Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sviatky za hranicami? Takto ušetríte na palive

Ceny palív nie sú pevne danou vesmírnou konštantou a v zahraničí to platí dupľom. Ak sa chystáte stráviť Veľkú noc za hranicami, máme pre vás niekoľko tipov, ako ušetríte za tankovanie. A to nie práve málo.
14 19.04.2019 / Soňa Zverková

Predĺžený veľkonočný víkend znamená pre nejednu rodinu šancu stráviť voľné dni v zahraničí. Ak k výletu zvolia auto, zrejme budú musieť niekde natankovať. Málokto však vie, že najmä v zahraničí, napríklad, v Rakúsku či Nemecku možno za určitých okolností ušetriť až 20 centov na liter.

14 fotografií v galérii Zdroj: Dreamstime

Prvé a základné pravidlo pri jazde do zahraničia znie: zlezte z diaľnice a nájdite si čerpaciu stanicu niekde nablízku. To platí predovšetkým počas dovolenkového obdobia a sviatkov, akým je okrem iného aj Veľká noc.

Napríklad, na čerpacej stanici OMV na rakúskej diaľnici A4 smer Viedeň stojí benzín 1,619 eura a nafta 1,589 eura, kým vo Weiden am See je benzín len za 1,339 eura a nafta za 1,269 eura. Takéto rozdiely môžete nájsť všade bez ohľadu na značku, nakoľko všetky čerpacie stanice sú na diaľniciach drahšie.

80 áut v teste spotreby: Ktoré je najúspornejšie?

V dnešnej dobe sa príliš nedá spoliehať na údaje o spotrebe paliva uvádzané výrobcom. Preto po niekoľkých mesiacoch opäť prinášame prehľad najúspornejších modelov rôznych tried. Spomedzi 80 áut si...

Ďalším dôležitým faktorom je čas, keďže ceny palív sa na čerpacích staniciach v priebehu dňa menia. Nemecko a Rakúsko majú odlišný režim. V Nemecku sa ceny zvyšujú aj päťkrát za deň. Podľa našich nemeckých kolegov a expertov Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom najlacnejšie natankujete medzi 9.00 a 10.00, 12.00 a 13.00, 15.00 a 16.00 a 20.00 a 21.00 hod.


» Ako ušetriť palivo počas jazdy? Poradíme vám «


V Rakúsku to funguje inak. Podľa rakúskeho klubu ÖAMTC najlacnejšie sa tankuje tesne pred 12. hodinou. Navyše, tamojší zákon umožňuje zdražovanie iba raz denne, a to práve o 12.00. Zlacňovanie nijak obmedzené nie je a čerpacie stanice môžu samé rozhodnúť, koľkokrát znížia ceny a v akom rozsahu. V zásade platí, že ceny palív v Rakúsku sú najnižšie v nedeľu a v pondelok ráno, s blížiacim sa víkendom sa zvyknú zvyšovať.

Plánujte trasu a šetrite

Ako vidno, pri dovolenke v zahraničí možno pri tankovaní ušetriť nemalé peniaze. Preto je vždy vhodné vopred plánovať trasu a zistiť si čerpacie stanice mimo diaľnice. Dobrým pomocníkom môžu navigácie alebo aplikácie. Ako tip vám môžeme dať aplikácie autoklubov, nakoľko aktuálne ceny vám cez svoje aplikácie ponúka nemecký ADAC aj rakúsky ÖAMTC.


Video
Najnovšie články
Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu

Kým vývoj v predchádzajúcich týždňoch naznačoval aspoň nejakú úľavu, išlo len o klamlivý pokoj pred búrkou. Ropné trhy sa opäť prebrali k životu a tlačia ceny...

Benzín a nafta: Ich ceny nás budú opäť trápiť

KLEBETY TÝŽDŇA Citroën by mal v roku 2021 ukázať novú vlajkovú loď, Urus bude ešte silnejší a Mazda chystá radové šesťvalce.

Nový hybrid Ferrari a lacný elektromobil VW

Záujem obyvateľov EÚ o nové autá naďalej klesá, pravdepodobnými dôvodmi môže byť ekonomická neistota či obavy z dôsledkov brexitu. Predaj sa znížil nielen...

Európania aj v apríli nemali záujem o nové autá

Medzeru medzi dvomi doposiaľ ohlásenými motormi vypĺňa známy 2,9-litrový agregát naladený na maximálny výkon 440 konských síl.

Cayenne Coupé dostal silnejší šesťvalec

Americký prezident Donald Trump stále považuje zahraničné automobilky za škodnú a nevzdal sa nápadu zvýšiť clo. Ak by USA zvýšili clá na dovoz áut na 25...

Americké clá na autá by Nemecko vyšli miliardy

V našich testoch sa bežne zaoberáme tým, či sa oplatí investovať do extra výbavy s hodnotou okolo tisíc či dvetisíc eur. Niektorí ľudia premýšľajú v rádovo...

Neuveriteľný príplatok: Kufrík drahší než BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×