Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Geniálny kľúč Fordu: Konečne stop zlodejom

V posledných rokoch automobily prešli nenápadnou vlnou automatizácie. Systém keyless sa však v mnohých prípadoch ukázal ako veľmi náchylný na krádeže. Teraz sa môže všetko zmeniť.
3 12.04.2019 / Filip Kadlečík

Autá sa v posledných rokoch výrazne zmenili. Automaticky vás udržiavajú v jazdnom pruhu, automaticky udržiavajú vzdialenosť od auta pred vami, samočinne tiež regulujú teplotu, ovládajú reflektory či stierajú čelné sklo. Okrem iného vodičom život zjednodušilo aj automatické rozpoznávanie kľúča v blízkosti vozidla, ktoré umožňuje odomykanie bez toho, aby ste vôbec zdroj signálu museli vytiahnuť z vrecka či tašky.

Systém bezkľúčového odomykania, zamykania a štartovanie bude po novom bezpečnejšie 3 fotografie v galérii Systém bezkľúčového odomykania, zamykania a štartovanie bude po novom bezpečnejšie Zdroj: Filip Kadlečík

Keyless odomykanie, zamykanie a štartovanie automobilu síce je extrémne pohodlné, veľmi rýchlo sa však ukázalo, že praje aj zlodejom automobilov. Tí rýchlo objavili relatívne jednoduché spôsoby, ktorými zosilnia signál kľúčika. Potom napriek tomu, že zdroj signálu je reálne ďaleko od vozidla, sa auto odomkne a naštartuje. Až doteraz totiž kľúč vysielal signál prakticky neustále - bolo ho treba len preniesť na väčšiu diaľku.

Ford prichádza s nápadom, ktorý môže výrazne prispieť ku bezpečnosti automobilov. Ide o geniálne a pritom veľmi jednoduché riešenie, automobilka do vysielača zapracovala pohybový senzor. Ak sa kľúč nepohne viac než 40 sekúnd, automaticky sa deaktivuje a tak zlodeji nedostanú dostatok času a ani toľko príležitostí na to, aby vozidlo odcudzili.

V Bratislave ukradli Kodiaq za pár sekúnd

Automobilové krádeže sú u nás bohužiaľ ešte stále takmer na dennom poriadku. Tentokrát zmiznutie automobilu majiteľov zabolí obzvlášť, spred práce im totiž odcudzili úplne nový Kodiaq.

Podľa informácií britského Auto Expressu by sa revolučný kľúč mal dodávať s každým novým Fordom Fiesta a Focus. Aktuálni majitelia týchto automobilov si za upgrade svojho kľúča môžu zaplatiť, stojí približne 75 eur v prípade Fiesty a 83 eur pre Focus. Môže ísť o investíciu, ktorá majiteľovi v konečnom dôsledku zachráni auto.


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×