Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sviatky za hranicami? Takto ušetríte na palive

Ceny palív nie sú pevne danou vesmírnou konštantou a v zahraničí to platí dupľom. Ak sa chystáte stráviť Veľkú noc za hranicami, máme pre vás niekoľko tipov, ako ušetríte za tankovanie. A to nie práve málo.
14 19.04.2019 / Soňa Zverková

Predĺžený veľkonočný víkend znamená pre nejednu rodinu šancu stráviť voľné dni v zahraničí. Ak k výletu zvolia auto, zrejme budú musieť niekde natankovať. Málokto však vie, že najmä v zahraničí, napríklad, v Rakúsku či Nemecku možno za určitých okolností ušetriť až 20 centov na liter.

14 fotografií v galérii Zdroj: Dreamstime

Prvé a základné pravidlo pri jazde do zahraničia znie: zlezte z diaľnice a nájdite si čerpaciu stanicu niekde nablízku. To platí predovšetkým počas dovolenkového obdobia a sviatkov, akým je okrem iného aj Veľká noc.

Napríklad, na čerpacej stanici OMV na rakúskej diaľnici A4 smer Viedeň stojí benzín 1,619 eura a nafta 1,589 eura, kým vo Weiden am See je benzín len za 1,339 eura a nafta za 1,269 eura. Takéto rozdiely môžete nájsť všade bez ohľadu na značku, nakoľko všetky čerpacie stanice sú na diaľniciach drahšie.

80 áut v teste spotreby: Ktoré je najúspornejšie?

V dnešnej dobe sa príliš nedá spoliehať na údaje o spotrebe paliva uvádzané výrobcom. Preto po niekoľkých mesiacoch opäť prinášame prehľad najúspornejších modelov rôznych tried. Spomedzi 80 áut si...

Ďalším dôležitým faktorom je čas, keďže ceny palív sa na čerpacích staniciach v priebehu dňa menia. Nemecko a Rakúsko majú odlišný režim. V Nemecku sa ceny zvyšujú aj päťkrát za deň. Podľa našich nemeckých kolegov a expertov Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom najlacnejšie natankujete medzi 9.00 a 10.00, 12.00 a 13.00, 15.00 a 16.00 a 20.00 a 21.00 hod.


» Ako ušetriť palivo počas jazdy? Poradíme vám «


V Rakúsku to funguje inak. Podľa rakúskeho klubu ÖAMTC najlacnejšie sa tankuje tesne pred 12. hodinou. Navyše, tamojší zákon umožňuje zdražovanie iba raz denne, a to práve o 12.00. Zlacňovanie nijak obmedzené nie je a čerpacie stanice môžu samé rozhodnúť, koľkokrát znížia ceny a v akom rozsahu. V zásade platí, že ceny palív v Rakúsku sú najnižšie v nedeľu a v pondelok ráno, s blížiacim sa víkendom sa zvyknú zvyšovať.

Plánujte trasu a šetrite

Ako vidno, pri dovolenke v zahraničí možno pri tankovaní ušetriť nemalé peniaze. Preto je vždy vhodné vopred plánovať trasu a zistiť si čerpacie stanice mimo diaľnice. Dobrým pomocníkom môžu navigácie alebo aplikácie. Ako tip vám môžeme dať aplikácie autoklubov, nakoľko aktuálne ceny vám cez svoje aplikácie ponúka nemecký ADAC aj rakúsky ÖAMTC.


Video
Najnovšie články
Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport

Úsporné opatrenia Fordu pokračujú vysokým tempom. Automobilka plánuje v priebehu dvoch mesiacov zrušiť tisíce pracovných miest, z čoho zhruba tretinu v USA...

Ford do augusta zruší tisíce pracovných miest

Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F

Hyundai i20 pred rokom prešiel faceliftom, ktorý ho vylepšil najmä z technologickej stránky. Okrem bezpečnostných systémov však pokrok dorazil aj inam. Mestské...

Test Hyundai i20 DCT7: Konečne s automatom
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×