Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

FOTO
Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj techniku, pohon všetkých kolies, podvozok či motory.
94 18.04.2019 / Filip Kadlečík

Mercedes-Benz GLS je rodinnou vlajkovou loďou Stuttgartskej značky, orientácia na priestor tu je preto úplne samozrejmá. Teraz rodinný “autobus” dostáva ďalšiu generáciu, ktorá cestujúcim ponúkne ešte viac miesta. Nové GLS je od predchodcu dlhšie o 77 mm, širšie o 22 mm. O 60 mm narástol aj rázvor. Mercedes avizuje, že tieto zmeny budú citeľné najmä na priestorovej ponuke v kabíne, kde predovšetkým druhý rad sedadiel ponúkne kráľovský priestor.

Charakteristické tvary zostali zachované, výrazne sa však zjemnili ich kontúry 94 fotografií v galérii Charakteristické tvary zostali zachované, výrazne sa však zjemnili ich kontúry Zdroj: Mercedes-Benz

Luxusné SUV tentokrát prichádza s modulárnejším interiérom, ktorý okrem sedemmiestnej konfigurácie ponúka aj možnosť exkluzívnejšieho šesťmiestneho usporiadania so štvoricou samostatných sedadiel v zadných dvoch radoch. Všetky sedadlá tu sú ovládané elektricky a dajú sa jednoducho sklopiť. Kreslá tretieho radu sa vedia zasunúť do podlahy tak, aby spolu s operadlami druhého radu vytvorili dokonale rovný batožinový priestor s maximálnym objemom 2 400 litrov. Základný objem pre päť- šesť- či sedemmiestnu konfiguráciu si Stuttgart zatiaľ necháva pre seba.

Z pohľadu dizajnu GLS prekvapilo najmä uhľadenosťou tvarov. Je konzervatívnejšie než v minulosti a nepôsobí natoľko opulentne, ale skôr elegantne a aerodynamicky. Dá sa na ňom jasne rozpoznať aktuálny dizajnový jazyk Mercedesu, ktorý zaviedlo GLE a následne prebralo i GLC či najnovšie aj GLB. S GL-kom triedy E má vrcholné GLS zhodný interiér, dá sa očakávať aj prítomnosť rovnakých technológií.

Kabína sa inšpiruje modelom GLE, ponúka však výrazne väčší vnútorný priestor 94 fotografií v galérii Kabína sa inšpiruje modelom GLE, ponúka však výrazne väčší vnútorný priestor Zdroj: Mercedes-Benz

Spriaznenosť s GLE dokladuje napríklad systém E-Active Body Control, ktorý vďaka aktívnemu vzduchovému pruženiu dokáže auto rozhojdať a vytiahnuť zo šlamastiky. Dôkazom je aj prítomnosť novej generácie systému 4Matic, ktorú taktiež uviedlo GLE. Technologické vychytávky tu okrem motorov známych z menšieho SUV bude prostredníctvom 48-voltovej elektrickej siete energiou zásobovať aj úplne nový vidlicový osemvalec s technológiou EQ Boost.

Mercedes-AMG GLE 53: Technické majstrovstvo

Nastupujúca generácia Mercedesu-Benz GLE sa ešte ani poriadne neohriala na trhu a už dostáva jedno zo špičkových vyhotovení. AMG GLE 53 4Matic+ je ódou na technologickú vyspelosť Stuttgartu.

Verzia s novým agregátom koncepcie V8 bude niesť označenie Mercedes-Benz GLS 580 4Matic a na všetky štyri kolesá bude posielať 360 kW (489 k) a 700 Nm. Vďaka mild-hybridnému systému bude mať auto počas krátkych časových úsekov k dispozícii nárazovo ďalších 16 kW (22 k) a 250 Nm. Priemerná spotreba osemvalca by sa mala hýbať v rozmedzí 9,8 až 10,9 l/100 km.

Jazdné vlastnosti mimo cesty bude podporvať plejáda asistentov 94 fotografií v galérii Jazdné vlastnosti mimo cesty bude podporvať plejáda asistentov Zdroj: Mercedes-Benz

Okrem vidlicového osemvalca bude GLS poháňať aj prepĺňaný zážihový radový šesťvalec, taktiež s technológiou EQ Boost. Benzín spaľujúca jednotka sa postará o výkon 270 kW (367 k) a 500 Nm s krátkodobým zvýšením o 16 kW (22 k) a 250 Nm. Naftový šesťvalec OM656 tu bude dostupný vo výkonnostných verziách 210 kW (286 k) a 600 Nm, resp. 243 kW (330 k) a 700 Nm. Všetky motory sú spriahnuté výhradne s automatom 9G Tronic, disponujú pohonom všetkých kolies a už v štandarde majú vzduchový podvozok.


Video
Najnovšie články
Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport

Úsporné opatrenia Fordu pokračujú vysokým tempom. Automobilka plánuje v priebehu dvoch mesiacov zrušiť tisíce pracovných miest, z čoho zhruba tretinu v USA...

Ford do augusta zruší tisíce pracovných miest

Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×