Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Veľká noc na cestách: Palivá budú ešte drahšie

Nálady ropných trhov a motoristov nikdy nebudú rovnaké. Kým ropa stúpa a investori a ministri financií ropných krajín si mädlia ruky, motoristi zúria. Nie je tomu inak ani v tomto období.
2 15.04.2019 / Soňa Zverková

Rekordérska nálada na ropných trhoch pretrváva a dúfajme, že brzda, ktorá bráni bezhlavému rozletu, bude fungovať aj naďalej. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 71,55 dolára za barel (63,20 eura) po zatváracej cene spred dvoch týždňov 68,39 dolára za barel (60,87 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj cien ropy zostávajú nezmenené a sú aj naďalej veľmi silné. Ide o pokles ťažby vo Venezuele na 16-ročné minimá, výpadky exportu ropy z Líbye pre politickú nestabilitu a oživenie čínskej ekonomiky, ktorá je najväčším dovozcom čierneho zlata na svete. Ďalší aspekt, ktorý tlačí cenu nahor, je pokračujúce obmedzenie produkcie v krajinách OPEC a Rusku.

Keď globálny deficit dodávok ropy v júni 2018 dosiahol 840 000 barelov za deň, ropa Brent sa obchodovala v priemere na úrovni 76 dolárov za barel. V marci tohto roka sa schodok vyšplhal na 900 000 barelov ropy denne a pre výpadok dodávok z Líbye môže narásť až na 1,4 milióna barelov ropy denne. Podľa ekonómov popredných svetových bánk toto všetko môže vyhnať cenu ropy až k 80 dolárom za barel, čo určite nie je dobrou správou pre motoristickú verejnosť bez ohľadu na krajinu, v ktorej žijú.

Existujú však aj brzdiace faktory, ktoré bránia bezhlavému rastu cien ropy. Ide najmä o spomaľovanie globálneho hospodárskeho rastu, ktoré vytvára riziko poklesu dopytu po rope. Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných desať rokov a z rovnakého dôvodu aj Medzinárodná energetická agentúra (EIA) skresala výhľad pre vývoj dopytu po rope. Podľa Lipovského sa tým ale zatiaľ nič nemení: trend vývoja cien ropy na najbližšie dni stále ukazuje nahor.

Tankovanie: V apríli pri ňom motoristi zaplačú

Marec bol na ropných trhoch rekordný a niesol sa v znamení nadšeného rastu cien. Toto nadšenie určite nezdieľajú motoristi, ktorí budú aj naďalej načierať do peňaženky čoraz hlbšie.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej EÚ pokračujú v raste a výnimkou nie je ani Slovensko. Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 8. apríla vyvíjali nejednotne. Benzín zdražel o 2,2 centu, kým cena dieselu zostala nezmenená. V stopách ropy sa pohli aj ceny palív v Rotterdame, na základe čoho Lipovský očakáva, že v najbližších dvoch až troch týždňoch zdražie benzín u nás o štyri až šesť centov a diesel o dva až tri centy.

Medziročné porovnanie opäť vychádza skôr v prospech majiteľov benzínových vozidiel. Kým v týždni do 1. apríla sme tankovali benzín o jeden cent drahšie než vlani, o týždeň neskôr je už o 1,1 centu lacnejší. Diesel je stále drahší než pred rokom, no medziročný rozdiel sa zmenšil z 5,8 na 4,7 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×