Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.
5 18.04.2019 / Marek Pokrývka

Vlani koncom novembra debutovalo Porsche 911 vo svojej ôsmej generácii (992), začiatkom tohto roka kupé doplnil otvorený kúsok a internetom už prebehla aj fotka verzie Turbo. Modelová rodina ikony sa bude postupne rozrastať. Jej predchodca (991) však ešte nepovedal posledné slovo, verejne známe sú plány na rozlúčku s ním vo forme limitovanej série Speedster.

Sériový model prišiel o retro detaily použité na koncepte 5 fotografií v galérii Sériový model prišiel o retro detaily použité na koncepte Zdroj: Porsche

Zvučné označenie už Zuffenhausen použil viackrát a takto nazvaným konceptom vzbudil rozruch počas minuloročných osláv svojich 70. narodenín. Okrem iného zaujal aj retro detailmi v podobe diskov kolies, spätných zrkadiel či viečka nádrže. Ako sme očakávali, tieto prvky sa do finálnej podoby nedostali. No radikálny tvar roadsteru so zoseknutým čelným sklom a dvojicou aerodynamických hrbov za sedadlami zostal zachovaný. Vzadu pribudli akurát obrysy panelov, pod ktorými sa skrývajú bezpečnostné oblúky chrániace pasažierov pri prevrátení sa.

Elektrickú skladaciu strechu tu netreba čakať, rovnako ako pri starších nositeľoch mena Speedster ochráni posádku pred počasím len núdzový textil. Nasadiť ho je potrebné ručne. Tvary nárazníkov či centrálne umiestnené výfukové koncovky pochádzajú z modelu GT3, čo nie je náhoda. Práve ostrý atmosférický variant deväťstojedenástky je totiž základom otvoreného špeciálu.

Výnimočné auto má vzniknúť v počet 1 948 exemplárov 5 fotografií v galérii Výnimočné auto má vzniknúť v počet 1 948 exemplárov Zdroj: Porsche

O tomto východisku Porsche hovorilo už pri koncepte, sériový produkt si ponechal štvorlitrový plochý šesťvalec vybavený samostatnými škrtiacimi klapkami pre každý piest. Agregát schopný pracovať pri tempe až 9 000 ot./min. je však naladený ešte o štipku silnejšie. Mal by dosahovať maximálny výkon až 374 kW (509 k) a krútiaci moment 470 Nm, pričom jedinou voľbou je šesťstupňová manuálna prevodovka a zadný pohon. Novinka je teda jednoznačne zameraná na puristov.  

Porsche 911: Unikla fotka verzie Turbo

Silnú deväťstojedenástku zachytili vo fabrike, prezradili ju tvary karosérie. Debutovať môže už na ženevskom autosalóne.

Nemecký výrobca už v minulosti vyhlásil, že z najnovšieho modelu 911 Speedster plánuje vyrobiť limitovanú sériu 1 948 kusov. Týmto číslom odkazuje na rok svojho založenia. Exkluzívne zbohom generácii 991 sa bude dať objednať od 7. mája, presnú cenu jedného auta zatiaľ Porsche neprezradilo. Podľa informácií od nemeckých kolegov by malo ísť o asi 270-tisíc eur.


Video
Najnovšie články
Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport

Úsporné opatrenia Fordu pokračujú vysokým tempom. Automobilka plánuje v priebehu dvoch mesiacov zrušiť tisíce pracovných miest, z čoho zhruba tretinu v USA...

Ford do augusta zruší tisíce pracovných miest

Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×