Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Nárazový vietor je pre vodiča vždy výzva, no zdá sa, že mnohí za volantom nerozmýšľajú a riskujú nehodu. Poradíme vám, ako sa zachovať a prežiť cestu bez úhony.
2 23.04.2019 / Soňa Zverková

Viaceré časti Slovenska dnes zažívajú silný nárazový vietor, ktorý zavinil viacero udalostí. Napríklad, polícia Trnavského kraja zaevidovala v okrese Skalica dve nehody: jednou bol prevrátený kamión a osobné auto mimo cesty. Okrem toho má silný vietor ešte jeden sprievodný jav, a to padajúce konáre.

Kritické úseky bývajú označené dopravnými značkami. No nie sú všade, počítajte s tým! 2 fotografie v galérii Kritické úseky bývajú označené dopravnými značkami. No nie sú všade, počítajte s tým! Zdroj: Dreamstime

Takáto situácia si vyžaduje v prvom rade zmenu v myslení vodiča v zmysle toho, čo hovorí jedno z úvodných ustanovení zákona o premávke. Konkrétne ide o povinnosť prispôsobiť štýl a rýchlosť jazdy poveternostným podmienkam. Silný vietor nepochybne do tejto kategórie spadá.

Naša prvá rada znie: spomaľte! A to v momente, keď zacítite vzduchové baranidlo. Čím rýchlejšie pôjdete, tým väčší vplyv na vaše vozidlo bude mať nárazový vietor, predovšetkým však bočný. To platí najmä pre majiteľov áut s vysokou bočnou stranou, napríklad dodávok, vanov a SUV. Spozornieť by mali aj vodiči malých mestských vozidiel, s ktorými sa vzhľadom na nízku hmotnosť môže silný vietor pohrávať ako s pierkom.

Veľký pozor dávajte pri predchádzaní kamiónov, ktoré bez ohľadu na vysokú hmotnosť sú silným vetrom veľmi zraniteľné. Predtým, ako začnete predchádzať, chvíľu pozorne sledujte, ako sa vodič kamiónu vyrovnáva s nárazovým vetrom a stavte na istotu. To znamená, že predchádzajte s tak veľkým bočným odstupom, aký vám šírka cesty umožní. A ideálne čo najrýchlejšie, aj za cenu toho, že podradíte na nižší stupeň, napríklad tretí, a motor vytočíte. Radšej prísť o trochu paliva, ako skončiť pod prevráteným návesom.

Silný vietor ničí autá: Preplatia vám škody?

V poslednom období sa Slovenskom aj susednými krajinami prehnala séria víchric, ktorá poškodila vozidlá a narobila chaos na cestách. Ako je to s náhradou škody?

Najrizikovejšie úseky z hľadiska nárazového vetra sú mosty a najmä miesta, kde sa končí zastavaná oblasť, tunel alebo les a začína sa voľná plocha. Vtedy buďte pripravení, že vaše auto dostane pravý alebo ľavý hák. V závislosti od rýchlosti vetra môže byť tak silný, že vás to môže zhodiť do priekopy alebo sfúknuť do protismeru. V lese zas môžu začať padať konáre a zahradiť cestu tesne za zákrutou. Počítajte s tým a spomaľte, hoci aj na 50 km/h. Všetko je lepšie než nehoda.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Ziskovosť automobiliek klesá, trh čaká veľké upratovanie

Rozvoj elektromobility je nezastaviteľný, s čím súvisí aj rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc. Doba však ešte nie je tak ďaleko, aby sa dali nabíjačkou aj...

Hanba na sto rokov: Nabíjačkou fúkali kolesá

V pripravovanej novele zákona, ktorá v budúcnosti umožní obdobu "šrotovného" a dotáciu na nákup nízkoemisných vozidiel, došlo ku zmene. Tradičných hybridných...

Tradičné hybridné pohony štátnu dotáciu nedostanú

Nissan a Renault už dlhé roky spolupracujú v rámci spoločnej aliancie, no po zatknutí Carlosa Ghosna sa ich spory rozhoreli plnou silou. Automobilky sú teraz...

Nissan a Renault sú odhodlaní vyriešiť vzájomné spory

Stavebné práce na novej rýchlostnej ceste R7 napredujú dobrým tempom, na niektorých úsekoch sú výrazne popredu a začalo sa už s kladením prvej asfaltovej...

Na niektorých úsekoch R7 sú práce výrazne popredu

Na rodnom liste Fordu Mustang Shelby GT500 sa objavilo niekoľko ďalších zápisov. Hovoria o výkone 771 koní a limitovanej maximálke tesne pod 300 km/h.

Najsilnejší motor Fordu: Osemvalec má 771 koní

Nemecký tuner Triebwerk Motors plánuje postaviť jedenásť šialených Audi RS6 inšpirovaných závodmi DTM.

Extrémne Audi RS6: Šialená limitovaná edícia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×