Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trojročné jazdené autá: Tieto sa nebudú kaziť

Spoľahlivosť je dôležitým kritériom pri výbere značky či modelu a zväčša najlepším radcom sú osobné preferencie. Ako to však dopadne, ak sa z výberu vylúčia emócie? Na to odpovedá najnovší rebríček J.D. Power.
34 17.04.2019 / Soňa Zverková

Vzťah medzi motoristom a autom je veľmi zaujímavý. Niekedy je citový a vozidlo je doslova členom rodiny, v iných prípadoch je to len predmet, ktorý má človeka prepraviť z miesta A do miesta B. Akýkoľvek vzťah však závisí od kvality a spoľahlivosti, s ktorými súvisí aj loajalita motoristu k určitej automobilovej značke.

Ilustračná snímka 34 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: redakcia AUTO BILD

Dokazuje to aj najnovšia štúdia spoľahlivosti trojročných vozidiel v USA, kde spoločnosť J.D. Power v porovnaní s minulým rokom zaznamenala zlepšenie o štyri percentá. „Spoľahlivosť áut sa stále zlepšuje, ale nepovedal by som, že všetko je ružové,“ povedal viceprezident J.D. Power Dave Sargent. „Vozidlá sú spoľahlivejšie než kedykoľvek predtým, no automobilky zápasia s problémami typu rozpoznávanie hlasu, prevodovkami a zlyhaniami batérií.“ Podľa neho je bezchybná spoľahlivosť hlavným faktorom, ktorý určuje, či zákazník zostane verný značke. Hlavnou úlohou výrobcov je preto pomáhať klientom, ktorí majú problémy s autami, a v budúcich modeloch vyriešiť tieto ťažkosti.“

Štúdia, ktorá tento rok oslavuje už svoje 30. výročie, hodnotí spoľahlivosť trojročných vozidiel podľa počtu problémov na 100 áut (PP100) počas posledných 12 mesiacov u jedného majiteľa. Aktuálna analýza sa zameriava na vozidlá modelového ročníka 2016. Platí, že čím nižšie číslo PP100, tým vyššia kvalita. Štúdia pokrýva 177 jednotlivých technických problémov a modely sú zoskupené do ôsmich tried. V tejto súvislosti musíme upozorniť, že triedy v štúdii nemusia zodpovedať označeniam, na ktoré sme navyknutí v našich končinách.

Kupujete jazdené SUV? 15 najlepších podľa TÜV

Kúpa ojazdeného vozidla bez ohľadu na značku či vek je vždy stávka do lotérie. Preto existuje množstvo rebríčkov, ktoré môžu motoristom pomôcť. Ponúkame prehľad 15 najspoľahlivejších SUV podľa TÜV.

Už ôsmy rok po sebe je celkovým víťazom Lexus, striebro získalo Porsche a bronz Toyota. Prvú päťku uzatvárajú Chevrolet a Buick. Najvýraznejší skok v kvalite v tohtoročnej štúdii zaznamenal Chrysler, ktorý sa v priebehu jedného roka zlepšil o 65 bodov. Ďalšími výraznými skokanmi sú Mini (34 bodov) a Subaru (31 bodov).

Najviac modelov, ktoré získali ocenenie v jednotlivých segmentov, má na zozname koncern General Motors: Buick LaCrosse, Buick Verano, Chevrolet Equinox, Chevrolet Silverado HD a Chevrolet Sonic. Druhý najvyšší počet víťazných modelov má Toyota: Lexus ES, Lexus GX, Toyota Camry a Toyota Tundra.

Test 10 alkotesterov: Ktorý je ozaj spoľahlivý?

Na trhu je množstvo alkotesterov, ktoré by mali vodičom pomôcť určiť hladinu alkoholu, napríklad, zostatkový po prehýrenej noci. Švajčiarsky autoklub TCS otestoval desať testerov rôzneho typu...

Hoci sa spoľahlivosť vozidiel zlepšuje, tempo sa spomalilo. Kým sektorový priemer sa vlani v porovnaní s rokom 2017 zlepšil o 14 bodov, tento rok oproti minulému len o šesť bodov. Štúdia zároveň zistila, že v USA prvýkrát značky masového trhy prekonali tie prémiové. Modelový ročník 2016 z dielne masových značiek dosiahol priemer 135 bodov, luxusných a prémiových výrobcov 141.

Významné zlepšenie kvality zaznamenali nemecké značky Audi, BMW, Mercedes a Volkswagen. Spolu s Porsche všetky prekonali priemerný výsledok celého sektora, čo sa v 30-ročnej histórii štúdie J.D. Power stalo prvýkrát. Spoločnosť v tomto roku prvýkrát udelila aj špeciálne ocenenie Najspoľahlivejší model a stalo sa ním práve nemecké Porsche 911.


» Celkový rebríček aj víťazov v jednotlivých triedach nájdete v galérii «


Tohtoročná štúdia vznikla na základe odpovedí 32 952 pôvodných majiteľov vozidiel modelového ročníka 2016 po troch rokoch vlastníctva. Štúdia sa vykonávala od októbra do decembra 2018. Z odpovedí vyplynul rebríček 31 značiek, do ktorého sa nedostal nemecký Smart, nakoľko počet majiteľov bol príliš nízky. Ak sa v niektorej triede nachádzajú menej ako tri modely, znamená to, že žiadny iný nedosiahol ani nepresiahol sektorový priemer 136 bodov.


Video
Najnovšie články
Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport

Úsporné opatrenia Fordu pokračujú vysokým tempom. Automobilka plánuje v priebehu dvoch mesiacov zrušiť tisíce pracovných miest, z čoho zhruba tretinu v USA...

Ford do augusta zruší tisíce pracovných miest

Fotky šiesteho vydania hatchbacku unikli na internet a zachytávajú rovno jeho elektrickú verziu, ktorá je v ponuke novinkou.

Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×