Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Nárazový vietor je pre vodiča vždy výzva, no zdá sa, že mnohí za volantom nerozmýšľajú a riskujú nehodu. Poradíme vám, ako sa zachovať a prežiť cestu bez úhony.
2 23.04.2019 / Soňa Zverková

Viaceré časti Slovenska dnes zažívajú silný nárazový vietor, ktorý zavinil viacero udalostí. Napríklad, polícia Trnavského kraja zaevidovala v okrese Skalica dve nehody: jednou bol prevrátený kamión a osobné auto mimo cesty. Okrem toho má silný vietor ešte jeden sprievodný jav, a to padajúce konáre.

Kritické úseky bývajú označené dopravnými značkami. No nie sú všade, počítajte s tým! 2 fotografie v galérii Kritické úseky bývajú označené dopravnými značkami. No nie sú všade, počítajte s tým! Zdroj: Dreamstime

Takáto situácia si vyžaduje v prvom rade zmenu v myslení vodiča v zmysle toho, čo hovorí jedno z úvodných ustanovení zákona o premávke. Konkrétne ide o povinnosť prispôsobiť štýl a rýchlosť jazdy poveternostným podmienkam. Silný vietor nepochybne do tejto kategórie spadá.

Naša prvá rada znie: spomaľte! A to v momente, keď zacítite vzduchové baranidlo. Čím rýchlejšie pôjdete, tým väčší vplyv na vaše vozidlo bude mať nárazový vietor, predovšetkým však bočný. To platí najmä pre majiteľov áut s vysokou bočnou stranou, napríklad dodávok, vanov a SUV. Spozornieť by mali aj vodiči malých mestských vozidiel, s ktorými sa vzhľadom na nízku hmotnosť môže silný vietor pohrávať ako s pierkom.

Veľký pozor dávajte pri predchádzaní kamiónov, ktoré bez ohľadu na vysokú hmotnosť sú silným vetrom veľmi zraniteľné. Predtým, ako začnete predchádzať, chvíľu pozorne sledujte, ako sa vodič kamiónu vyrovnáva s nárazovým vetrom a stavte na istotu. To znamená, že predchádzajte s tak veľkým bočným odstupom, aký vám šírka cesty umožní. A ideálne čo najrýchlejšie, aj za cenu toho, že podradíte na nižší stupeň, napríklad tretí, a motor vytočíte. Radšej prísť o trochu paliva, ako skončiť pod prevráteným návesom.

Silný vietor ničí autá: Preplatia vám škody?

V poslednom období sa Slovenskom aj susednými krajinami prehnala séria víchric, ktorá poškodila vozidlá a narobila chaos na cestách. Ako je to s náhradou škody?

Najrizikovejšie úseky z hľadiska nárazového vetra sú mosty a najmä miesta, kde sa končí zastavaná oblasť, tunel alebo les a začína sa voľná plocha. Vtedy buďte pripravení, že vaše auto dostane pravý alebo ľavý hák. V závislosti od rýchlosti vetra môže byť tak silný, že vás to môže zhodiť do priekopy alebo sfúknuť do protismeru. V lese zas môžu začať padať konáre a zahradiť cestu tesne za zákrutou. Počítajte s tým a spomaľte, hoci aj na 50 km/h. Všetko je lepšie než nehoda.


Video
Najnovšie články
Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport

Úsporné opatrenia Fordu pokračujú vysokým tempom. Automobilka plánuje v priebehu dvoch mesiacov zrušiť tisíce pracovných miest, z čoho zhruba tretinu v USA...

Ford do augusta zruší tisíce pracovných miest

Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×