Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Nárazový vietor je pre vodiča vždy výzva, no zdá sa, že mnohí za volantom nerozmýšľajú a riskujú nehodu. Poradíme vám, ako sa zachovať a prežiť cestu bez úhony.
2 23.04.2019 / Soňa Zverková

Viaceré časti Slovenska dnes zažívajú silný nárazový vietor, ktorý zavinil viacero udalostí. Napríklad, polícia Trnavského kraja zaevidovala v okrese Skalica dve nehody: jednou bol prevrátený kamión a osobné auto mimo cesty. Okrem toho má silný vietor ešte jeden sprievodný jav, a to padajúce konáre.

Kritické úseky bývajú označené dopravnými značkami. No nie sú všade, počítajte s tým! 2 fotografie v galérii Kritické úseky bývajú označené dopravnými značkami. No nie sú všade, počítajte s tým! Zdroj: Dreamstime

Takáto situácia si vyžaduje v prvom rade zmenu v myslení vodiča v zmysle toho, čo hovorí jedno z úvodných ustanovení zákona o premávke. Konkrétne ide o povinnosť prispôsobiť štýl a rýchlosť jazdy poveternostným podmienkam. Silný vietor nepochybne do tejto kategórie spadá.

Naša prvá rada znie: spomaľte! A to v momente, keď zacítite vzduchové baranidlo. Čím rýchlejšie pôjdete, tým väčší vplyv na vaše vozidlo bude mať nárazový vietor, predovšetkým však bočný. To platí najmä pre majiteľov áut s vysokou bočnou stranou, napríklad dodávok, vanov a SUV. Spozornieť by mali aj vodiči malých mestských vozidiel, s ktorými sa vzhľadom na nízku hmotnosť môže silný vietor pohrávať ako s pierkom.

Veľký pozor dávajte pri predchádzaní kamiónov, ktoré bez ohľadu na vysokú hmotnosť sú silným vetrom veľmi zraniteľné. Predtým, ako začnete predchádzať, chvíľu pozorne sledujte, ako sa vodič kamiónu vyrovnáva s nárazovým vetrom a stavte na istotu. To znamená, že predchádzajte s tak veľkým bočným odstupom, aký vám šírka cesty umožní. A ideálne čo najrýchlejšie, aj za cenu toho, že podradíte na nižší stupeň, napríklad tretí, a motor vytočíte. Radšej prísť o trochu paliva, ako skončiť pod prevráteným návesom.

Silný vietor ničí autá: Preplatia vám škody?

V poslednom období sa Slovenskom aj susednými krajinami prehnala séria víchric, ktorá poškodila vozidlá a narobila chaos na cestách. Ako je to s náhradou škody?

Najrizikovejšie úseky z hľadiska nárazového vetra sú mosty a najmä miesta, kde sa končí zastavaná oblasť, tunel alebo les a začína sa voľná plocha. Vtedy buďte pripravení, že vaše auto dostane pravý alebo ľavý hák. V závislosti od rýchlosti vetra môže byť tak silný, že vás to môže zhodiť do priekopy alebo sfúknuť do protismeru. V lese zas môžu začať padať konáre a zahradiť cestu tesne za zákrutou. Počítajte s tým a spomaľte, hoci aj na 50 km/h. Všetko je lepšie než nehoda.


Video
Najnovšie články
Bude VW v Bratislave vyrábať elektromobil?

Debut formálne dôležitej novinky sa odohrá 23. mája, elektrický hatchback sa predvedie po boku omladenej vlajkovej lode Superb.

Prvý elektromobil Škoda: Premiéra v Bratislave

Nemci zverejnili fotografie maskovaného kompaktu i jeden záber bez kamufláže, ktorý zachytáva špičkovú verziu M135i.

BMW radu 1 sa začína oficiálne odhaľovať

Mitsubishi doprialo svojmu SUV malý facelift, no ten v prípade plug-in hybridu priniesol aj takmer kompletne novú techniku.

Test Outlander PHEV: Vylepšený bestseller

Rodinne orientovaný model by mal disponovať 608-litrovým batožinovým priestorom a ponúkne benzínový alebo naftový motor.

Ford Focus ST: Do ponuky sa vracia kombi

Pod kapotu dvojice Angličanov sa nasťahoval rovnaký motor, aký poháňa aj BMW X2 M35i. Jeho maximálny výkon 306 koní sa nezmenil.

MINI uvádza svoje najsilnejšie modely

Volkswagen sa snaží vylepšiť svoj imidž poškodený emisným škandálom. Jednou z ciest je podpora elektrickej mobility, v rámci ktorej chce investovať do novej...

VW investuje miliardu do nového závodu na batérie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×