Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Stinger GTS: Pripravený na jazdu šmykom

Atraktívny kórejský liftback dostal oranžový lak, karbónové doplnky, čalúnenie Alcantarou a najmä upravený pohon všetkých kolies.
16 24.04.2019 / Marek Pokrývka

Svoje rastúce ambície zhmotnila Kia počas roka 2017 liftbackom Stinger, ktorý vyvolal vo svete štyroch kolies veľký ohlas. Okrem jeho atraktívneho dizajnu za to mohol aj dynamický charakter. Najsilnejší bol v prípade šesťvalcového benzínového variantu GT, ktorý stojí nad zážihovým dvojlitrom a vznetovým 2,2-litrovým agregátom. New York však priniesol ďalšieho hráča.

Stinger GTS môže na želanie disponovať systémom D-AWD 16 fotografií v galérii Stinger GTS môže na želanie disponovať systémom D-AWD Zdroj: Kia

Na vrchol modelového radu sa stavia verzia GTS, ktorá sa navonok vyznačuje najmä výrazným oranžovým lakom Federation. S ním kontrastujú dielce z pravých uhlíkových vlákien. Okrem rámika masky chladiča tvoria aj imitácie otvorov na kapote, časti predného nárazníka i blatníkov, kryty spätných zrkadiel či zadný difúzor, zopár ďalších prvkov si odelo čiernu farbu.

Veko batožinového priestoru zdobí nielen podpis špičky ponuky, ale tiež veľké centrálne umiestnené logo Stinger nahrádzajúce symbol Kia. Pôvodnú pozíciu typového označenia pod ľavým svetlom môže zaujať štítok AWD prezrádzajúci prítomnosť pohonu všetkých kolies.

S výrazným lakom kontrastujú dielce z uhlíkových vlákien 16 fotografií v galérii S výrazným lakom kontrastujú dielce z uhlíkových vlákien Zdroj: Kia

Interiér zostal vo veľkej miere nezmenený, no volant i centrálnu lakťovú opierku pokrýva namiesto kože Alcantara. Stropné čalúnenie je zase tvorené umelým materiálom menom Chamude pripomínajúcim semiš. Štandardné vybavenie tejto verzie je bohaté, okrem iných prvkov obsahuje presklenú strechu, bezdrôtové nabíjanie telefónu a ozvučenie Harman/Kardon.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Pod kapotou nedošlo k žiadnym zmenám, biturbo šesťvalec s objemom 3,3 litra dosahuje naďalej maximálny výkon 272 kW (370 k) a krútiaci moment 510 Nm. Jeho partnerom je výhradne osemstupňový automat. Motor bežne poháňa zadnú nápravu, nechýba však ani verzia roztáčajúca všetky štyri kolesá. Práve tá prináša najzásadnejšiu novinku vrcholného modelu.

Výroba vrcholnej verzie bude limitovaná na 800 vozidiel 16 fotografií v galérii Výroba vrcholnej verzie bude limitovaná na 800 vozidiel Zdroj: Kia

Kórejský liftback disponuje systémom, ktorý Kia označuje ako D-AWD. Jeho súčasťou je mechanický samosvorný diferenciál zadnej nápravy. Naň bežne putuje 60% percent sily, pri zvolení módu Sport sa hodnota zvyšuje na 80%. Dozadu však možno poslať aj všetok krútiaci moment. Umožňuje to režim Drift, s ktorým je Stinger GTS pripravený na jazdu šmykom. Samozrejmosťou je odlišné nastavenie elektronických systémov zohľadňujúce zmeny vykonané na štvorkolke.

Automobilka neplánuje vrcholný model zaradiť do štandardnej ponuky, jeho výrobu chce limitovať množstvom. Vzniknúť má celkovo 800 kusov. Prvé majú fabriku opustiť ešte počas jari, na americkom trhu sa budú predávať od 44-tisíc dolárov (39 130 eur). Pri voľbe pohonu D-AWD štartuje cena na úrovni 46 500 USD (41 350 eur). Zatiaľ nie je jasné, či sa vyhotovenie GTS objaví aj v ponuke európskych obchodov.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×