Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Peniaze vám miznú a vy neviete kam? Tieto 3 veci by ste mali zmeniť hneď teraz

INZERCIA
Pracujete viac ako dosť, ale peniaze akoby sa vám strácali z účtu? Túto situáciu pozná veľmi dobre mnoho z nás. Vďaka týmto 3 krokom však môžete naštartovať posun k lepšiemu!
1 29.04.2019 / PR článok

Krok 1: Stanovte si denný limit

Keď míňate priveľa, skrátka sa musíte niekde obmedziť a odraziť sa od dna. Najjednoduchšie je stanoviť si denný limit, ktorý za žiadnych okolností neprekročíte.

Ilustračné foto

Vyskúšala ho aj Janka z Bratislavy: „Denný limit máme ako rodina vždy na dovolenke – tam to totiž najčastejšie ,prešvihneme‘. Keď sme išli na kolotoče, alebo sme robili väčší nákup v obchode, uvarili sme si iba cestoviny v apartmáne. Keď sme boli naopak celý deň ,zadarmo‘ na pláži, išli sme do mestečka na večeru. Teraz chceme šetriť na krásny altánok do záhrady, a tak rozmýšľam, že zavedieme aspoň na nejaký čas denný limit aj doma.“ Malo by pritom ísť o reálnu sumu, ktorú naozaj môžete dodržať. Pri jej určovaní berte do úvahy svoje zvyklosti:

  • Ak chodíte na veľký nákup do domácnosti nárazovo, tieto peniaze si vyčleňte osobitne a dajte si nižší denný limit – napríklad 5 eur plus extra 35 eur na veľký nákup.
  • Ak chodíte skôr na menšie nákupy pravidelne každý deň, môžete si dať denné maximum napríklad 10 eur vrátane nákupov.
  • Kým nabehnete na systém, je praktické používať len hotovosť – jasne tak uvidíte, koľko peňazí v daný deň môžete ešte minúť.

 

Krok 2: Znížte pravidelné poplatky

Za plyn, televíziu, internet, mobilný telefón platíme každý mesiac. Určite sa oplatí zistiť si ceny konkurencie, a ak sú nižšie, zmeniť operátora. Samostatnou kapitolou sú bankové účty. Možno aj vy platíte 6 eur každý mesiac len za jeho vedenie, nehovoriac o ďalších poplatkoch, ktoré vám banka možno strháva, a vy o tom poriadne neviete. Ročne tak prídete minimálne o 72 eur. Podľa nového nariadenia EÚ by ste mali čoskoro dostať výpis všetkých poplatkov, ktoré ste banke platili za minulý rok. Dobre si ho pozrite. „Prekvapili ma napríklad 3 eurá za zmenu limitu na karte len preto, že som išiel na pobočku. S ďalšími poplatkami som banke nechal minulý rok skoro 100 eur. Zdá sa mi to veľa,“ hovorí Marcel.

Riešenie je pritom celkom jednoduché. Vyberte si banku, ktorá má účet s jasnými podmienkami, všetko v prehľadnej zmluve, čierne na bielom. Takou je napríklad Raiffeisen banka. Vďaka Parádnemu účtu presne viete, na čom ste – všetky bežné služby od výberov z bankomatu či platieb kartou cez internetbanking až po SMS notifikáciu od 10 eur či úkony na pobočke máte v cene účtu. Poplatky navyše vás už neprekvapia. Jeho vedenie vás dokonca nemusí stáť vôbec nič. Stačí, keď vám naň mesačne príde 400 eur a zrealizujete jedno inkaso. Nikto na vás nebude tlačiť, aby ste si otvárali ďalšie sporiace či iné účty, ako v mnohých iných bankách. Ušetríte tak 66 eur ročne, za ktoré môžete napríklad ísť na výlet, kúpiť si kávovar či vynoviť si šatník.

Smiley face

Krok 3: Získajte prehľad

Nemusíte byť účtovník na to, aby ste zvládli urobiť jednoduchý sumár denných výdavkov. Stačí vám veľký zošit, do ktorého spravíte niekoľko stĺpcov – celkom naľavo môže byť dátum, a potom nasleduje typ útraty. Potraviny, drogéria, pravidelné platby a iné. Samozrejme, ak míňate veľa napríklad na benzín či lieky, spravte im samostatný stĺpec. Zapisujte si naozaj všetky výdavky.

„Odkedy máme knihu výdavkov, oveľa menej nakupujem oblečenie, ale aj iné veci. Aj včera som mala v ruke topánky v akcii za 15 eur. Už som chcela ísť k pokladnici, ale keď som si predstavila, ako ich budem zapisovať do notesa, položila som ich späť. Uvedomila som si, že ich vôbec nepotrebujem,“ opisuje ďalšiu výhodu účtovnej knihy Magda. Skúste si viesť denník aspoň mesiac, ideálne dlhšie – možno budete prekvapení, koľko míňate napríklad na každodennú kávu a noviny. Potom záleží už len na vás, čo v mene šetrenia obmedzíte.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Carlos Ghosn žaluje Nissan, požaduje milióny eur

Kým ešte donedávna všetko nasvedčovalo tomu, že ceny ropy a palív pôjdu nahor, minulý týždeň sa situácia obrátila. Aspoň dočasne to naznačuje určitú úľavu...

Ceny palív: Oplatí sa teraz brať plnú nádrž?

Švédske Volvo zápasí s dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou a vysokými nákladmi. Napriek snahe o úspory prišlo v druhom štvrťroku o viac než tretinu...

Volvo má za sebou veľmi ťažký kvartál

Novým šéfom BMW sa stane Oliver Zipse, ktorý vo funkcii nahradí Haralda Krüger. Ten ohlásil odchod pre nespokojnosť akcionárov s výsledkami koncernu.

Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×