Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne opačné pocity.
2 22.04.2019 / Soňa Zverková

Všetky dôležité faktory naďalej kopú ceny ropy nahor a brzdy sú príliš slabé na to, aby rast zastavili. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 71,97 dolára za barel (63,97 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 71,55 dolára za barel (63,20 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, situáciu na trhoch naďalej ovplyvňujú v podstate rovnaké faktory. V prvom rade je to prepad ťažby ropy vo Venezuele na najnižšiu úroveň za posledných 16 rokov v dôsledku amerických sankcií. Nestabilita ohrozuje aj produkciu v Líbyi, i keď boje sa zatiaľ vyhýbajú hlavým ťažobných oblastiam. Opäť je tu očakávané oživenie čínskej ekonomiky. Naviac došlo k poklesu zásob ropy v USA o 1,4 milióna barelov, ako aj zásob palív a ropných destilátov. Ďalším faktorom je pokles počtu aktívnych vrtov v USA.

Rast svetových cien do určitej miery brzdí rast produkcie v amerických rafinériách, ako aj fakt, že Spojené štáty dovážajú menej ropy, zato jej viac exportujú. Tieto dva faktory sú však zatiaľ príliš slabé, aby zastavili optimizmus na svetových trhoch.

Veľká noc na cestách: Palivá budú ešte drahšie

Nálady ropných trhov a motoristov nikdy nebudú rovnaké. Kým ropa stúpa a investori a ministri financií ropných krajín si mädlia ruky, motoristi zúria. Nie je tomu inak ani v tomto období.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej EÚ pokračujú v raste a výnimkou nie je ani Slovensko. Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 15. apríla zvýšili. Benzín zdražel o 2,5 centu a diesel o 0,9 centu. Eurové ceny palív v Rotterdame sa tentokrát vyvíjali nejednotne, i keď išlo skôr o kozmetickú zmenu. Kým tona benzínu zlacnela o jedno euro, diesel zdražel o päť eur. Na základe toho Lipovský očakáva, že v najbližších dvoch až troch týždňoch zdražie benzín u nás o tri až štyri centy a diesel o dva až tri centy.

V medziročnom porovnaní tankujeme drahšie ako v rovnakom čase minulého roka. Kým v týždni do 8. apríla sme tankovali benzín o 1,1 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je už o 3,1 centu drahší. Diesel je stále drahší než pred rokom a medziročný rozdiel sa zväčšil zo 4,7 na 5,7 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Bude VW v Bratislave vyrábať elektromobil?

Debut formálne dôležitej novinky sa odohrá 23. mája, elektrický hatchback sa predvedie po boku omladenej vlajkovej lode Superb.

Prvý elektromobil Škoda: Premiéra v Bratislave

Nemci zverejnili fotografie maskovaného kompaktu i jeden záber bez kamufláže, ktorý zachytáva špičkovú verziu M135i.

BMW radu 1 sa začína oficiálne odhaľovať

Mitsubishi doprialo svojmu SUV malý facelift, no ten v prípade plug-in hybridu priniesol aj takmer kompletne novú techniku.

Test Outlander PHEV: Vylepšený bestseller

Rodinne orientovaný model by mal disponovať 608-litrovým batožinovým priestorom a ponúkne benzínový alebo naftový motor.

Ford Focus ST: Do ponuky sa vracia kombi

Pod kapotu dvojice Angličanov sa nasťahoval rovnaký motor, aký poháňa aj BMW X2 M35i. Jeho maximálny výkon 306 koní sa nezmenil.

MINI uvádza svoje najsilnejšie modely

Volkswagen sa snaží vylepšiť svoj imidž poškodený emisným škandálom. Jednou z ciest je podpora elektrickej mobility, v rámci ktorej chce investovať do novej...

VW investuje miliardu do nového závodu na batérie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×