Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Motorkári vs. vodiči: Toto sú ich veľké chyby

Nastáva teplé obdobie roka a je pravdepodobné, že sa obnoví odveký duel medzi motorkármi a vodičmi vozidiel. Obidve skupiny si však musia vstúpiť do svedomia, pretože ani motorkári nie sú žiadne neviniatka.
23 11.04.2019 / Soňa Zverková

Len pred niekoľkými dňami sa stala v Pezinku tragická dopravná nehoda, pri ktorej prišiel o život 21-ročný motorkár. Práve jar je kritická, a to nielen z pohľadu vodiča v aute. Na cestách sa totiž začínajú objavovať motocyklisti, ktorých v zime prakticky nevidno. No aj motorkári si musia zvyknúť, keď presadnú z pešibusu alebo áut na dve kolesá.

Ilustračná snímka 23 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podobne ako chodci či cyklisti aj motorkári sú najviac ohrození účastníci premávky, nakoľko ich nechránia plechy auta. Ich stroje však v mnohých prípadoch majú taký prebytok výkonu, že stačí chvíľka nepozornosti či zlý odhad situácie a tragédia je na svete. Dokazuje to aj fakt, že v prvej polovici minulého roka z 233 dopravných nehôd s účasťou motocyklistu až 140 zavinili samotní motorkári a polovica z celkového počtu sa stala práve v obci.

Pri týchto kolíziách sa ľahko zranilo 90 ľudí, ťažko 38 a o život prišlo šesť osôb, vrátane spolujazdcov. Najčastejšou príčinou je jednoznačne prekročenie povolenej rýchlosti a na druhom mieste figurovalo porušenie povinností vodiča. Podľa zákona o premávke ide, okrem iného, o povinnosť naplno sa venovať vedeniu vozidla/motocykla, zákaz požiť alkohol či inú návykovú látku pred jazdou a počas nej, vedenie vozidla/motorky pod vplyvom liekov, náhle zníženie rýchlosti a podobne.

Zabudnutá smerovka môže znamenať veľký problém, nakoľko vodič v aute nemá šancu rozpoznať, čo motorkár naozaj zamýšľa 23 fotografií v galérii Zabudnutá smerovka môže znamenať veľký problém, nakoľko vodič v aute nemá šancu rozpoznať, čo motorkár naozaj zamýšľa Zdroj: BESIP

Prítomnosť motorkárov na ceste môže vyvolávať stres u nejedného vodiča auta. Motocyklisti sú totiž z jeho pohľadu skoro ako UFO: zjavia sa znenazdajky za autom alebo vedľa neho a o pár sekúnd zas kamsi zmiznú. Riskantné je to predovšetkým v meste, keďže motorka dokáže „štrikovať“ medzi autami a prejde každou medzerou. Niet divu, že vlani sa väčšina nehôd s účasťou motocyklistu stala práve v obci. Vodičom áut odporúčame vždy tesne pred otočením volantu pri odbočovaní alebo predchádzaní ešte raz skontrolovať spätné zrkadlo. Nespoliehajte sa na to, že tam ešte pred pár sekundami nikto nebol.

Vodič je povinný sledovať spätné zrkadlá a vždy si uvedomovať, že na cestách sú aj motorkári. Musí skrátka počítať s tým, že motocykel sa naozaj môže kedykoľvek objaviť a z ktorejkoľvek strany. Lenže ani motorkári nie sú neviniatka a neraz zbytočne riskujú, napríklad, tým, že jazdia priveľmi tesne okolo vozidiel. Niekedy doslova na vzdialenosť pár centimetrov. Naša rada: vždy počítajte s horšou možnosťou. Inými slovami, nikdy sa nespoliehajte na to, že vás vodič v aute vidí a vie o vás!

Keď motorkár narazí do auta zozadu

O náraze motocykla do zadnej časti automobilu sa vie veľmi málo, no podľa nemeckej štúdie tvoria takéto kolízie takmer polovicu nehôd motorkárov.

Po prvé, mnohí vodiči spätné zrkadlá skrátka nesledujú. Nie je to ospravedlnenie, ale konštatovanie smutného faktu. A po druhé: aj tí, ktorí zrkadlá dôsledne sledujú, si vás vzhľadom na vašu rýchlosť nemusia všimnúť. Vy auto vidíte ďaleko pred sebou, no vodič vás vidieť nemusí. Za každých okolností preto počítajte s možnosťou, že vodič vozidla o vás nevie a odbočí alebo vybočí zo smeru. Vždy buďte obozretní, nakoľko pri zrážke s plechom a vo vysokej rýchlosti je to vaše telo, ktoré ťahá za kratší koniec.


» Zaručené rady pre vodičov aj motorkárov nájdete v galérii «


Navyše podľa upozornení polície počítajte aj s tým, že vozovka je najmä ráno a večer studená a pneumatiky majú horšiu priľnavosť. Okrem toho sa na krajniciach resp. okrajoch ciest môže nachádzať štrk alebo piesok zo zimnej údržby. A po zimnej prestávke odporúčame nespoliehať sa na dlhoročnú rutinu, ale v prvom rade obozretnosť.


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×