento prístroj posiela obraz do špeciálneho spätného zrkadla, ktoré funguje ako monitor a dotykový displej. Prečo dotykový? Navgear totiž ponúka hneď dve kamery a s pomocou displeja ich možno nastaviť. Prvá sníma zadnú časť vozidla, druhá sa nachádza v zrkadle a filmuje premávku pred autom. To je výhodné aj pri nehode alebo pri diskusii s policajtom o priestupku.


» Postup montáže v prvom riešení nájdete tu «


Druhá užitočná funkcia Navgearu je ochrana. Akonáhle sa zaparkované auto otrasie, kamera sa zapne. To môže poslúžiť, napríklad vtedy, keď vám niekto narazí do auta a z miesta utečie. Jej inštalácia je relatívne jednoduchá, skúseným domácim majstrom to potrvá zhruba 2,5 hodiny. U novších modelov s rozhraním CAN-Bus je potrebné dávať pozor, nakoľko pri zásahu do signálu z bieleho zadného svetla môžu prísť chybové hlásenia.

Riešenie č. 2

Oveľa jednoduchšie riešenie bez potreby ťahať nové káble, ktoré si vyžadujú demontáž čalúnenia, kobercov a nezriedka aj palubnej dosky. Hovoríme o kamerách s bezdrôtovým pripojením, ktoré postačí jednoducho umiestniť do zadnej časti vozidla a pripojiť do zásuvky. 


» Postup montáže v druhom riešení nájdete tu «


No ani v prípade druhého riešenia vás skrutkovač neobíde, manuálnu prácu si vyžaduje aj toto riešenie. Musíte totiž pripojiť kameru na zadné parkovacie svetlo, aby sa automaticky zapínala pri cúvaní. Inštalácia monitora v kabíne je ešte jednoduchšia: jednoducho zapojiť do zásuvky v zapaľovači. Hotovo.


Video
Najnovšie články
Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport

Úsporné opatrenia Fordu pokračujú vysokým tempom. Automobilka plánuje v priebehu dvoch mesiacov zrušiť tisíce pracovných miest, z čoho zhruba tretinu v USA...

Ford do augusta zruší tisíce pracovných miest

Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F

Hyundai i20 pred rokom prešiel faceliftom, ktorý ho vylepšil najmä z technologickej stránky. Okrem bezpečnostných systémov však pokrok dorazil aj inam. Mestské...

Test Hyundai i20 DCT7: Konečne s automatom
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×