Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.
9 19.04.2019 / Marek Pokrývka

Krátko pred otvorením autosalóna v New Yorku sa internetom prehnal obrázok zo zoznamu tamojších debutantov, ktorý odhalil dovtedy neznámy koncept Habaniro. Zaujal svojím extravagantným výzorom i formou označenia. Meno pripomínajúce známu pikantnú papričku naznačilo spriaznenosť so sériovým typom Niro, čo automobilka pri premiére potvrdila.

HabaNiro zaujme okrem iného aj dverami 9 fotografií v galérii HabaNiro zaujme okrem iného aj dverami Zdroj: Kia

Oficiálne označenie exponátu znie HabaNiro a jeho druhá polovica je zvýraznená aj na výrazne štylizovanej karosérii. Tvár kórejského auta nezapadá do štandardnej šablóny, absentuje predný gril i klasický pár svetlometov. Namiesto toho svietia iba tri diódové linky opticky nadväzujúce na seba. Ani vzadu nemajú svetlá tradičnú dominantnú rolu, ich pásy sú zakomponované do mohutných koncových stĺpikov. Tie červenou farbou kontrastujú s karosériou pokrytou bielym a sivým lakom.

Dizajnovú výnimočnosť vozidla podčiarkuje obutie, v blatníkoch sa krútia 20-palcové disky kolies s terénnymi pneumatikami. Netradičné sú tiež dvere. Kia použila dva páry nahor vyklápacích dielcov, ktoré nie sú od seba oddelené centrálnym stĺpikom. Za krídlami sa skrýva minimalistická štvormiestna kabína čalúnená takmer výhradne červenými materiálmi.

Dizajnéri dali originálne tvary celej karosérii 9 fotografií v galérii Dizajnéri dali originálne tvary celej karosérii Zdroj: Kia

Okrem jednoduchých sedadiel obsahuje interiér futuristický volant, pedále i akýsi volič prevodovky. Palubnú dosku tvorí jednoliaty biely panel reagujúci na brušká prstov. Tento povrch supluje dotykovú obrazovku, ktorá v interiéri netradične chýba. Všetko podstatné má totiž zobraziť head-up displej na šírku celého skla. Zahŕňa nielen navigáciu, štandardné jazdné informácie či multimediálny obsah, ale pohybom očí na ňom možno zobraziť aj spätné zrkadlo pracujúce na báze kamery. Na palube je tiež umelá inteligencia schopná napríklad prispôsobiť teplotu a osvetlenie nálade vodiča.

Niro na elektrinu: Kedy príde do predaja?

Automobilka v týchto dňoch odhalila tretí variant crossoveru, pre ktorý bude ponúkať dva akumulátory. Pôjde o najrýchlejšieho člena modelového radu.

Koncept meria na dĺžku 4 430 milimetrov, je teda dlhší než aktuálny typ Niro. Vyhráva tiež v ďalších proporciách. Rázvor náprav dosahuje nadštandardných 2 830 mm, šírka vozidla je 1 955 mm a jeho strecha je položená vo výške presne 1,6 metra. Pohon zabezpečujú dva elektromotory. Každú nápravu obsluhuje jeden, ich konkrétne parametre nepoznáme. Výrobca hovorí akurát o dojazde na jedno nabitie presahujúcom 300 míľ (vyše 480 kilometrov).

Kabína vozidla má prísne minimalistický štýl 9 fotografií v galérii Kabína vozidla má prísne minimalistický štýl Zdroj: Kia

Len o trochu nižšie číslo udáva Kia pre aktuálny model e-Niro. Je pravdepodobné, že newyorský exponát aspoň čiastočne vychádza zo sériového modelu dostupného okrem čisto elektrického pohonu aj s ďalšími dvomi alternatívnymi druhmi techniky. Možno brať koncept HabaNiro ako predzvesť jeho novej generácie? Je to celkom možné a vyzerá to teda na odvážnu budúcnosť.


Video
Najnovšie články
Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F

Hyundai i20 pred rokom prešiel faceliftom, ktorý ho vylepšil najmä z technologickej stránky. Okrem bezpečnostných systémov však pokrok dorazil aj inam. Mestské...

Test Hyundai i20 DCT7: Konečne s automatom

Limitovaná verzia nabrúseného kompaktu dosiahla rovnaký čas ako Bugatti Veyron, konkrétne detaily o nej zatiaľ automobilka neprezradila.

Mégane R.S. má späť žezlo z Nürburgringu

Dovážané európske vozidlá a autodiely sú americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi stále tŕňom v oku a neustále chce zvýšiť clá. Hoci rozhodnutie o ich...

Jednostranné kvóty ani dovozné clá nevyriešia spory

Núdzový brzdový asistent pri jazde vzad môže zabrániť neraz ťažkým kolíziám vozidla s chodcom či cyklistom. Nemecký autoklub ADAC preveril tieto systémy...

Brzdový asistent: Dá sa na neho ozaj spoľahnúť?

Ešte pred príchodom ďalšej generácie sme si vyskúšali terénne kombi, ktoré je na slovenskom trhu najpredávanejším autom japonskej firmy.

Test Subaru Outback: Dovidenia, bestseller

Konzorcium, ktoré stavia obchvat Bratislavy, nesúhlasí s výsledkami nedávneho ekoauditu. Podľa spoločnosti ide o zaujatú správu, ktorá nezodpovedá skutočnosti.

Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×