Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trojročné jazdené autá: Tieto sa nebudú kaziť

Spoľahlivosť je dôležitým kritériom pri výbere značky či modelu a zväčša najlepším radcom sú osobné preferencie. Ako to však dopadne, ak sa z výberu vylúčia emócie? Na to odpovedá najnovší rebríček J.D. Power.
34 17.04.2019 / Soňa Zverková

Vzťah medzi motoristom a autom je veľmi zaujímavý. Niekedy je citový a vozidlo je doslova členom rodiny, v iných prípadoch je to len predmet, ktorý má človeka prepraviť z miesta A do miesta B. Akýkoľvek vzťah však závisí od kvality a spoľahlivosti, s ktorými súvisí aj loajalita motoristu k určitej automobilovej značke.

Ilustračná snímka 34 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: redakcia AUTO BILD

Dokazuje to aj najnovšia štúdia spoľahlivosti trojročných vozidiel v USA, kde spoločnosť J.D. Power v porovnaní s minulým rokom zaznamenala zlepšenie o štyri percentá. „Spoľahlivosť áut sa stále zlepšuje, ale nepovedal by som, že všetko je ružové,“ povedal viceprezident J.D. Power Dave Sargent. „Vozidlá sú spoľahlivejšie než kedykoľvek predtým, no automobilky zápasia s problémami typu rozpoznávanie hlasu, prevodovkami a zlyhaniami batérií.“ Podľa neho je bezchybná spoľahlivosť hlavným faktorom, ktorý určuje, či zákazník zostane verný značke. Hlavnou úlohou výrobcov je preto pomáhať klientom, ktorí majú problémy s autami, a v budúcich modeloch vyriešiť tieto ťažkosti.“

Štúdia, ktorá tento rok oslavuje už svoje 30. výročie, hodnotí spoľahlivosť trojročných vozidiel podľa počtu problémov na 100 áut (PP100) počas posledných 12 mesiacov u jedného majiteľa. Aktuálna analýza sa zameriava na vozidlá modelového ročníka 2016. Platí, že čím nižšie číslo PP100, tým vyššia kvalita. Štúdia pokrýva 177 jednotlivých technických problémov a modely sú zoskupené do ôsmich tried. V tejto súvislosti musíme upozorniť, že triedy v štúdii nemusia zodpovedať označeniam, na ktoré sme navyknutí v našich končinách.

Kupujete jazdené SUV? 15 najlepších podľa TÜV

Kúpa ojazdeného vozidla bez ohľadu na značku či vek je vždy stávka do lotérie. Preto existuje množstvo rebríčkov, ktoré môžu motoristom pomôcť. Ponúkame prehľad 15 najspoľahlivejších SUV podľa TÜV.

Už ôsmy rok po sebe je celkovým víťazom Lexus, striebro získalo Porsche a bronz Toyota. Prvú päťku uzatvárajú Chevrolet a Buick. Najvýraznejší skok v kvalite v tohtoročnej štúdii zaznamenal Chrysler, ktorý sa v priebehu jedného roka zlepšil o 65 bodov. Ďalšími výraznými skokanmi sú Mini (34 bodov) a Subaru (31 bodov).

Najviac modelov, ktoré získali ocenenie v jednotlivých segmentov, má na zozname koncern General Motors: Buick LaCrosse, Buick Verano, Chevrolet Equinox, Chevrolet Silverado HD a Chevrolet Sonic. Druhý najvyšší počet víťazných modelov má Toyota: Lexus ES, Lexus GX, Toyota Camry a Toyota Tundra.

Test 10 alkotesterov: Ktorý je ozaj spoľahlivý?

Na trhu je množstvo alkotesterov, ktoré by mali vodičom pomôcť určiť hladinu alkoholu, napríklad, zostatkový po prehýrenej noci. Švajčiarsky autoklub TCS otestoval desať testerov rôzneho typu...

Hoci sa spoľahlivosť vozidiel zlepšuje, tempo sa spomalilo. Kým sektorový priemer sa vlani v porovnaní s rokom 2017 zlepšil o 14 bodov, tento rok oproti minulému len o šesť bodov. Štúdia zároveň zistila, že v USA prvýkrát značky masového trhy prekonali tie prémiové. Modelový ročník 2016 z dielne masových značiek dosiahol priemer 135 bodov, luxusných a prémiových výrobcov 141.

Významné zlepšenie kvality zaznamenali nemecké značky Audi, BMW, Mercedes a Volkswagen. Spolu s Porsche všetky prekonali priemerný výsledok celého sektora, čo sa v 30-ročnej histórii štúdie J.D. Power stalo prvýkrát. Spoločnosť v tomto roku prvýkrát udelila aj špeciálne ocenenie Najspoľahlivejší model a stalo sa ním práve nemecké Porsche 911.


» Celkový rebríček aj víťazov v jednotlivých triedach nájdete v galérii «


Tohtoročná štúdia vznikla na základe odpovedí 32 952 pôvodných majiteľov vozidiel modelového ročníka 2016 po troch rokoch vlastníctva. Štúdia sa vykonávala od októbra do decembra 2018. Z odpovedí vyplynul rebríček 31 značiek, do ktorého sa nedostal nemecký Smart, nakoľko počet majiteľov bol príliš nízky. Ak sa v niektorej triede nachádzajú menej ako tri modely, znamená to, že žiadny iný nedosiahol ani nepresiahol sektorový priemer 136 bodov.


Video
Najnovšie články
Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu

Kým vývoj v predchádzajúcich týždňoch naznačoval aspoň nejakú úľavu, išlo len o klamlivý pokoj pred búrkou. Ropné trhy sa opäť prebrali k životu a tlačia ceny...

Benzín a nafta: Ich ceny nás budú opäť trápiť

KLEBETY TÝŽDŇA Citroën by mal v roku 2021 ukázať novú vlajkovú loď, Urus bude ešte silnejší a Mazda chystá radové šesťvalce.

Nový hybrid Ferrari a lacný elektromobil VW

Záujem obyvateľov EÚ o nové autá naďalej klesá, pravdepodobnými dôvodmi môže byť ekonomická neistota či obavy z dôsledkov brexitu. Predaj sa znížil nielen...

Európania aj v apríli nemali záujem o nové autá

Medzeru medzi dvomi doposiaľ ohlásenými motormi vypĺňa známy 2,9-litrový agregát naladený na maximálny výkon 440 konských síl.

Cayenne Coupé dostal silnejší šesťvalec

Americký prezident Donald Trump stále považuje zahraničné automobilky za škodnú a nevzdal sa nápadu zvýšiť clo. Ak by USA zvýšili clá na dovoz áut na 25...

Americké clá na autá by Nemecko vyšli miliardy

V našich testoch sa bežne zaoberáme tým, či sa oplatí investovať do extra výbavy s hodnotou okolo tisíc či dvetisíc eur. Niektorí ľudia premýšľajú v rádovo...

Neuveriteľný príplatok: Kufrík drahší než BMW
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×