Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne opačné pocity.
2 22.04.2019 / Soňa Zverková

Všetky dôležité faktory naďalej kopú ceny ropy nahor a brzdy sú príliš slabé na to, aby rast zastavili. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 71,97 dolára za barel (63,97 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 71,55 dolára za barel (63,20 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, situáciu na trhoch naďalej ovplyvňujú v podstate rovnaké faktory. V prvom rade je to prepad ťažby ropy vo Venezuele na najnižšiu úroveň za posledných 16 rokov v dôsledku amerických sankcií. Nestabilita ohrozuje aj produkciu v Líbyi, i keď boje sa zatiaľ vyhýbajú hlavým ťažobných oblastiam. Opäť je tu očakávané oživenie čínskej ekonomiky. Naviac došlo k poklesu zásob ropy v USA o 1,4 milióna barelov, ako aj zásob palív a ropných destilátov. Ďalším faktorom je pokles počtu aktívnych vrtov v USA.

Rast svetových cien do určitej miery brzdí rast produkcie v amerických rafinériách, ako aj fakt, že Spojené štáty dovážajú menej ropy, zato jej viac exportujú. Tieto dva faktory sú však zatiaľ príliš slabé, aby zastavili optimizmus na svetových trhoch.

Veľká noc na cestách: Palivá budú ešte drahšie

Nálady ropných trhov a motoristov nikdy nebudú rovnaké. Kým ropa stúpa a investori a ministri financií ropných krajín si mädlia ruky, motoristi zúria. Nie je tomu inak ani v tomto období.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej EÚ pokračujú v raste a výnimkou nie je ani Slovensko. Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 15. apríla zvýšili. Benzín zdražel o 2,5 centu a diesel o 0,9 centu. Eurové ceny palív v Rotterdame sa tentokrát vyvíjali nejednotne, i keď išlo skôr o kozmetickú zmenu. Kým tona benzínu zlacnela o jedno euro, diesel zdražel o päť eur. Na základe toho Lipovský očakáva, že v najbližších dvoch až troch týždňoch zdražie benzín u nás o tri až štyri centy a diesel o dva až tri centy.

V medziročnom porovnaní tankujeme drahšie ako v rovnakom čase minulého roka. Kým v týždni do 8. apríla sme tankovali benzín o 1,1 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je už o 3,1 centu drahší. Diesel je stále drahší než pred rokom a medziročný rozdiel sa zväčšil zo 4,7 na 5,7 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Ziskovosť automobiliek klesá, trh čaká veľké upratovanie

Rozvoj elektromobility je nezastaviteľný, s čím súvisí aj rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc. Doba však ešte nie je tak ďaleko, aby sa dali nabíjačkou aj...

Hanba na sto rokov: Nabíjačkou fúkali kolesá

V pripravovanej novele zákona, ktorá v budúcnosti umožní obdobu "šrotovného" a dotáciu na nákup nízkoemisných vozidiel, došlo ku zmene. Tradičných hybridných...

Tradičné hybridné pohony štátnu dotáciu nedostanú

Nissan a Renault už dlhé roky spolupracujú v rámci spoločnej aliancie, no po zatknutí Carlosa Ghosna sa ich spory rozhoreli plnou silou. Automobilky sú teraz...

Nissan a Renault sú odhodlaní vyriešiť vzájomné spory

Stavebné práce na novej rýchlostnej ceste R7 napredujú dobrým tempom, na niektorých úsekoch sú výrazne popredu a začalo sa už s kladením prvej asfaltovej...

Na niektorých úsekoch R7 sú práce výrazne popredu

Na rodnom liste Fordu Mustang Shelby GT500 sa objavilo niekoľko ďalších zápisov. Hovoria o výkone 771 koní a limitovanej maximálke tesne pod 300 km/h.

Najsilnejší motor Fordu: Osemvalec má 771 koní

Nemecký tuner Triebwerk Motors plánuje postaviť jedenásť šialených Audi RS6 inšpirovaných závodmi DTM.

Extrémne Audi RS6: Šialená limitovaná edícia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×