Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.
21 18.04.2019 / Marek Pokrývka

Vznetové motory prešli počas ostatných dekád veľkým vývojom, niektoré dnešné jednotky dokážu ponúknuť veľký výkon pri podstatne čistejších výfukových plynoch než v minulosti. Viacerí výrobcovia sa ich preto nehanbia nasadiť ani do športovo ladených vozidiel. Čerstvý príklad prinieslo nedávno Audi, ktoré presedlalo na diesel v sesterských modeloch S6 a S7. Obdobná zmena teraz nastala aj v rámci hierarchicky nižšie postavenej rodiny S5.

Dieselové kupé je takmer rovnako rýchle ako benzín 21 fotografií v galérii Dieselové kupé je takmer rovnako rýchle ako benzín Zdroj: Audi

V rámci EÚ končí pod kapotou dvojdverového Coupe i päťdverového variantu Sportback trojlitrový benzínový šesťvalec, nahrádza ho naftová jednotka obdobnej konštrukcie i kapacity vybavená elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou. To prospeje najmä apetítu. Turbodiesel však nesklame ani dynamikou, za staršími modelmi takmer nezaostáva.

Motor použitý aj vo väčších modeloch S6 a S7 je tu naladený slabšie. No rozdiel je vskutku zanedbateľný, presne tri konské sily. Agregát tu dosahuje maximálny výkon 255 kW (347 k) a krútiaci moment vrcholiaci na čísle 700 Nm dostupný v rozmedzí 2 500 až 3 100 otáčok. V preklade to znamená, že kupé zrýchli na stovku v priebehu 4,8 sekundy. Liftback na to potrebuje o desatinu viac. V kontexte predchodcu ide o zanedbateľný rozdiel, maximálna rýchlosť je opätovne obmedzená elektronikou na hodnotu 250 km/h.

Naftové srdce dostal aj päťdverový variant Audi S5 21 fotografií v galérii Naftové srdce dostal aj päťdverový variant Audi S5 Zdroj: Audi

Vďaka elektricky poháňanému kompresoru by mal model S5 TDI vynikať odozvou na plyn, ale poteší aj spotrebou paliva. K jej zníženiu prispieva akumulátor s kapacitou 0,5 kWh uložený pod podlahou batožinového priestoru i silný systém rekuperácie. Oproti zážihovému šesťvalcu je tento diesel o takmer pätinu úspornejší. Audi udáva pre oba modely kombinovanú hodnotu 6,2 l/100 km. Normované emisie oxidu uhličitého sa majú hýbať v rozmedzí 161 až 163 g/km.

Moderná pohonná jednotka spolupracuje s osemstupňovým automatom a pohonom všetkých kolies. Súčasťou štandardu sú športové sedadlá a bohatšie vybavenie než pri civilných modeloch A5. Navonok sa nezmenilo nič, zachované sú aj výfukové koncovky občas tvoriace poznávací znak medzi benzínovými a naftovými odrodami jedného automobilu.

Okrem motora sa na vozidle nezmenilo takmer nič 21 fotografií v galérii Okrem motora sa na vozidle nezmenilo takmer nič Zdroj: Audi

Nahrádzanie zážihových motorov vznetovými je pri dnešných náladách v spoločnosti netradičné. Ingolstadt ide uvedením modelov S5 TDI opäť proti prúdu, no s benzínom tu celkom nekončí. Na viacerých trhoch ho bude ďalej ponúkať popri nafte. Európskych krajín sa to netýka, za čo môžu emisné normy. Nemeckí záujemcovia o dieselovú novinku môžu rátať s cenou od 65 300 eur.


Video
Najnovšie články
Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport

Úsporné opatrenia Fordu pokračujú vysokým tempom. Automobilka plánuje v priebehu dvoch mesiacov zrušiť tisíce pracovných miest, z čoho zhruba tretinu v USA...

Ford do augusta zruší tisíce pracovných miest

Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×